Aby šla kila dolů, je vždy potřeba, aby vznikl takzvaný kalorický deficit.

To znamená, že musíme přijmout méně energie, než vydáme. Do toho, jestli budeme s energií v přebytku nebo v žádoucím lehkém minusu, se promítá celá řada věcí. Alkohol je jednou z těch, které naše snahy o hubnutí hatí. A to nejen proto, že sám o sobě obsahuje vysoké množství energie, ale také proto, že má negativní vliv na naši hormonální tvorbu, na schopnost spalovat tuk a na mnohé orgánové funkce.

Alkohol zná v různých podobách každý z nás. Málokdo ale tuší, oč vlastně jde z hlediska výživy. Alkohol se často zaměňuje s cukry, nebo dokonce tuky. Ve skutečnosti je to ale jedna ze základních energetických makroživin, a to dokonce druhá energeticky nejnabitější hned po tuku. Jeden gram alkoholu má 7,1 kcal, a tak se taková sklenička vína s obsahem 25 g alkoholu vyrovná konzumaci tří středně velkých jablek.

Oproti jablkům má víno jednu podstatnou nevýhodu: v těle pro něj nemáme žádné úložiště. Naše játra se tak snaží přijatý alkohol ‚spálit‘ co nejdříve. Jsou dokonce natolik zaměstnaná zpracováváním alkoholu, že s ostatními živinami nedokážou efektivně nakládat. Při metabolizaci alkoholu játry může být také vyšší riziko hypoglykemie, játra v tomto stavu totiž hůře regulují glykemii a do krevního oběhu uvolňují méně glukózy, než by bylo žádoucí. To může představovat problém nejen pro diabetiky, ale třeba i pro sportovce.

PRÁZDNÉ KALORIE

Horší ale je, že alkoholová energie pro nás nemá prakticky žádné využití. Častokrát se tak setkáváme s termínem ‚prázdná energie‘ nebo také ‚prázdné kalorie‘. Vraťme se ještě na chvilku zpátky k našemu jablku. V něm najdeme zhruba 10 g sacharidů, nějakou vlákninu, pomálu bílkovin a prakticky žádný tuk. Jedno jablko má energetickou hodnotu 250 kJ. Nositelem energie jsou v případě jablka právě živiny, které naše tělo umí uložit a zpracovat. Jejich pomocí dokáže zregenerovat energetické zásoby, ‚opravit‘ svalovou hmotu nebo přispět k optimální hormonální tvorbě. Alkohol tohle neumí. Energie z něj jen zvýší energetický příjem a pozmění energetickou bilanci, nicméně neposkytne žádné živiny, které by nám byly jakkoli prospěšné. Ani vitaminy, ani vlákninu, ani kvalitní sacharidy nebo minerály. Paradoxně ale může energeticky zastoupit místo jiným, důležitým živinám.

V procesu hubnutí tato energie navíc nemá svoje optimální místo, protože velmi snadno znamená vychýlení ‚misek‘ energetických vah z požadované negativní energetické bilance znamenající hubnutí, na stranu vyrovnanou, nebo spíše pozitivní. Tím přicházíme o možnost, že si tělo chybějící energii vezme z tukových zásob a my budeme hubnout. Co hůř, alkohol dokáže významně ovlivnit náš hormonální systém směrem k vyššímu zastoupení kortizolu a ‚poplachových‘ hormonů. Naopak tlumí regenerační aktivity a produkci pohlavních hormonů (testosteron, estrogen), což je nastavení, které obecně vede k vyššímu zastoupení tělesného tuku, zhoršené regeneraci svalové tkáně a nižší schopnosti jejího budování.

Dlouhodobé pití alkoholu negativně ovlivňuje slinivku a střevní sliznici. Může tak dojít k horšímu vstřebávání živin i trávení celkově. Alkohol také zvyšuje potřebu příjmu některých vitaminů, zejména těch ze skupiny B, a také zinku a hořčíku.

Znamená to tedy, že by se z vás měla stát abstinentka? Abstinenti si sice ušetří spoustu prázdných kalorií, ale dogmatická být rozhodně nemusíte. Sklenička vína nebo jedno dvě piva týdně, pokud na ně máte chuť, jsou zcela v pořádku. Nezpůsobí vám zdravotní problémy ani nepohřbí vaši dietu. Větší množství alkoholu už ale všechna výše zmíněná negativa má.

ALKOHOL A DIETA

Konzumace alkoholu

vede k vyššímu apetitu, a tak pod vlivem můžeme sáhnout po energeticky nabitých potravinách, junk foodu nebo většímu množství jídla. To vše znamená další nárůst energetického příjmu. Alkohol stírá zábrany, a tak se vaše dieta může dostat na druhou až třetí kolej zájmu. Pití alkoholu prokazatelně zhoršuje regeneraci, a to nejen ve vztahu k běžnému dennímu fungování, ale také k fyzickému výkonu, který je v procesu hubnutí více než žádoucí. Při vyšší konzumaci alkoholu počítejte se zhoršením aerobního výkonu i výkonu ve fitku.

Alkohol dehydratuje

Z dehydratace sice ještě nikdo nepřibral, ale intenzivní pocit žízně může znamenat i vyšší riziko konzumace ‚nárazovitých‘ tekutin, které mohou obsahovat i vyšší množství energie. Ba co více, dehydratace může výrazně ovlivnit hospodaření těla s tekutinami v následujících dnech, a tím opět zhoršit výkon. Alkohol před spaním zhoršuje kvalitu spánku. Ten je přitom pro naše tělo a schopnost snižovat tukové zásoby stejně zásadní jako to, jak se chováme přes den. ‚Nastavuje‘ naše hormony a umožňuje tak zefektivnit spalování tuku v průběhu dne.

Zdroj:

magazín Kondice 2/2022