Zdroj: Youtube

Je lepší aerobní, nebo anaerobní cvičení?

Obecná definice aerobního cvičení zní nějak takto: jedná se o fyzickou aktivitu, kdy práce svalů a metabolické procesy probíhají za přítomnosti kyslíku. Je to aktivita, která je prováděna střední intenzitou. Nezadýcháte se při ní, ale zároveň máte zvýšenou tepovou frekvenci. Během takové fyzické aktivity putuje do svalů dostatečné množství kyslíku. Může se jednat například o rychlou chůzi, běh v pohodovém tempu nebo plavání, pokud se zrovna nejedná o závod. Jelikož se při takovém cvičení jen tak nezadýcháte, vydržíte ho provozovat mnohem delší dobu, tím dochází ke spalování tuků, i když nejdřív si tělo bere energii ze sacharidů. Na rozdíl od anaerobního cvičení, které probíhá za omezeného přísunu kyslíku do svalů a orgánů a slouží tedy spíš k posilování fyzické kondice.

Co mi aerobní cvičení přináší?

Aerobní cvičení se doporučuje zařadit do každodenní rutiny v případě, že chcete zhubnout nějaké to kilo. Zaručí totiž velmi jednoduše zvýšení energetického výdeje. Zároveň vás po týdnu praktikování neodradí. Aerobní cvičení se pak doporučuje i lidem s kardiovaskulárním onemocněním, protože posiluje srdce. Dále díky němu pomůžete regulovat hladinu cukru v krvi nebo snížíte příznaky astmatu. Velmi příznivě pak působí na organismus, pokud se potýkáte s chronickými bolestmi zad nebo poruchami spánku. Pravidelná svižná chůze na čerstvém vzduchu nebo plavání se řadí mezi vůbec nejzdravější aktivity. Dokazují to i studie, které se zabývají nespavostí, kdy skupina lidí po 16 týdnech pravidelné aerobní aktivity vykazovala mnohem kvalitnější spánek.

Typy aerobního cvičení pro všechny

Nejvíce rozšířené typy aerobního cvičení je obecně rychlá chůze, jízda na kole, plavání, běh, in-line bruslení ve vytrvalostní zóně nebo běh na lyžích. Zařadit můžete i trenažéry ve fitness centrech, jako je běžící pás, veslování nebo fitness schody. Důležité je, abyste se udrželi v aerobní zóně. Důležitá je vytrvalost, ne intenzita. Pro ty, kteří si nejsou jisti, je dobré si například pomocí chytrých hodinek hlídat tepovou frekvenci.

Je aerobní cvičení tajemstvím správného hubnutí?

Pokud je vaším jediným cílem zhubnout, pak aerobní cvičení je ta správná volba. Nezapomeňte, že při běhání naše tělo spálí dvojnásobek kalorií než při samotné chůzi. Je dobré tedy i tyto aktivity střídat a nezůstat pouze u jedné. Někdy nám ale pouze pár kilo dolů nestačí. Chceme vypadat dobře a k tomu je dobré vystavět si nějakou svalovou hmotu. V tu chvíli by už měl nastoupit silový trénink. Při silovém tréninku doma nebo v posilovně sice nespálíte tolik kalorií, ale vaše tělo se začne postupně zpevňovat a vytvarovat do vysněné siluety. Tajemství úspěchu tedy tkví v kombinaci obojího.

Aerobní cvičení možná zní dost jednoduše, ale základem je především vytrvalost a pravidelnost. Jeho největší výhodou je ale to, že ho můžete praktikovat jak s dětmi, tak i s rodiči a prarodiči. Proměňte tak aerobní trénink ve chvíle strávené s vašimi blízkými. To je totiž ten nejlépe strávený čas ze všech.

Zdroje:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1389945710002868
  • https://aktin.cz/
  • https://www.rogelli.cz/
  • https://www.fitness007.cz/