Nelze však popřít, že odolat během dne neustálému nutkání něco uzobávat a svačit není občas vůbec jednoduché, protože kuchyni a veškeré zásoby máte k dispozici po celý den. Jíst vyváženou stravu je bezpochyby klíčem k udržení váhy, ale ne všechny nápoje a potraviny, které máte doma, jsou vhodné. Některá jídla se pouze tváří jako „zdravá“, ale ve skutečnosti se do diety příliš nehodí.

Co tedy dělat, abyste nepřibrali, když pracujete z domova?

1. Rozvrhněte si den a nastavte si budíky na přestávky

Možná jste si řekli, že budete do svého dne zařazovat pohyb přesně v 15 hodin, ale je velmi snadné ztratit pojem o čase, když jste soustředění a zabraní do svých pracovních povinností. V tomto případě je skvělým tipem pro dodržování vašeho zvoleného pohybu nastavit si budík, aby vám připomněl, že právě v tuto chvíli je čas na chvilku vypnout a protáhnout své tělo od celodenního sezení u počítače. Efektivní také je si během dne nastavit budíků více, a pokaždé když vám jeden z nich zazvoní, tak se zvednete a uděláte si pár protahovacích cviků nebo se jen projdete po domě.

2. Dodržujte jídelníček

Pokud už nějaký čas pracujete z domova, určitě jste si všimli, že je v domácím prostředí snadné sklouzávat k nejrůznějším svačinám a uzobáváním rozličných potravin a snacků. Kuchyň máte k dispozici nonstop, a tak je těžší odolat všem těm dobrotám, i když zrovna nemáte hlad. Bohužel tělo nedokáže rozlišit kalorie od svačinek a plnohodnotných jídel. Pro tělo jsou kalorie jako kalorie a v tomto případě je zrovna jedno, z čeho si energii bere. Pokuste se proto zachovat si stejný jídelníček, jaký jste měli, když jste do práce docházeli mimo domov. Snídat, obědvat a večeřet soustavně je důležité, a pokud s tím máte problém, opět využijte budíku, na němž si nastavíte přesný čas na oběd.

3. Nezapomínejte na polední přestávku

Od rána sedíte u počítače, což je pro vaše tělo mnohem horší, než se vám může zdát. Spolu s bolestí zad a krku také pomalu přicházejí kila navíc kolem vašeho pasu. Vydejte se proto na přestávku na oběd – úplně stejně, jako byste byli v práci mimo domov. Udělejte si plnohodnotný čas na to najíst se a pak si na pár minut zkuste zacvičit například pozice jógy nebo se běžte ven projít, abyste své tělo udržovali stále v pohybu. Možná vám to přijde zbytečné, jít na pár minut ven, ale věřte, že každý pohyb se počítá a každý sebemenší pohyb je lepší než žádný.

4. U stolu zkrátka nejezte ani nesvačte

Snídat, obědvat, večeřet či brát si k pracovnímu stolku svačinky není nejlepší nápad. Zaprvé vás tento způsob jezení bude rozptylovat, kvůli čemuž se nebudete na práci dostatečně soustředit, a zadruhé budete jíst nevědomě, a to je velký problém. Proč?

Nevědomé jezení, kdy se na jídlo plně nesoustředíte, jste myšlenkami jinde, způsobuje značné problémy, které se týkají většího sklonu k přejídání. Toto nevědomé jezení vysoce tlumí paměť i vaše tělo, které nemá dostatek času a prostoru poslat signál do mozku o tom, že jste již nasycení. Může se vám proto stát, že jíte, jíte a jíte a najednou zjistíte, že váš talíř je prázdný a vy stále nejste dostatečně plní. Zvednete se od stolu, dojdete si přidat a k tomu všemu si vezmete s sebou ještě malou svačinku, a když jídlo opět nesoustředěně sníte, tak poté během chvíle zjistíte, že máte příšerný pocit těžkosti, bolí vás břicho a vy si uvědomíte, že místo jedné porce jste snědli dvakrát více než obvykle. Proto je důležité najít si na jídlo čas a klid. Oddělte tedy jídlo a veškeré svačiny od práce a choďte jíst do jiné místnosti.

5. Vytvořte si prostor na cvičení

Z jedné místnosti, nejlépe v obývacím pokoji, ložnici nebo zkrátka tam, kde trávíte nejvíce času, si vytvořte cvičební prostor, kde budete mít podložku, činky, švihadlo, rotoped nebo jakékoli jiné náčiní, které máte a využíváte. Tento cvičebně vytvořený prostor vás bude motivovat k tomu, abyste ho skutečně využívali. Vytyčte si hranice, abyste se v celém domě necítili jako v kanceláři. Díky odděleným prostorům, kdy využíváte pouze jeden na práci, nebudete mít ihned potřebu po probuzení odpovídat na e-maily, které máte od včerejšího večera ve schránce.

6. Dostatečný spánek jde ruku v ruce se zdravým životním stylem

Existují studie, které prokazují, že nedostatek spánku a přibírání na váze spolu úzce souvisí. Krátký, nedostatečný i nekvalitní spánek je spojen s vyšší hladinou ghrelinu, který můžete znát pod pojmem „hormon hladu“. Tento hormon totiž zvyšuje chuť k jídlu a vaše snížená hladina leptinu hůře zaznamenává signalizace mozku o tom, že jste již plní a dostatečně nasycení. Výzkumy ukazují, že lidé s nedostatkem spánku konzumují daleko více kalorií než jedinci, kteří mají dostatečný odpočinek během noci. Špatný spánek zároveň narušuje schopnost tukových buněk reagovat na inzulín, který reguluje energii, což v důsledku vede vždy k nárůstu hmotnosti.

7. Dodržujte pitný režim

Voda patří ke zdravému tělu. Pokud pijete nedostatečné množství vody, můžete mít sklony k větším chutím, a ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Opravdu tomu tak je. Máte-li problém dodržovat pitný režim, tak ihned po probuzení vypijte alespoň jednu sklenici vody. Během dne u sebe noste stále lahev s vodou, a pokaždé když se na ni podíváte, se napijte. Předejdete tak dehydrataci organismu, bolestem hlavy, únavě, a dokonce i špatné náladě. Pozor si však dejte na kupované ochucené vody, které jsou ve většině případů dochucovány a doslazovány cukry, mohly by vám rozhodit váš kalorický příjem. Raději si vodu dochuťte citronem nebo ovocem.

8. Eliminujte doma zásoby nezdravého jídla a cukrovinek

Sejde z očí, sejde z mysli – co doma nemáte, to jednoduše nesníte. V případě, že ve spíži máte velké zásoby sušenek, čokolád, chipsů, slaných tyčinek a různých zpracovaných cukrovinek, tak pro vás bude daleko těžší jim odolat a nedat si. Pomozte si a usnadněte si svůj cíl zdravého životního stylu a hubnutí tím, že nebudete kupovat do zásoby nezdravé jídlo, které vás bude lákat. Sami dobře víte, že u jednoho čtverečku čokolády neskončíte.

9. Pozor na oblíbené „fit, proteinové, zdravé“ tyčinky a cereálie

Pokud se změnou životního stylu teprve začínáte, tak si dejte pozor pokaždé, když půjdete nakoupit a zabrousíte do uličky cereálií a zdravých tyčinek, které se tváří zdravě a dietně. Z 90 % tyto potraviny obsahují nadměrné množství cukru a dalších přidaných látek, které se zdravým životním stylem nemají nic společného. Vždy se ujistěte, jaké má daná věc složení, než si ji budete vychutnávat o přestávce doma.