1. Nedostatečný spánek

Rádi ponocujete, do postele uleháte až v pozdních večerních hodinách a do práce vstáváte před šestou ranní? To může být problém, zejména pokud se snažíte o redukci váhy. Nedostatečný a nekvalitní spánek může být jedním z důvodů, proč vaše váha neklesá, i když dodržujete stravu a zařazujete pravidelnou pohybovou aktivitu, ať už ve formě cvičení, nebo běhu.

Spánek totiž hraje důležitou roli při hubnutí tím, že reguluje hormony leptinu a ghrelinu. Pokud jste ve spánkovém deficitu, tak ve vašem těle klesá hormon leptin a naopak se zvyšuje hormon ghrelin, který je stresovým hormonem a může vyvolávat nezvladatelné chutě na sladké a celkově zvyšovat chuť k jídlu. Hormon leptin naopak pomáhá k tomu, aby tělo využívalo tukové zásoby jako hlavní zdroj paliva, což znamená, že pokud hladina tohoto hormonu klesne, tělo začne více využívat ke spalování cukry než uložené tuky. Mějte proto na paměti, že pokud se snažíte zhubnout, měli byste spát alespoň sedm hodin denně.

2. Jezte pravidelně

Pokud jíte pouze v případě, že vás přepadl hlad, přicházíte značně o podporu metabolismu a tím ho zpomalujete. Tělo potřebuje palivo, aby mělo energii a mohlo správně fungovat. V případě, že hlad pociťujete stále, i když jste se před půl hodinou najedli, zvažte správnost svého jídelníčku a rozložení makroživin. Zaměřte se zejména na bílkoviny, protože proteiny pomáhají stabilizovat krevní cukr a podporují pocit nasycení na další dobu. Zapamatujte si, že každá porce jídla by měla obsahovat některý zdroj bílkovin v kombinaci se zeleninou.

3. Energie v potravinách

Existují potraviny, které se tváří zdravě, ale jsou velmi tučné a i v malém množství se kvůli nim váš kalorický denní příjem rapidně vyšplhá nahoru. Jedná se zejména o oříšky, veškerá oříšková másla, u kterých je odhadnutí porce velmi obtížné a vy nikdy nebudete mít jistotu, kolik jste přijmuli energie, pokud si nezapisujete množství do kalorických tabulek. Problémem může být i sušené ovoce, které obsahuje více kalorií i samotného cukru. Běžně dostupné sušené plody mohou obsahovat 38 až 68 % cukru a kandované ovoce je často ještě doslazováno, a proto obsahuje velmi vysoký podíl přidaného cukru, který se do redukce rozhodně nehodí.

4. Zkreslené porce

Většina z nás má tendenci sníst vše, co je před námi na talíři. V případě, že chcete zhubnout a často navštěvujete restaurace, myslete na to, že nikdy nebudete mít jistotu, na jakém oleji bylo vaše maso připravované a zda neobsahuje více kalorií, než jste si mysleli. Pokud se stravujete ve většině případů doma, používejte menší talíře a každé jídlo vždy doplňte o značné množství zeleniny.

Pokud jste úplný nováček, doporučuji vám, abyste si dělali záznamy o tom, co jste během dne snědli a kolik kalorií jste přijali. Někteří z vás možná zjistí, že jí více, než si mysleli, a jiní naopak budou koukat, že jejich jídelníček sotva pokryje minimální denní příjem.

5. Rozhodněte se, co budete mít ve své kuchyni

Ve svém domě skladujete potraviny, vaříte a jíte. Je to místo, kde můžete mít stoprocentní kontrolu nad svými stravovacími návyky. Přesto jsou vaše spíž a lednička plné nezdravých potravin, po kterých sáhnete pokaždé, když se naštvete, nudíte nebo vás přepadne nepříjemná situace. Z tohoto důvodu je namístě vyklidit veškerá pokušení, která vás stále lákají k tomu, abyste si dali aspoň kousek – i když sami dobře víte, že u jedné kostičky čokolády nezůstanete. Veškeré tyto potraviny vyměňte za zdravější verze a do zásoby si nakupte bílé jogurty, mražené ovoce a zeleninu. Svou kuchyni zkrátka přeměňte na prostor, který vám usnadní rozhodování ohledně stravovacích návyků.

6. Žádný stereotyp ve cvičení

Cvičení a fyzické aktivity jsou důležité pro udržení optimální hmotnosti, zdravého těla i srdce. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že opakující se činnost se stává méně efektivní, než tomu bylo na začátku. Z tohoto důvodu je nutné cvičení obměňovat a zkoušet nové varianty. Pokud si tělo zvykne na jeden druh pohybu, který bude beze změny, tak ani vaše váha se nebude měnit. Můžete například zařadit silový trénink, který budete doplňovat kardiem. V případě, že vás silový trénink nebaví, vyzkoušejte intervalový trénink, který vás posune zase o kus dál a nakopne spalování.