1. Nedostatek spánku

Pokud rádi ponocujete, a přesto do práce vstáváte brzy, možná budete patřit do skupiny lidí, kteří se potýkají s nedostatkem konzistentního spánku. Ten může mít velký vliv na to, proč se vám stále nedaří zhubnout, i když máte vyvážený jídelníček a dobře sestavený tréninkový plán. Spánek totiž v hubnutí hraje důležitou roli, protože reguluje hladiny leptinu a ghrelinu. Pokud jsou tyto hormony v rozporu, zapříčiňují vlčí hlad a nezvladatelné chutě během dne. Nedostatek spánku také ovlivňuje fungování mozku, v tomto případě prefortální kůry, která je zodpovědná za veškeré naše rozhodování, které děláme v průběhu dne.

2. Tekuté kalorie

Dobré ranní latté, ovocný džus ke snídani, ochucená voda během dne, odpolední latté se šlehačkou a večer zakončený sklenkou červeného vína. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik během dne vypijete kalorií? I když se vám to může zdát nepodstatné, tak přesně tyto malé šálky, skleničky a lahvičky vám za den vytvoří obrovské množství přijaté energie, kterou jste pouze vypili. A pokud sladíte, tak tato kalorická hodnota roste a v konečném důsledku to může být zrovna ten hlavní důvod, proč váha nejde dolů.

3. Alkohol

Alkohol je nemilosrdná kalorická bomba, která vás v hubnutí může brzdit, obzvláště pokud vaše konzumace těchto nápojů je ve větší míře. Nejenže alkohol obsahuje velké množství prázdných kalorií bez důležitých živin, ale také přispívá k chutím na slaná rychlá jídla. Nemusíte být v tomto případě příliš striktní, sklenička bílého vína několikrát týdně vám neuškodí. Je potřeba se ale zaměřit na množství a letní drinky s vysokým obsahem cukru vyměnit za méně kalorické varianty.

4. Vynechávání tuků

Ano, čtete správně – tuk je stále velkým strašákem i dnešní doby a vynechávání této makroživiny není nejlepší volbou po stránce hubnutí ani zdraví a hormonální rovnováhy, zejména u žen. Stejně tak jako sacharidy, i tuky jsou důležitým palivem pro náš organismus a jeho správné fungování.

Pokud patříte do skupiny odmítačů tuků a váš jídelníček tvoří pouze označení nízkotučné nebo light produkty, buďte opatrní! Tyto potraviny jsou sice odtučněné, ale zato obsahují velké množství cukrů v mnoha podobách. Často si ani neuvědomíte, kolik sacharidů během dne zkonzumujete – čím větší množství, tím větší chutě na další sladké.

Rozhodně se tuků nebojte, sami uvidíte, že vám jídlo s obsahem tuků bude chutnat daleko více a budete se cítit déle plní a dostatečně nabití energií. Vyzkoušejte třeba avokádo, které je bohaté na vitamin E a zároveň je plné zdravých bílkovin. S extra panenským olivovým olejem si například zakápněte zeleninový salát, který chrání buňky proti poškození díky obsahu antioxidantů. Anebo si do svého oblíbeného bílého jogurtu přidejte ořechy, které podporují správnou funkci mozku a pomáhají bojovat i s psychickou nerovnováhou.

5. Stereotyp ve cvičení

Cvičení a pohybové aktivity jsou nedílnou součástí při každém hubnutí, zvláště pokud chcete hubnout rychleji s výsledkem krásně pevného těla. Musíte si ale uvědomit, že v tomto odvětví musíte posouvat své hranice a opravdu si pořádně máknout, jinak se progres zastaví a vy se ocitnete na mrtvém bodu. Jestliže jste se v tomto bodě už ocitli, změňte svůj trénink – zvyšte intenzitu, přidejte váhy anebo vyzkoušejte nový sport s jiným zaměřením, než na který jste byli doposud zvyklí.

Závěr

Někdy se snažíme, jak můžeme, chceme dělat vše na maximum, a přesto se nám nedaří svého cíle dosáhnout. Někdy je zapotřebí udělat velké změny a někdy si stačí jen uvědomit malé nepatrné věci, které jsou součástí našich každodenních životů – a možná že právě tam si uvědomíte a přijdete na tu jednu věc, která vás brzdí.