Vitamin C

Když má tělo málo „céčka“, začne se to projevovat častou únavou, ale také oslabením imunitního systému. Kvalitní doplněk stravy, ideálně s pomalejším uvolňováním, podpoří doplnění této velmi důležité látky. V rámci prevence se doporučuje zhruba 500 mg vitaminu C denně. V případě, kdy se začínáte cítit nemocní, dávku klidně na pár dní zdvojnásobte.

Vitamin C se nachází ve většině komplexních vitaminových přípravků, tak si důkladně přečtěte složení a zjistěte, jaké množství za den přijímáte. Příliš vysoké dávky sice nejsou vyloženě škodlivé, ale při vylučování dochází k nadměrnější zátěži ledvin a jater.

Snažte se ve stravě udržovat také dostatek ovoce a zeleniny jako přírodních zdrojů vitaminu C v jeho nejlépe vstřebatelné a využitelné podobě.

Hořčík a železo

Protože se hořčík podílí na mnoha enzymatických reakcích, potřebuje ho téměř každá buňka v lidském těle. Při příliš malých denních dávkách je tento minerál postupně vyčerpán a tělo začíná spoustu procesů šetřit, což se mimo jiné projevuje právě nedostatkem energie a fyzickou i psychickou únavou.

Doplňků stravy s hořčíkem existuje mnoho druhů. Při výběru si všímejte, v jaké podobě je tento minerál obsažen. Nejlepší využitelnost pro organismus má hořčík ve formě malátu nebo bisglycinátu.

Nedostatek železa může trápit vegany či ženy, které mají zvýšené nároky kvůli menstruaci. Díky vhodnému doplňku stravy se železem můžete podpořit krvetvorbu a zlepšit okysličování. Velmi dobře se kombinuje také s vitaminem C a zlepšuje jeho využitelnost.

Melatonin

Tento doplněk stravy nedodává přímo energii, ale pomůže se zajištěním kvalitního spánku. Jde o hormon, který ovlivňuje usínání i proces spánku. Pokud ho naše tělo nevytváří v odpovídajícím množství, nemohou správně proběhnout veškeré regenerační procesy a ráno se cítíme bez energie a unavení.

Aby užívání melatoninu přinášelo kýžené výsledky, dodržujte alespoň hodinu před spaním klidový režim bez koukání do jasně zářící obrazovky monitoru, mobilu či televize.

Protein

Dostatek bílkovin včetně všech esenciálních aminokyselin by měl být zajištěn vyváženým jídelníčkem. Ne vždy se to však povede a nedokonalosti ve stravování je možné upravit s pomocí proteinového přípravku. Bílkoviny jsou důležité pro dělení buněk a představují hlavní stavební kameny.