Před pár dny jsme s partnerem hráli počítačovou online hru. Po asi hodině hraní jsem si uvědomila, že kromě toho, že mi rychleji bije srdce a jsem plná adrenalinu, jsem se také pořádně zapotila! Přemýšlela jsem, kolik kalorií může člověk spálit tím, že intenzivně ťuká do klávesnice a hlasitě se rozčiluje, když jeho postavička znovu umře. Začala jsem hledat odpověď a byla jsem příjemně překvapena. Ne nadarmo se organizovanému soutěžnímu hraní hráčů videoher říká e-sport.

E-sporty jsou dřina

Dříve se hraní videoher bralo jako pasivní aktivita, dnes už víme, že může mít hned několik pozitivních vlivů na naše zdraví. E-sport je zkratka pro „electronic sport” a je to organizované soutěžení hráčů nebo týmů ve hře na jakékoliv platformě – ať už na mobilu, konzoli nebo počítači. Mezi nejznámější e-sportové hry patří například League of Legends, Dota, Counter-Strike, Fortnite nebo Minecraft. Tyto hry mají i své profesionální hráče, kteří většinou dodržují přísné diety a tréninkové režimy, včetně duševních tréninků, nastavených jejich manažery.

Zdroj: Youtube

Studie prováděná gamingovou aplikací Stakester naznačuje, že mužští hráči mohou spálit až 420 kalorií během dvouhodinové herní session, zatímco ženy až 472 kalorií. To je energeticky srovnatelné s tím, co spálíte při provádění 1000 sedů lehů. Výzkum také poukazuje na to, že hráči e-sportů mají obecně nižší index tělesné hmotnosti (BMI) ve srovnání s nehráči a jsou méně náchylní k pití alkoholu a kouření.

Exergaming aneb aktivní videohry

Koncept hraní videoher, spojených s aktivním fyzickým pohybem je známý už spoustu let a říká se mu exergaming. Jedná se v podstatě o to, že cvičíte pomocí technologií, nejčastěji videoher. Počítačová technologie simuluje váš přesný pohyb a vy například jezdíte na snowboardu, hrajete golf, děláte dřepy nebo hrajete na hudební nástroj. Tyto hry jsou navrženy tak, aby pro jejich splnění byla nutná fyzická aktivita a pohyb. Takže zábava i sport v jednom.

Zdroj: Youtube

VRko místo běhání

Virtuální realita je stále více populární a nabídka her a aplikací na VR brýle je opravdu široká. Asi nejznámější VR hrou je Beat Saber - virtuální realita a rytmická hra v jednom. Hráči se musí pohybovat v rytmu hudby a sekat kostky, které hra určí.

Zdroj: Youtube

Beat Saber je jedna z her, při kterých nejvíce kalorií vůbec. Za pouhou hodinu hry můžete spálit i 480 kalorií a jedná se tak o velmi efektivní kardio trénink. Jeden výzkum z The Virtual Reality Institute of Health and Exercise poukázal na to, že hraní Beat Saberu je ekvivalentní ke hraní tenisu nebo k boxu. Výzkum zjistil, že zkušený hráč Beat Saberu, který váží 60 kg, v závěrečném levelu spálí v průměru 8,57 až 9,86 kcal za minutu.

Hry a zdraví srdce

Hraní videoher, ať už jde o e-sporty nebo exergames, může mít pozitivní vliv na zdraví našeho srdce. Intenzivní hraní vyžaduje rychlé reflexy a soustředění, což zvyšuje srdeční frekvenci a podporuje krevní oběh. Je ovšem důležité hry kombinovat i s aspekty zdravého životního stylu, jako je vyvážená a přiměřená strava, dostatečný pohyb, spánek, hydratace a redukce stresu. 

Až tedy budete sobě, nebo někomu jinému vyčítat, že „ztrácí čas hraním videoher”, vzpomeňte si na to, že se nejedná o nic špatného. Ba naopak - hraním videoher se uklidníte, pobavíte, a ještě spálíte pár kalorií navíc.

Zdroje: https://weightlosscny.com/a-weight-loss-plan-for-video-gamers https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3900116/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6262613/ https://www.diabetes.co.uk/news/2021/sep/playing-online-games-is-just-as-effective-as-exercise-for-losing-weight-experts-claim.html https://www.sciencedaily.com/releases/2020/11/201130131527.htm https://www.roadtovr.com/playing-beat-saber-burn-number-calories-tennis/