Největšími producenty chřestu jsou Čína, Mexiko a Peru, v Evropě kraluje Německo následované Španělskem a Itálií, ovšem jde o trvalku, které se daří i v našich končinách – nejpopulárnější je chřest z Mělnicka, ale pokud se smíříte s tím, že si na sklizeň počkáte, můžete si ho vypěstovat na zahradě. Nejde o rostlinu nenáročnou – má ráda kvalitní půdu a pravidelnou zálivku. Sklízet ji lze až třetí rok po vysazení, kdy pak z jedné rostliny za sezónu sklidíte kolem půl kilogramu chřestu. Fungovat vám to tak bude klidně dvacet let.

Rozlišujeme většinou jen chřest bílý a zelený, což je stále jedna a ta samá rostlina – Asparagus officinalis, chřest obecný. Bílý chřest se pěstuje zakrytý černou fólií, zatímco zelený se pouze zahrnuje zeminou. Setkat se ale můžete i s chřestem divokým. Populární je třeba v Itálii, je ale i důležitou bylinou v ajurvédě. Jeho léčivé i výživové vlastnosti jsou téměř identické, ale sběr se doporučuje jen zkušeným botanikům. V Česku byste si mladé výhonky mohli splést s prudce jedovatou konvalinkou nebo čemeřicí.

Chřest je bohatý na vitamíny a minerály, jmenujme třeba vitamíny A, C, E, K a B6, stejně jako kyselinu listovou, železo, měď nebo vápník. Najdete v něm i velké množství vlákniny a zároveň obsahuje minimum kalorií, proto je oblíbenou složkou zdravých receptů. Přisuzuje se mu schopnost čistit krev a díky tomu prospívá lidem s chronickými ekzémy a vyrážkami. Má močopudné účinky, proto se doporučuje při problémech s močovým měchýřem či zánětem močových cest a problémy s ledvinami. Navíc zrychluje látkovou výměnu, což ocení diabetici, lidé na redukční dietě i ti, kdo touží po jarním detoxu.

Podle bylinářů Janči a Zentricha je nejprospěšnější užívat šťávu ze syrového chřestu v kombinaci s jinými zeleninovými šťávami. „Za naši specialitu můžeme pokládat směs šťáv složenou z 60 ml šťávy mrkvové, 50 ml šťávy chřestové a 15 ml šťávy kopřivové (nebo ještě lépe rozrazilové). Podáváme dvakrát denně pro všeobecné posílení a pročištění organismu, po dobu 15 dní.“

Bylina se někdy doporučuje i při onkologických onemocněních. Jde ale o užití neověřené a bohužel jedna studie zkoumající vliv extraktu z chřestu na rakovinu slinivky dokonce ukázala opačný efekt. Navíc ačkoliv chřest nebývá spojován s vedlejšími účinky, při předávkování se může objevit krev v moči nebo velmi silná menstruace. Jak se tedy říká: všeho s mírou a dobrého pomálu.

Zdroje: Kondice 3/24 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25116296/