Strava podle Středomoří
Středomořská strava představuje velmi oblíbený způsob stravování. Dlouhou dobu je považována za dobrý standard pro výživu, zdraví a prevenci některých zdravotních komplikací. Nejedná se přímo o dietu, ale o způsob a styl života. Podporuje hubnutí tím, že nahrazuje zpracované potraviny produkty, které jsou bohaté na vlákninu a živiny, které tělo potřebuje ke správnému fungování.
Vlastnosti středomořské stravy
Obsahuje velké množství ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, bílkovin a kvalitního olivového oleje. Do jídelníčku zahrnuje několikrát v týdnu konzumaci ryb. S mírou pak drůbeže vajec a mléčných produktů. Hodně omezuje produkty průmyslově zpracované, červené maso nebo produkty, ve kterých je větší množství přidaného cukru. Také zahrnuje alespoň 2,5 hodiny týdně střední fyzickou aktivitu a cvičení, které posiluje svaly. Tělu poskytuje velkou škálu antioxidantů. Je nutričně správná a dostatečně vyvážená a nabízí širokou škálu chutí a sytých jídel.
DASH dieta
Denní stravovací plán DASH v průměru zahrnuje:
- 6-8 porcí ideálně celozrnných obilovin
- 6 porcí masa v podobě drůbeže nebo ryb
- 4-5 porcí zeleniny a stejné množství ovoce
- 2-3 porce mléčných produktů bez tuku nebo s jeho nízkým obsahem
- maximálně 2 300 mg sodíku
Jaké poskytuje výhody?
Pomáhá vám zbavit se nějakého toho kilogramu nadváhy. Musíte však být trpěliví, neboť to jde pomaleji, ale zato si zdravou váhu udržíte. Kromě toho je účinným pomocníkem při snižování vysokého krevního tlaku, chrání srdce a eliminuje riziko vzniku diabetu 2. typu nebo mrtvice.
MIND dieta
Tento způsob stravování představuje kombinaci středomořské stravy a DASH diety. Kromě hubnutí může fungovat jako prevence proti demenci a kognitivnímu poklesu, které souvisejí s věkem.
Které potraviny zařadit do jídelníčku?
Zelená listová zelenina – různé druhy salátů, které by se měly v jídelníčku objevit alespoň 6x za týden.
Další druhy zeleniny – v jídelníčku by měly mít místo alespoň 1x denně. Ideální volbou je zelenina bez obsahu škrobu.
Ořechy – dopřávejte si je v přirozeném stavu, třeba jako zdravou svačinku, součást snídaňových kaší nebo zeleninových a ovocných salátů, alespoň 5x týdně.
Bobulové druhy ovoce – ty by měly mít místo v jídelníčku alespoň 5x týdně.
Olivový olej – používejte jej na přípravu pokrmů. Celá řada vitamínů je rozpustná v tucích, měl by mít tedy pravidelné místo při přípravě pokrmů.
Celozrnné produkty – dopřávejte si jednu porci denně.
Ryby - , alespoň jednou týdně zařaďte do jídelníčku především tučné druhy – losos, sardinky, makrela nebo tuňák. Mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin.
Zdroje: