Co je Whole30

Tento program vytvořili v roce 2009 tehdy ještě manželský pár Melissa Urban a Dallas Hartwig. Melissa Urban je dnes certifikovanou odbornicí na sportovní výživu. V minulosti se rozhodla navrhnout si vlastní výživový program, aby se tak vypořádala s vlastní drogovou závislostí.

Zrodil se tak systém Whole30, který prakticky vychází ze zásad tzv. paleo stravování. Paleo se opírá primárně o potraviny, které člověk konzumoval v době kamenné. To znamená poživatiny v původní podobě tak, jak je lze najít v přírodě. Pilíř paleo stravování tvoří ovoce, zelenina, maso, ryby a vejce.

Zdroj: Youtube

V rámci Whole30 je tak zakázán veškerý cukr, ale také obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky. Vyloučeny jsou veškeré průmyslově zpracované potraviny. Především se v této souvislosti mluví o látkách, jako jsou karagenany, glutaman sodný nebo siřičitany a další přidané látky. Všechny potraviny by tak jednoduše měly být „čisté“, bez nadbytečné chemie. Zakázána jsou i sladká jídla a další nezdravé potraviny. Sladkosti i pamlsky navíc nemohou být vyrobeny ani z povolených surovin, cílem je od těchto jídel si zcela odvyknout.

V rámci pitného režimu je na místě upřednostňovat čistou vodu. Do Whole30 také nepatří alkohol. Vyloučena však není černá káva nebo bylinné čaje.

Jak vypadá jídelníček podle Whole30

Celý stravovací plán je rozdělen na dvě stadia. Pro prvních 30 dnů je plánována tzv. eliminační fáze. To znamená, že podstatnou část běžně konzumovaných potravin ze svého jídelníčku jednoduše vyloučíte.

Následuje 10 dnů trvající fáze znovuzavedení dříve zapovězených potravin. Každá z nich se zařazuje individuálně po 2 až 3 dnech a během této doby je nezbytné dále dodržovat zásady Whole30.

Během stravování podle těchto principů nemusíte počítat kalorie nebo sledovat poměr makroživin. Což některé uživatele vede k tomu, že jim připadá takovýto typ stravování jako jednoduchá forma redukčního jídelníčku oproštěná od klasických povinností.

Jakkoli vedlejším efektem bývá také ztráta nadbytečných kilogramů, přívrženci programu Whole30 upozorňují, že se nejedná primárně o hubnoucí plán a nelze jej tedy zaměnit s dietou. Proto je během tohoto období také zakázáno se vážit, měřit nebo například sledovat procento tělesného tuku. Není též vyžadováno cvičení.

Co o Whole30 říkají jeho příznivci

Svými zastánci bývá Whole30 označován nikoli jako dieta, ale spíše jako celkový nutriční restart, který slibuje obnovení zdravého metabolismu, ozdravení zažívacího traktu a srovnání imunitního systému. Dále by měl vést ke zlepšení spánku a celkově vyšší míře energie a pozitivním dopadům na psychickou kondici.

Mají se tak vynechat potraviny, které jsou problematické ve čtyřech oblastech, a to konkrétně ve sféře chutí a návyků, regulace krevního cukru a hormonů, trávení a imunitního systému a zánětu. Navíc vám umožní pochopit, jak organismus na konzumaci určitých potravin reaguje.

Whole30 by tak měl dopomoci k odstranění nejrůznějších negativních projevů chronických onemocnění, jako jsou ekzémy, migrény, astma, alergie, ale i cukrovka, lymská borelióza, Crohnova choroba či bolesti kloubů.

Je Whole30 vhodný způsob stravování, nebo ne?

V první řadě je nutné podrobněji rozebrat filozofii paleo stravování. Samotná idea přirozenosti je totiž v tomto případě poměrně s otazníkem. Stovky let zemědělství a selektivního šlechtění již dramaticky změnily původní ovoce a zeleninu i maso z hospodářského zvířectva.

Sporné je také tvrzení, že paleo by mohlo pomoci s jakýmkoli chronickým onemocněním. V období paleolitu skutečně nebyly k dispozici žádné potraviny s vysokým přidaným obsahem tuku, ty zpracované ani ty s vysokým obsahem cukru.

Lidé v tomto období se vyznačovali vyšší mírou fyzické aktivity, nicméně také významně kratší dobou dožití. Chronická onemocnění se tak u nich nestačila žádným způsobem manifestovat a ostatně neexistovaly ani prostředky k jejich diagnostice, nemůžeme tedy s přesvědčením tvrdit, že lidé dříve těmito chorobami netrpěli.

Co nám může přinést stravování podle Whole30?

Od Whole30 tak pomoc s chronickými onemocněními očekávat jednoznačně nelze. Podle zkušeností uživatelů je možno tvrdit, že ten, kdo již má vytvořeny určité návyky a zajímá se o zdravou výživu, se ani v rámci tohoto restartu nic převratného v zásadě nedozví. Kdo nemá vybudovány vhodné zvyklosti, může ho Whole30 naučit omezovat cukr a číst etikety potravin, kupovat čerstvé potraviny a celkově věnovat stravování a přípravě jídla více pozornosti.

Pozitivem je, že nebudete mít hlad. Jak paleo dieta, tak i Whole30 jsou nicméně extrémně omezující a je poměrně těžké je dodržovat. Podobně jako jiné diety staví na striktním vynechání určité skupiny potravin. Ve výsledku tak mohou vést k rychlému úbytku hmotnosti, ale pak i následnému jojo efektu.

Kontroverzní je též doporučení na omezení mléčných výrobků. Ty naopak obsahují zdraví prospěšné látky jako vápník, vitamín D a vlákninu. Nemáte-li na ně diagnostikovanou alergii nebo zvýšenou citlivost, fakticky není důvod k tomu je ze své stravy vynechávat. Naopak vám to může uškodit. V případě některých zdravotních omezení navíc může být aplikování těchto zásad vyloženě nevhodné, Whole30 proto určitě nelze doporučit každému.

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/diet-and-nutrition/diet/whole30-program-what-know-before-starting-diet-plan/

https://www.apetitonline.cz/lide-jidlo/rozhovor-s-lucii-grusovou-co-je-whole30-proc-vyzkouset-na-co-si-dat-pozor

https://fresh.iprima.cz/magazin/novinky/whole30-neni-dieta-behem-mesice-ozdravite-cele-telo-s-chuti-a-bez-hladoveni

https://blogs.bcm.edu/2019/02/19/debating-diets-what-is-the-whole30-diet/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579615/

https://health.clevelandclinic.org/whole30-diet