Kde je nejvíc přidaného cukru?

Nejvíce přidaného cukru se obecně nachází v průmyslově zpracovaných potravinách a ve slazených nápojích. Velké množství přidaného cukru naleznete také například ve snídaňových cereáliích, sladkých tyčinkách a dezertech, v ovocných džusech, energy drincích nebo ve slazených jogurtech. A pokud se chcete přidaného cukru vyvarovat, měli byste se vyvarovat i alkoholu.

Kolik cukru je v pivu?

Cukr se do běžných ležáků nepřidává, najdete ho spíš v ochucených pivech. Na druhou stranu – aby se v pivu vytvořil alkohol, potřebuje cukr. Ten dostane pivo ve formě naklíčeného sušeného sladu, který kvasnice promění v pozdější fázi právě na alkohol. Cukru tedy v pivu většinou moc nenajdete, co ale zvyšuje jeho kalorickou hodnotu, je právě alkohol.

Kalorický obsah piva se liší v závislosti na typu piva a obsahu alkoholu, přičemž běžná česká piva mají mezi 34 a 42 kcal na 100 ml, zatímco nealkoholická piva jsou výrazně méně kalorická.

Maximální denní dávka cukru

Dietary Guidelines for Americans 2020–2025 doporučují, aby lidé nekonzumovali více 10 % cukru z celkového denního příjmu kalorií nebo více než 12 lžiček přidaného cukru na 2 000 kalorií. Podle Americké kardiologická asociace (AHA) by ale pravidla měla být striktnější: Muži by neměli konzumovat více než 9 čajových lžiček (36 gramů nebo 150 kalorií) přidaného cukru denně. Ženy by neměly konzumovat více než 6 čajových lžiček (25 gramů nebo 100 kalorií) denně. 

Denní dávka cukru pro děti

Názory na to, kolik cukru by měly konzumovat děti, se liší, obecně však platí, že děti do dvou let by cukr neměly konzumovat vůbec. Od 2 do 18 let se pak doporučuje, aby děti konzumovaly denně méně než 6 lžiček přidaného cukru, což je asi 24 gramů. Sladké nápoje by u dětí měly být omezeny na méně než jednu malou plechovku týdně. 

Denní příjem cukru při hubnutí

Pokud se snažíte zhubnout, je třeba přistupovat k jídelníčku chytře. Přidané a nezdravé cukry by měly být ideálně v jídelníčku úplně minimálně, naopak je dobré je vyměnit za fruktózu v ovoci nebo laktózu v mléčných výrobcích. Doporučuje se také soustředit se na konzumaci potravin s nízkým glykemickým indexem, které udržují stabilní hladinu cukru v krvi.

Doporučená denní dávka soli

Při dodržování zdravého životního stylu je také dobré se zaměřit na to, kolik konzumujeme soli. Dospělý člověk člověk by neměl denně sníst více než 6 gramů soli, což se rovná asi jedné zarovnané čajové lžičce. Děti od 7 do 10 let by neměly překročit denní limit 5 g soli, děti od 4 do 6 let by měly jíst méně než 3 gramy soli denně. Miminkům by se solit nemělo vůbec, protože jejich ledviny ještě nejsou plně vyvinuty. 

Ať už se snažíte zhubnout, udržet si zdravou váhu, nebo jen chcete dopřát svému tělu to nejlepší, je důležité se kromě omezení přidaných cukrů a soli zaměřit i na to, aby váš jídelníček byl pestrý a nutričně vyvážený. Věnujte se také aktivnímu životnímu stylu, myslete na dostatek spánku i redukci stresu. Díky těmto krokům snížíte riziko vzniku různých onemocnění a budete se ve vašem těle cítit skvěle.

Zdroje:
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sugar/how-much-sugar-is-too-much https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/2016/08/23/aha-added-sugar-limits-children/ https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/carbohydrates/added-sugar-in-the-diet/
https://www.eatingwell.com/article/292028/how-many-grams-of-sugar-should-you-eat-per-day/
https://www.healthline.com/nutrition/how-much-sugar-in-beer#gravity
https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/salt-in-your-diet/