Vejce
Pokud by vás to někdy napadlo, tak vejce do mrazáku nepatří. V případě, že byste chtěli prodloužit trvanlivost čerstvých vajec, pak vám hrozí riziko kontaminace bakteriemi. Tekutina se v mrazáku totiž rozpíná a během mrazení by popraskala, právě v ten moment je to nejlepší šance pro mikroorganismy.
V případě, že byste zamrazili vejce natvrdo, jedno je jisté, rozhodně si na něm po rozmražení nepochutnáte. Zůstane totiž velmi tuhé.
Jediná forma, ve které byste vajíčka přece jenom mohli uložit do mrazáku, jsou vyklepnutá, lehce rozšlehaná a lehce odstátá vajíčka, aby z nich vyprchal vzduch. Pak směs nalijte do formiček na led a zamrazte. Samozřejmá je okamžitá tepelná úprava po rozmrazení.
Syrová zelenina a ovoce
K mrazení se nehodí především ta zelenina a ovoce, které obsahuje větší množství vody. Po jejich rozmrazení by vám totiž zůstala pouze kašovitá hmota bez chuti.
Rozhodně tedy k ledu nepouštějte rajčata, okurky, cukety, ale ani jablka, citrusy nebo meloun. Jejich zmrazení připadá v úvahu pouze blanšírované nebo ve formě pyré.
Pozor, do mrazáku nepatří ani syrové brambory. Mrazák jim neublíží pouze tehdy, pokud jsou tepelně upravené do nějaké formy pokrmu, ať už jde o bramborový knedlík, placky, nebo kaši.
Mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou velmi specifickou skupinou, tedy alespoň v souvislosti s mrazákem. Bez jakýchkoliv problémů můžete zamrazit máslo pro jeho vysoký obsah tuku, stejně jako i tvrdé sýry. Potíž nastává, pokud byste chtěli zamrazit mléko. Změnilo by totiž konzistenci i chuť. Tuková vrstva by se oddělila, zhrudkovatěla a chuť by zhořkla.
Stejně by se pak chovaly také jogurty, smetana anebo měkké sýry jako ricotta. To by vám po rozmrazení stoprocentně nechutnalo.
Zbytky od oběda
Pokud vám výčet přišel doposud poněkud absurdní, možná vás zarazí právě tento bod. Pokud totiž zbude něco od oběda, hlavně pokud jde o těstoviny nebo třeba hranolky, rozhodně je neuskladňujte v mrazáku. Pokud je nedokážete zkonzumovat hned nebo v příštích pár dnech, raději se jich zbavte úplně.
Rozhodně je škoda příliš navařených těstovin hodit do koše, ale tady nepomůže ani mrazák. Právě těstoviny během vaření natáhnou spoustu vody, a tak při rozmrazení dojde ke změně konzistence i chuti a už o těstoviny nebudete stát tak jako tak. Raději si během pár minut připravte těstoviny čerstvé namísto toho, abyste jedli skutečně nevábnou přílohu. Totéž platí i o rýži.
A podobně tomu je u hranolek. Vždyť hranolky přestávají být tak lahodné už v momentě, kdy chladnou, jsou pak hned gumové. Pokud byste je ale zamrazili, dočkáte se spíše kaše.
Tekutiny
Velmi často se můžete dostat do situace, kdy přijde nečekaně návštěva a vy nemáte zachlazené nápoje. A tak přichází na řadu mrazák. Ale pozor, hlavně skleněné lahve v mrazáku nezapomeňte na moc dlouho. Mohly by vás totiž překvapit explozí, jakmile se obsah mražením roztáhne. Nemusí se ale jednat pouze o nápoje ve skleněných lahvích, ale stejně se bude chovat i polévka v zavařovacích sklenicích nebo tekutiny v plechovkách.
Po druhé maso do mrazáku určitě ne
Maso je možná tou nejčastěji do mrazáku ukládanou potravinou. K ledu ho ale pošlete vždy maximálně jednou, opětovné zmrazení masa není dobrý nápad. Druhým mrazením maso nejen ztrácí na kvalitě, ale především tak dáte možnost šíření bakterií, jako je salmonela, E. coli a další. Pravda je, že potom byste tepelně maso upravovali, avšak ani to není stoprocentní jistota, že by se vám podařilo veškeré bakterie zlikvidovat. A zažívací potíže by pak na sebe určitě nenechaly dlouho čekat.
Jak používat mrazák
Teď, když už je jasné, co v mrazáku zkrátka nemá své místo, pojďte se podívat na to, jak používat mrazák správně a hlavně co nejvíce efektivně.
Před uložením potravin do mrazáku se vždy ujistěte, že nejsou horké. Tím byste zvýšili teplotu v mrazáku a mohli tak započít proces rozmrazování jiných potravin. Pokud jídlo rozdělíte na menší části, je pravděpodobné, že proces chlazení urychlíte.
Potraviny vždy pečlivě zabalte anebo vložte do uzavíratelných nádob. V případě, že tak neučiníte, mohou se potraviny tzv. „spálit mrazem“. Jinými slovy voda by z potravin unikala a přesouvala se do nejchladnější části mrazáku, takže by vaše potraviny byly velmi rychle dehydratované.
Ukládejte k ledu potraviny už naporcované dle toho, jak je pak budete chtít konzumovat. Rozhodně nechcete rozmrazovat takové množství guláše, kterým byste nasytili deset hladových krků, pokud jste v domácnosti čtyři.
Vše, co zmrazíte, si pečlivě označujte. Pokud si totiž říkáte, že až na to přijde, tak přece poznáte, která z potravin to je, tak nepoznáte. Nebudete si pravděpodobně ani pamatovat, co jste zamrazili, natož abyste to zpětně rozpoznali. Využijte například barev, modrou si označte syrová jídla, červenou ta vařená, a především vždy dodejte také datum, kdy byla potravina či jídlo zmrazeno.
Před uložením potravin do mrazáku vždy zkontrolujte datum spotřeby. Pokud je potravina již po datu použitelnosti, rozhodně ji nezmrazujte, protože její následná konzumace nebude bezpečná.
Myslete také na pravidelné odmrazování mrazáku, pokud se vám tam bude tvořit vrstva ledu, bude mrazák neefektivní.
Pamatujte na to, že mrazák není zabiják bakterií. Pokud si nejste jisti, jak byla některá z potravin v mrazáku dlouho anebo se vám po rozmrazení něco nezdá, rozhodně to neriskujte.
Rozmrazování potravin
I rozmrazování potravin je proces, který má své specifikace a podmínky, aby bylo vůbec možné potraviny následně konzumovat bezpečně.
Existují celkem tři zaručené způsoby rozmrazování, a to v lednici, ve studené vodě či v mikrovlnné troubě. Nejlepší variantou je samozřejmě pomalé plánované rozmrazování přes noc v lednici.
Pro poněkud rychlejší způsob pak vložte potraviny do nepropustného plastového sáčku a ponořte je do studené vody. Pokud by sáček prosakoval, opět tu vzniká příležitost pro množení bakterií ze vzduchu či okolního prostředí. Zároveň potravina může po dobu rozmrazování absorbovat vodu, a tak si na vodnatém produktu také nepochutnáte. Vodu pak vyměňujte každých 30 minut a kontrolujte, že zůstává studená. Po rozmrazení ihned vařte.
Pokud zvolíte rozmrazování v mikrovlnné troubě, naplánujte si vaření ihned po rozmrazení, protože některé části jídla se mohou v mikrovlnné troubě zahřát více než jiné a započít už samotný proces tepelné úpravy.
Zdroj: