Podle různých studií pomáhá pravidelná snídaně snižovat riziko vzniku diabetu 2. typu, obezity, srdečních chorob a dalších chronických onemocnění. Kromě toho se nám díky ní zlepšuje trávení a metabolismus může správně fungovat. Jídlo po ránu také zajistí, že se lépe soustředíme v práci a budeme mít sílu na cvičení nebo jinou pohybovou aktivitu během dne. Následující pokrmy ale na snídani vynechte, protože jsou podle odborníků absolutně nevhodné.
Sladké pečivo
Neumíte si stejně jako Francouzi nebo Italové představit ráno bez sladkého pečiva? Křupavý croissant plněný čokoládou ale mezi zdravé snídaně opravdu nepatří. Obsahuje příliš mnoho tuku a cukru, což se pojí s přibíráním na váze, cukrovkou, srdečními chorobami a řadou dalších zdravotních problémů. Protože přidané cukry zvyšují kalorickou hodnotu jídla, aniž by tělu dodaly potřebné živiny, jsou považovány za pouhé prázdné kalorie.
Ne všechny cukry jsou ale špatné. Přirozeně se vyskytující cukry zahrnují ty, které se nacházejí v ovoci a mléčných výrobcích. „Když jíte kousek ovoce, konzumujete cukr ve formě fruktózy. Ovoce ale na rozdíl od sladkého pečiva obsahuje také vlákninu, vitaminy, minerály a fytonutrienty, díky kterým vaše tělo tráví cukr pomaleji, takže představuje udržitelnější zdroje energie,“ říká uznávaná dietoložka Jennifer Kerner, RD, LD.
Cereálie
Jejich obaly vypadají tak lákavě! Kupovaná granola, müsli, cereální tyčinky, plněné polštářky, medová kolečka, kukuřičné lupínky s medem... Úplná reklama na zdraví, co říkáte? Ve skutečnosti v nich číhá obrovské množství přidaného cukru, který rychle zvyšuje hladinu glukózy v krvi, což způsobuje krátký příval energie následovaný prudkým poklesem cukru v krvi a únavou. Cukrový krach je často následován pocitem vlčího hladu. Pokud už si kupujete cereálie, zajděte raději do obchodu se zdravou výživou a především čtěte složení na obalu. Zaměřte se na potraviny s vyšším obsahem vlákniny, bílkovin a nižším obsahem cukru. Nejlepší pak je vyrobit si vlastní směs z ovesných vloček, ořechů, semínek a sušeného ovoce.
Bílý toust
V dobách studií na Maltě nám, studentům, paní domácí připravovala den co den stejnou snídani. Dva plátky světlého toustového chleba namazané buď marmeládou, nebo taveným sýrem. Už cestou do školy jsem pociťovala nával hladu a musela se ještě před výukou vypravit do školního bufetu. A není divu. Bílý chléb vás nezasytí, protože má žalostně nízký obsah vlákniny oproti tmavému pečivu. Strava bohatá na vlákninu přitom pomáhá delšímu pocitu nasycení a mimo to i snižování špatného cholesterolu. Na snídani si tedy dávejte tmavý chléb a ujistěte se, že jde o 100% celozrnný výrobek. Ideální je žitný chléb, který má nízký glykemický index, takže je méně pravděpodobné, že vám zvýší hladinu krevního cukru a inzulinu.
Smažená vejce
Smažená jídla obecně obsahují spoustu tuku. To může vést k nadýmání, zažívacím potížím a také dehydrataci. Velké množství oleje představuje pro prázdný žaludek enormní zátěž, po tučných jídlech se mnohdy dostaví únava. Smažená vajíčka se obvykle připravují na másle, přidává se k nim slanina – a množství tuku, které už po ránu přijmete do těla, se zvyšuje. Jedním ze způsobů, jak udělat vaječnou snídani zdravější, je zvolit vejce uvařená natvrdo nebo nahniličku.
Ovocné smoothie
Rozmixované ovoce je vydatné na cukry, navíc zbaveno prospěšné vlákniny. V jedné sklenici tak přijmete nepřirozeně vysoké množství cukru a celkově i kalorií, navíc bez dosažení pocitu sytosti a uspokojení. Zatímco 2 pomeranče a banán byste na posezení nejspíš nesnědli, odšťavené či rozmixované kusy vypijete doslova na posezení.
Káva
Sáhnete po hrnku s voňavou horkou kávou ihned po probuzení? Pak tělo zbytečně stresujete. Přirozené vylučování kortizolu, stresového hormonu, se do těla z nadledvinek uvolňuje v průběhu dne ve vlnách, přičemž první vlna je spojená s naším probouzením. Náhrada kofeinu za kortizol se ale může časem projevit jako chronická potřeba ranní kávy, tedy závislost. Silná černá káva vypitá před snídaní navíc dle průzkumu zvyšuje hladinu cukru v krvi až o 50 %. Důvodem je pravděpodobně to, že kofein způsobuje inzulinovou rezistenci. Z těchto poznatků vyplývá, že kávu bychom si měli dopřát raději až po snídani, abychom si udrželi vyrovnanou hladinu cukru v krvi i kortizolu. Jako zdravotně nezávadnou dobu pro pití kávy pak můžeme označit čas mezi snídaní a obědem, jelikož krátce po poledni přichází druhá vlna přirozeného vyplavování kortizolu do těla. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/glucose-control-upon-waking-is-unaffected-by-hourly-sleep-fragmentation-during-the-night-but-is-impaired-by-morning-caffeinated-coffee/398A3EDA8C30EC89ADBB4C74C8E244B0
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8568444/
https://www.uhhospitals.org/blog/articles/2023/06/the-best-and-worst-foods-for-breakfast