Skořice je původem ájurvédské koření. Je to aromatická kůra ze stálezeleného stromu skořicovníku, a kromě toho, že se hojně přidává do všech druhů pokrmů, má své právoplatné místo v léčitelství, ve farmaceutickém průmyslu nebo v kosmetice. 

Obzvláště populární je v poslední době pití skořicové vody ráno nalačno, které slibuje mnoho zdravotních benefitů a redukci váhy. Jak skořicovou vodu připravit?

Skořicová voda: Elixír pro zdraví a vitalitu

Příprava skořicové vody je úplně jednoduchá. Stačí, když vložíte tyčinky skořice nebo skořicový prášek do horké vody a povaříte asi 10–15 minut. Následně skořicový vývar sceďte a nechce vodu vychladnout na příjemnou teplotu. Ochutit si nápoj můžete citronem a medem a pijte ho každý den ráno na lačný žaludek. 

I když se skořicové vodě připisuje řada zdravotních přínosů, je třeba mít na paměti, že vědecké důkazy podporující tato tvrzení jsou zatím omezené. Skořice je známá svým vysokým obsahem antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným oxidačním stresem volnými radikály.

Kromě toho bylo prokázáno, že skořice disponuje protizánětlivými vlastnostmi a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Jaké další výhody skořicová voda nese?

Podporuje trávení

Skořice štěpí tuky, podporuje metabolismus tuků a cukru u lidí s cukrovkou, zahřívá zažívací trakt a navíc uklidňuje trávicí problémy, jako jsou průjmy, plynatost, nevolnosti nebo koliky. To vše ze skořice dělá ideálního parťáka k hubnutí nebo udržení zdravé váhy a rychlého metabolismu. 

Posiluje imunitu

Díky vysokému obsahu antioxidantů a protizánětlivých složek pomáhá skořicová voda posilovat imunitní systém a chránit tělo před různými infekčními onemocněními.

Posiluje funkci mozku

Skořice zlepšuje kognitivní funkce a paměť tím, že zvyšuje soustředění a rozsah pozornosti. Může také pomoci chránit před neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Podporuje zdraví srdce

Pravidelná konzumace skořicové vody může pomoci snížit hladinu cholesterolu, a tedy i riziko srdečních onemocnění. Je to proto, že zlepšuje krevní oběh a snižuje záněty.

Zlepšuje pleť

Díky své protizánětlivosti podporuje skořicová voda zdraví naší pokožky. Pomáhá redukovat akné a jiné kožní problémy. 

Kdo by si měl dát pozor?

Jako téměř všechny byliny i skořice může mít různé kontraindikace. Skořicovou vodu každý den nalačno by neměly pít těhotné nebo kojící ženy, protože existuje jen málo výzkumů, které by se tímto tématem zabývaly. 

Ve vysokých dávkách může skořice také poškodit játra, proto by se jejímu užívání měli vyhnout všichni, kteří mají s játry problémy. 

Zdroje:
https://www.ndtv.com/health/8-benefits-of-consuming-cinnamon-water-regularly-how-to-make-it-4325154 https://www.healthline.com/health/pregnancy/cinnamon-pregnancy