Přerušovaný půst je způsob stravování, který se zaměřuje spíše na to, kdy jíte, než co jíte. Existují různé typy přerušovaného hladovění, ale většina přístupů střídá období, kdy jíte a nejíte. Některé metody navrhují půst po určitý počet hodin, zatímco jiné prodlužují půst na celý den, a to několikrát týdně.

Když je vaše tělo ve stavu hladovění, tukové buňky uvolňují uložený cukr, který tělo následně využívá k výrobě energie. Jednou z myšlenek přerušovaného půstu je, že když tuto uloženou energii spotřebujete, vaše hmotnost může klesnout.

Zdroj: Youtube

Jak ovlivňuje přerušovaný půst ženy a muže?

Biologicky dané pohlaví hraje roli v utváření metabolických reakcí na cvičení, sacharidy, nedostatek spánku a - ano, hádáte správně - půst.

V dobách, kdy jsme žili ve společnostech lovců a sběračů, se muži a ženy přizpůsobovali obdobím hojnosti a nedostatku odlišně. Muži, kteří byli obecně větší, reagovali na hladovění obrovským zrychlením metabolismu. Toto zvýšení metabolismu jim poskytlo palivo potřebné k lovu.

Adaptace na období nedostatku lze u lidí pozorovat i dnes. Během krátkých období půstu (dvanáct až čtyřiadvacet hodin) se metabolismus mužů zvýší až o 14 procent.

 Mezi další účinky přerušovaného půstu podle studie na mužský organismus patří zvýšení využití testosteronu o 10 až 200 procent, zvýšení růstového hormonu o 100 až 200 procent a zlepšení krevních lipidů, které podporují zvýšenou produkci hormonů a snížení rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění.

Ženy však na přerušovaný půst nereagují tak jako muži. Ve společnostech lovců a sběračů reagovalo ženské tělo na období nedostatku jinak než tělo mužů. Metabolismus žen se zpomalil, aby šetřil energií a ukládal tuky a přežil tak případný dlouhodobý hladomor. Pro dnešní ženy to znamená, že přerušovaný půst nemusí jejich tělu vyhovovat.

Ve skutečnosti se u žen místo tolik opěvovaného metabolického vzestupu a úbytku hmotnosti může v důsledku přerušovaného půstu objevit 50procentní nárůst kortizolu a snížení citlivosti na inzulín. To znamená, že přerušovaný půst by mohl místo zdravotních výhod pro ženy přispět ke vzniku obezity a cukrovky.

Pro ženy 12/10 a pro muže 16/8

Pokud chtějí ženy držet přerušovaný půst, doporučují se následující varianty:

12/10 neno14/10. Nejdřív začnete s půstem 12 hodin a po pár týdnech ho můžete prodloužit na čas, kdy 10 hodin jíte, 14 hodin držíte půst. Oproti tomu muži si mohou dovolit variantu 16/8, kdy nejí 16 hodina na jídlo je vyhrazení jen okno osmihodinové okno.

Muži mohou držet půst každý den, ženy by se měly přiklonit k metodě Crescendo: Půst 12-14 hodin na dva až tři dny v týdnu. Postní dny by neměly následovat po sobě a měly by být rovnoměrně rozloženy v týdnu (například pondělí, středa a pátek).

Zdroj: Ecowatch, Studie, Výzkum, Businessinsider