Pro koho jsou určené prášky na hubnutí?

Jak již bylo řečeno výše, jedná se o osoby s indexem tělesné hmotnosti 30 a více.

Další variantu představují osoby s tělesným indexem 27 a zdravotními obtížemi spojenými s obezitou, cukrovkou či vysokým krevním tlakem.

Než vám váš ošetřující lékař nějaké prášky na hubnutí předepíše, musí zvážit vaši historii zdravotních problémů. Také vás musí seznámit s výhodami a nevýhodami prášků na hubnutí. Tyto léky totiž nejsou určené pro každého.

Jak fungují prášky na hubnutí?

Většina z nich funguje tak, že pociťujete menší hlad nebo navozují pocit sytosti. Některé zase ovlivňují způsob absorbce tuku.

Budete-li užívat léky po dobu jednoho roku, můžete svoji hmotnost snížit o 3-12% oproti změně životního stylu. Možná se vám to zdá málo. Berte však v potaz fakt, že ztráta 5-10 % z celkové hmotnosti může poskytnout důležité zdravotní výhody. Můžete si upravit vysoký krevní tlak, zlepšit hladinu cukru v krvi nebo vysokou hladinu tuků v krvi.

Prášky na hubnutí, které fungují

Existuje celá řada prášků na hubnutí. Přinášíme vám tipy.

Wegovy – tyto prášky byly schváleny v roce 2021. Podávají se injekční formou. Napodobují střevní hormon stimulující produkci inzulínu. Pomáhají snižovat chuť jídlu a navozují pocit sytosti.

Saxenda – opět forma injekční. Navozuje pocit sytosti a snižuje signály hladu. Může mít vedlejší účinky. Ta zahrnují nevolnost, střevní obtíže, nižší chuť k jídlu, únavu, závratě nebo bolesti břicha.

Phentermine – snižuje chuť k jídlu.

Některé vedlejší účinky léků na hubnutí

Jak již bylo řečeno výše. Prášky na hubnutí mohou mít některé vedlejší účinky. Jedná se o nevolnost, zvracení, průjem, křeče v oblasti břicha, zácpu, plynatost, bolesti hlavy, únavu nebo pálení žáhy.

Něco málo závěrem

I když vám váš ošetřující lékař předepíše prášky na hubnutí, stále je potřeba myslet na zdravé stravování, zdravý životní styl, dostatečnou fyzickou aktivitu a kvalitní spánek. To všechno může také pomoc s redukcí váhy. Není nad to, zhubnout nějaké to kilo přirozenou cestou a svoji váhu si snažit udržet.

Zdroje:

Mayo Clinic, Obesity Medicine, WebMD,