Zelenina

Vyvážený a pestrý jídelníček se bez zeleniny neobejde. I když samozřejmě žádná potravina nemá úplně nulový obsah kalorií, existují takové druhy, které jsou extrémně nízkokalorické. Ze zeleniny se můžete spolehnout například na tyto druhy:

Okurka

Okurku tvoří z téměř 95 % voda a 100 gramů okurky obsahuje pouze asi 14 kalorií. To dělá z okurky ideálního parťáka pro hubnutí – nejen že nás výborně hydratuje, můžeme si ji užívat naprosto beztrestně. Okurka se výborně hodí do salátů nebo jako příloha k masu a rybám. 

Řapíkatý celer

Ne nadarmo je celer oblíbenou pochoutkou všech dietářů, na 120 gramů celeru připadá pouze 17 kalorií. Celer je také tvořen převážně vodou, proto tělo dobře hydratuje. Je to ideální svačinka, pokud ho jíte syrový například s humusem nebo burákovým máslem, výborně se ale hodí i do vaření jako příloha nebo pečený místo hranolek.

Zdroj: Youtube

Špenát

Tento listový zelený zázrak je přímo nabitý živinami a přitom má na 100 gramů jen asi 23 kalorií. Mimo jiné je špenát bohatý na železo, vitaminy K a A nebo foláty. Navíc špenát nemusí být jen příloha k vepřovému s knedlíkem. Hodí se perfektně do polévek, salátů, smoothie nebo třeba snídaňových omelet. Vynikající jsou také špenátové lasagne. 

Rajčata

Rajčata jsou taktéž tvořena převážně vodou, na 100 gramů rajčat vychází asi 18 kalorií. Rajčata také obsahují vitamin C a antioxidanty, které pomáhají tělo zbavovat volných radikálů. 

Ovoce

Ač je ovoce většinou trochu kaloričtější než zelenina, některé druhy by ve vašem jídelníčku neměly chybět. Hlavně ty, které obsahují méně kalorií, ale více prospěšných látek.

Meloun

Jak už název napovídá, vodní meloun je tvořen hlavně vodou. Chutná skvěle samotný, dobře se hodí ale například do salátu s feta sýrem a mátou. Meloun obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, jako je například vitamin C. Kromě toho má pouze asi 30 kalorií na 100 gramů.

Jahody

Jahody jsou sladké a velmi výživné. Navíc konzumací jahod a dalších bobulovin pomáháte tělu bojovat proti nemocem, jako je Alzheimerova choroba, nebo problémům se srdcem. 166 gramů jahod obsahuje cca 53 kalorií.

Grep

Grapefruit je citrus, který má v různých dietách své právoplatné místo. 100 gramů grepu obsahuje asi 42 kalorií a jeho hořká chuť se výborně hodí do salátů, dá se jíst i jen tak, pokapaný trochou medu.

Další nízkokalorické potraviny:

Kuřecí vývar

Mezi další potraviny, které výborně podporují proces hubnutí, patří obecně polévky. Důležité ale samozřejmě je, o jaký druh polévky se jedná. Například miska velkého Pho může obsahovat až 600 kalorií, čistý kuřecí vývar má kalorií i méně než 100. Čisté vývary a polévky je tedy dobré do jídelníčku zařadit, snažíte-li se dosáhnout zdravé váhy.

Vaječný bílek

Vaječný bílek je velmi dobrým zdrojem bílkovin, jedno vejce navíc obsahuje pouze 17 kalorií v bílku. Ať už si s vajec uděláte omeletu, nebo je přidáte do salátu, do zdravého jídelníčku se rozhodně hodí.

Tofu

Pokud jste vegetarián nebo vegan a hledáte nízkokalorický zdroj bílkovin, tofu může být dobrou volbou. 100 gramů tofu obsahuje 76 kalorií a využít ho můžete do pomazánek, salátů, hlavního jídla i dezertů.

Ačkoliv existuje mnoho potravin, které mají velmi nízký počet kalorií, je vždy důležité na náš jídelníček koukat z vyšší perspektivy. Musíme dohlédnout na to, aby naše tělo z potravy dostávalo dostatek živin, vlákniny, vitaminů a minerálů a abychom nijak netrpěli hlady. Další nutnou položkou v boji proti kilům navíc je samozřejmě také sport a aktivní životní styl, dostatek spánku a redukce stresu.

Zdroje: https://www.myjuniper.com/blog/zero-calorie-foods https://www.healthline.com/nutrition/zero-calorie-foods