Rýže
Ohřívat v mikrovlnce rýži a rýžové pokrmy není dobrý nápad. Rýže je k množení bakterií velmi náchylná. Jakmile necháte rýži vychladnout při pokojové teplotě, začnou se v ní okamžitě tvořit bakterie zvané Bacillus cereus. Ty se při opětovném ohřátí mění v odolné toxické buňky a mohou způsobit otravu. Pokud vám zbyla nějaká rýže, nechte ji po uvaření hodinu odstát a pak uchovávejte v lednici 24 hodin, ne déle. Stejně tak není dobrý nápad uvařit si rýži na několik dní dopředu, vždy si vyhraďte čas na uvaření čerstvé rýže. (PÁTERKOVÁ, Anna. Změny mikrobiologických hodnot hotových jídel v průběhu skladování. 2010.)
Zelené saláty
Listová zelenina a zelenina, jako je celer, brokolice, květák a jim podobná, by se v ideálním případě do mikrovlnky neměla vůbec dostat. Tato zelenina totiž obsahuje dusičnany. Ty samy o sobě nejsou nijak škodlivé. Záření v mikrovlnce je ale může přeměnit na nitrosaminy, které jsou považovány za rakovinotvorné sloučeniny. Zelené listy zeleniny, jako je například špenát, se mohou navíc v mikrovlnce spálit, a dokonce začít hořet. Listovou zeleninu je nejlepší ohřívat na páře nebo na pánvi. (LISKOVÁ, Dagmar. Dusičnany v zelenině. 2012.)
Houby
Stejně tak jako je u hub důležité jejich dostatečné tepelné zpracování, je důležité jejich následné uchování a případné ohřátí. Houby musí projít důkladnou tepelnou úpravou, a pokud potřebujete pokrm s nimi uchovat do dalšího dne, je dobré je co nejdřív zchladit a dát do ledničky v uzavřené plastové nádobě. Tam mohou zůstat pouze do druhého dne. Jejich ohřívání může změnit nejen chuť, ale i složení bílkovin. Ohřívání by mělo být co nejpomalejší a důkladné. Ohřev v mikrovlnné troubě bohužel je příliš ostrý a rychlý, proto se u hub rozhodně nedoporučuje.
Brambory
Uvařili jste si víc brambor jako přílohu a počítáte s tím, že si je ohřejete druhý den? Rozhodně je ale nedávejte do mikrovlnné trouby! Brambory nenechávejte vystydnout při pokojové teplotě. Raději je opláchněte studenou vodou a co nejdřív uzavřete do dózy s víkem. Zabráníte tak množení nebezpečného botulotoxinu, tzv. klobásového jedu. Ten je také známý svým výskytem v konzervách s masem. Právě na zkažených uzeninách se může objevit bakterie Clostridium botulinum, která botulotoxin produkuje. Správně uschované brambory můžete ohřát hezky pomalu na nepřilnavé pánvičce.
Těstoviny
Vařené těstoviny v sobě uchovávají poměrně velké množství vody, proto jsou náchylné k tvorbě plísní. Pokud jste tedy právě vyndali z ledničky uvařené těstoviny a nejste si stoprocentně jistí, raději si uvařte nové. Správně uchované těstoviny lze ale ještě druhý den ohřát na pánvičce s trochou másla nebo oleje. Vyhnete se tak nebezpečnému rychloohřevu, který tvorbu bakterií podporuje.
Zdroje:
· https://www.denik.cz/gastronomie/mikrovlnka-nevhodna-potravina.html
· LISKOVÁ, Dagmar. Dusičnany v zelenině. 2012.
· PÁTERKOVÁ, Anna. Změny mikrobiologických hodnot hotových jídel v průběhu skladování. 2010.