Na základu se shodnou všichni – kořenová zelenina, cibule, rajčata, těstoviny a parmazán. Dál už to ale bude na vás. Použít se dají opravdu velké mušle stejně jako malé těstoviny nejrůznějších tvarů (případně i tarhoňa). Dát do polévky vařit patku parmazánu, nebo ho nastrouhat po uvaření do talíře? Rajčata vcelku, nebo lžičku protlaku? Nebojte se zkoušet, co vám sedne víc.
A pak je tu zelenina . Italky by vám asi řekly, že co je v sezoně, to do minestrone patří. My, kteří nenakupujeme ráno na trzích, sáhneme v supermarketu po mrkvi, petrželi a řapíkatém celeru. Pokračovat se dá třeba cuketou nebo brokolicí, které jsou u nás dostupné bez ohledu na sezonu. Do polévky samozřejmě patří i bylinky a koření – oregano, bazalka, petrželka, nové koření, bobkový list a pepř. A česnek – ten můžete zkusit prolisovat, stejně jako nechat stroužek povařit, a pak ho vyhodit.
Dilema určitě budete mít i s luštěninami – zatímco někdo je do polévky bude přidávat ve velkém, jiný je bude zatvrzele odmítat, že tam nepatří. Jisté je, že zvedají výživovou hodnotu polévky a zvyšují podíl bílkovin. Doporučujeme je ale uvařit zvlášť a přidat do polévky až na poslední minuty na prohřátí a prolnutí chutí. Podávejte s chlebem a bílým vínem.
Minestrone
Na třech lžících olivového oleje restujte 1 najemno nakrájenou cibuli a na kousky nakrájenou 1 mrkev, 1 petržel a 2 stonky řapíkatého celeru. Poté přidejte 2 bobkové listy, 4 kuličky nového koření a 6 kuliček pepře. Vmíchejte 200 ml rajčatové passaty a zalijte 4 hrnky zeleninového nebo kuřecího vývaru. Osolte a přidejte ještě čerstvé bylinky - například snítku listové petržele a snítku oregana. Polévka se má vařit celkem 20 minut. Podle návodu na obalu přidejte v přesný počet minut před koncem těstoviny a 3 minuty před koncem kousky brokolice a uvařené luštěniny. Na talíři do polévky přistrouhejte trochu parmazánu a ozdobte pokrájenou čerstvou bazalkou.
Zdroje: Autorský text, Kondice 09/2024, https://www.eatingwell.com/longevity-expert-swears-by-minestrone-soup-8414176