Co je vlastně hubnutí?
V teorii je hubnutí úplně jednoduchá záležitost. Tělo začne hubnout ve chvíli, kdy během dne spálíme více kalorií, než kolik jich přijmeme. Kalorie přijímáme pomocí jídla a pití a pálíme je jakýmkoliv pohybem, denní aktivitou nebo pouhým dýcháním.
Pokud konzumujeme více kalorií, než naše tělo potřebuje pro svou běžnou činnost, uloží si tělo přebytečnou energii ve formě tuků na pozdější potřebu. Naopak když nemáme dostatečný příjem kalorií pro pokrytí denní energetické potřeby, začne naše tělo čerpat energii ze schovaných tukových zásob.
Za jak dlouho se projeví hubnutí
Z praktického hlediska je to samozřejmě trochu složitější. Mnoho lidí se v touze po štíhlejší postavě zaměří pouze na kalorický deficit pomocí všech možných redukčních diet, a jakmile se pak vrátí do běžného režimu, kila se velmi rychle vrátí. Takové hubnutí je sice rychlé a dočasně efektivní, není však udržitelné a už vůbec zdravé. Pokud například nebudeme přijímat kalorie vůbec a budeme pít pouze vodu, výraznější změnu v zrcadle uvidíme už za 2 dny. Naše tělo i mysl však v takovou chvíli budou už extrémně vyčerpané a ztráta na váze je v tuto chvíli spíš iluzí: Naše tělo totiž přijde o tekutiny a začne brát energii ze svalů. Jakmile se pak najíme, kila se vrátí zpět.
Pokud se však bavíme o zdravém a komplexním hubnutí, které je založené na principech aktivního životního stylu, celý proces může trvat mnohem déle – v závislosti na určitých faktorech. Patří mezi ně například:
- Metabolický výkon: Každý z nás má trochu jiný bazální metabolismus, který ovlivňuje, kolik naše tělo spaluje energie v klidovém režimu.
- Věk: Bazální metabolismus s věkem klesá a navíc naše tělo začne postupně spalovat více svalů než tuků. Proto je věk dalším faktorem toho, jak rychle zhubneme.
- Genetická predispozice: Genetika má vliv na mnoho věcí a mimo jiné i na to, jak tělo ukládá tuk a jak efektivně ho dovede spalovat. Někteří lidé mají genetickou tendenci udržovat vyšší hmotnost, jiní mají zase genetické predispozice k nižší hmotnosti.
- Strava: Kvalita a složení našeho jídelníčku hraje v redukci váhy obrovskou roli. Naše strava by v ideálním případě měla být bohatá na celé, průmyslově nezpracované potraviny, bílkoviny, ovoce a zeleninu a zdravé tuky. Jídelníček by měl být pestrý, vyvážený a hlavně by nám měl samotným chutnat a vyhovovat. Žádnými hladovkami ani restriktivními dietami se zdravé váhy nedobereme.
- Úroveň aktivity: To, jak často a jaké typy cvičení provádíme, má velký vliv na to, jak rychle hubneme. Nejlepší je najít rovnováhu mezi aerobním a anaerobním pohybem a věnovat více času chůzi a běžným denním činnostem, u kterých se hýbeme, například úklidu nebo venčení psa. A k tomu pak přidat nějaký aktivní koníček, třeba cyklistiku, golf nebo plavání.
Po jaké době začnu hubnout?
Sečteno a podtrženo, trvat to může od jednoho týdne až po několik měsíců, než se dostaví znatelné výsledky hubnutí. Vše záleží na vaší denní úrovni aktivity, cvičení a množství a kvalitě jídla, které sníte.
Zdroje: https://www.next-health.com/post/how-long-does-it-take-to-see-weight-loss-results# https://www.healthline.com/nutrition/starving-yourself https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8017325/