Ačkoliv to mnoho diet slibuje, žádný zdravý způsob, jak efektivně a udržitelně zhubnout přes noc, neexistuje. Obzvláště při hubnutí břicha je důležité kromě aktivního života začít poctivě řešit to, co jíme. A i když se výsledky nedostaví okamžitě, existují způsoby, jak přebytečná kila shodit a zařídit si tak ploché a pevné bříško. Na prvním místě při hubnutí břicha stojí náš jídelníček. A to nejen to, co obsahuje, ale také to, čemu se vyhýbáme. 

Co nejíst při hubnutí břicha?

Potraviny obsahující trans tuky

Trans tuky naleznete v potravinách, jako jsou různé margaríny nebo pomazánky, mražená pizza, pečivo, koláče, sušenky nebo koblihy. Tyto tuky jsou spojovány nejen se záněty, srdečními chorobami a inzulinovou rezistencí, studie potvrdily, že mohou i za nárůst břišního tuku. Pozorně tedy čtěte etikety surovin, které kupujete, a vyhýbejte se těm, které obsahují vysoký podíl trans tuků, a ideálně nejen tehdy, snažíte-li se zhubnout, ale obecně. 

Příliš mnoho cukru

Pozorovací studie také ukazují vztah mezi vysokým příjmem cukru a zvýšeným množstvím tuku v břiše. Při redukci váhy je tedy důležité si příjem cukrů hlídat, omezit příjem sladkostí a zpracovaných potravin, které mají vysoký obsah přidaného cukru.

Alkohol

Alkohol je největší nepřítel hubnutí. Pokud se tedy snažíte zhubnout, měli byste alkohol omezit nebo nejlépe úplně vyřadit. Jedna studie dokonce potvrdila, že lidé, kteří pili alkohol denně, ale méně než jeden drink, měli méně břišního tuku než ti, kteří pili méně často ale ve větší míře.

Slazené nápoje

Různé slazené nápoje, limonády a minerálky obsahují velké množství cukrů, při hubnutí se tedy doporučuje pít pouze čistou a neochucenou vodu. Navíc náš mozek nezpracovává tekuté kalorie stejným způsobem jako ty pevné, a přirozeně jich pak konzumujeme víc. Omezte tedy ledové slazené čaje a nápoje, limonády, koktejly a šťávy, zaměřte se spíš na pitný režim založený na čisté vodě. 

Smažené jídlo

Smažené a fritované jídlo do diety samozřejmě také není dvakrát ideální, obsahuje hodně kalorií, soli a nezdravých tuků. Při přípravě jídla tedy raději zvolte jinou alternativu – pečení, grilování nebo například horkovzdušnou fritézu.

Pečivo a těstoviny

Mouka, která se ve velkém množství nachází například v těstovinách nebo v chlebu, je ve většině případů plná kalorií a sacharidů, obsahuje přitom ale málo vlákniny, bílkovin a dalších živin, které naše tělo potřebuje. Bílé pšeničné mouce se tedy raději při hubnutí vyhněte.

Kandované ovoce

Kandované ovoce, taky ovoce, říkáte se? Ani moc ne… Čerstvé ovoce obsahuje vlákninu a živiny, které jsou pro naše tělo velmi potřebné. Pokud se ale ovoce suší, může být kaloričtější. Vzhledem k tomu, že sušené ovoce obsahuje mnohem méně vody než to čerstvé, jedná se v podstatě o koncentrovaný zdroj fruktózy. Vezměme si například banán: 100 gramů čerstvého banánu obsahuje asi 90 kalorií, zatímco 100 gramů sušeného banánu jich obsahuje skoro 520. Ačkoliv je sušené ovoce pořád lepší variantou než většina sladkostí, mělo by být konzumováno s mírou. 

Cviky na hubnutí břicha

Pravidelný pohyb a cvičení je k hubnutí jakýchkoliv partií absolutně nezbytné. Na zhubnutí a zpevnění břicha se výborně hodí pozice prkna, sklapovačky nebo takzvané bicyklování – dynamický cvik, který aktivuje přední a zadní břišní svaly a také šikmé svalstvo břišní. 

Sečteno a podtrženo, ke krásnému a plochému bříšku je důležité dodržovat pravidelný a vyvážený jídelníček bohatý na vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky a také se pravidelně hýbat. Přidejte k tomu redukci stresu a dostatek spánku a bříško snů na sebe nenechá dlouho čekat!

Zdroje: https://www.healthline.com/nutrition/20-tips-to-lose-belly-fat#17.-Drink-green-tea https://www.medicalnewstoday.com/articles/324564#what-else-influences-weight https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17885722/