V první řadě je třeba zmínit, že pořídit si psa jen proto, že chcete zhubnout, není dobrý nápad. Pes je veliká zodpovědnost, která si vyžaduje mnoho let pozornosti, péče a hlavně lásky. Pokud ale s chováním psů máte zkušenosti a hledáte psa, který podpoří váš aktivní život svou energickou povahou, máte na jeho potřeby dostatek času, vůle i prostoru, sportovní plemena mohou být vynikající volbou. Tato plemena psů se totiž perfektně hodí na dlouhé túry, běh i další sporty. 

Zdroj: Youtube

Belgický ovčák

Belgický ovčák rozhodně není pes pro začátečníka. Toto čilé, tvrdohlavé a pracovité plemeno je sice velmi přátelské a ochranitelské, potřebuje ovšem velkou dávku aktivity každý den. Dospělý belgický ovčák potřebuje strávit denně více než 2 hodiny fyzickým cvičením, proto se jedná o plemeno, které s vámi velmi rádo vyrazí na kolo, běhat nebo třeba na dlouhou túru.

Pointer

Pointeři jsou nádherní a sportovní psi, vyžadující ohromné množství pohybu. Jsou to psi lovečtí, kteří mají vrozenou chuť pracovat. Pointeři milují různé psí sporty jako agility nebo dogdancing, potřebují každý den dlouhé procházky a velmi rádi si hrají se svým páníčkem. Toto lovecké plemeno má nepřeberné množství energie a hodí se do velice aktivních rodin.

Pudl

Pudlové jsou známí svou vysokou inteligencí a snadnou cvičitelností. Povely chápou velmi rychle a nezáleží, jestli máte královského pudla nebo toy pudla, energie mají všechny variace tohoto plemena dostatek. Jsou skvělí pro dlouhé procházky, běhání nebo psí sporty. 

Saluki

Saluki je extrémně rychlý a vytrvalý chrt, ideální pro dlouhé běhy nebo jízdu na kole. Toto plemeno miluje pohyb a rychlé a energické aktivity. U saluki platí, že potřebují denně více než 2 hodiny aktivního pohybu. Pouze tak budou tito psi zdraví a šťastní. 

Dalmatin

Dalmatini jsou v posledních měsících stále více populárním plemenem a není se příliš čemu divit. Kromě toho, že jsou velice sociální a milují trávit čas s lidmi, denně potřebují alespoň 1,5 až 2 hodiny aktivního pohybu, procházek a zábavy. 

Jack Russell teriér

Stejně jako například dalmatin i Jack Russell potřebuje dostatek pohybu – alespoň 1,5 až 2 hodiny denně. Jedná se o menší plemeno, proto není příliš vhodné s ním například jezdit na kole, nemá takovou rychlost. Přece jen se ale jedná o lovecké plemeno, které je velmi výbušné a aktivní a nutí k tomu i své páníčky.

Maďarský ohař

Vizsla je prototyp sportovního psa. Miluje běh, cvičení, lovení i hru, jakmile nemá dostatek aktivní stimulace, začne se nudit. Maďarskému ohaři budete muset dopřát minimálně 2 hodiny aktivních procházek a pohybu denně. Je to vynikající společník pro běh, dlouhé túry a jiné fyzicky náročné aktivity. Toto plemeno je známé svou oddaností a snahou dělat radost svému majiteli.

Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér je silný a odolný pes, který potřebuje hodně pohybu a duševní stimulaci. Je ideální pro aktivní majitele, kteří mu mohou poskytnout pravidelný trénink a dostatek fyzické aktivity. Toto plemeno je také velmi loajální a ochotné chránit svou rodinu, není to úplně vhodný pes pro chovatele začátečníky. 

Ať už si vyberete jakékoliv plemeno psa, myslete na to, že každý pes má svou vlastní osobnost a individuální potřeby. I dva jedinci stejného plemena mohou mít úroveň aktivity absolutně rozdílnou, záleží na věku psa, pohlaví, stravě a na tom, kde pes žije. 

Zdroje: https://www.borrowmydoggy.com/doggypedia/ https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeds/8-dog-breeds-perfect-for-athletes/