Může pečivo pomoci zhubnout?
Existuje celá řada různých druhů chleba. Najdete mezi nimi i chléb celozrnný. Může být vyrobený ze 100 % celozrnné pšenice nebo jiných celých zrn. Pochutnávat by si na něm měli všichni ti, kdo se zaměřují na zdravou váhu. Celozrnný chléb zařazený do jídelníčku může podporovat snahy a cíle v oblasti hubnutí. Celozrnný chléb a další druhy pečiva by měly představovat pravidelnou součást vyvážené a zdravé stravy.
Jaké výhody nabízí celozrnné pečivo?
Kromě vysokého obsahu vlákniny tělu dodá vitamíny a minerály. Díky vláknině, vitamínům a minerálům snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu. Snižuje hladinu inzulínu a krevní tlak. Strava s vyšším obsahem vlákniny navíc eliminuje riziko výskytu onemocnění srdce a cév, mrtvice nebo rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Jak zjistit, zda je chléb vhodný pro hubnutí?
Nenechejte se zmást tmavší barvou chleba, která vás může oklamat a můžete si myslet, že kupujete zdravější variantu, než ve skutečnosti je. Na co se tedy, při nákupu soustředit? Sledujte etiketu. Měla by obsahovat informaci, že se jedná o 100 % celozrnný produkt. Jeden plátek by měl poskytovat alespoň 3 g vlákniny. Neměl by mít víc, jak 3 g cukru. Neměl by obsahovat hydrogenové oleje, kukuřičný sirup či umělá sladidla.
Proč právě celá zrna?
Celá zrna jsou zdrojem nerozpustné vlákniny, která pomáhá posouvat potravu trávicím traktem. Také jí přidá na objemu. Díky tomu se cítíte dříve a déle sytí a nemáte potřebu dalšího přísunu jídla. Tím můžete redukovat svoji hmotnost a váhu hlídat pod kontrolou. Celá zrna navíc pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu a vysokého krevního tlaku, který představuje jeden z rizikových faktorů, které směřují ke zdravotním komplikacím spojovaným se srdcem. Kromě toho nabízejí celá zrna antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snižovat riziko vzniku zánětlivých stavů.
Mezi nesporné výhody konzumace celých zrn patří i fakt, že v porovnání s obilovinami rafinovanými brání zvýšení hladiny cukru v krvi. Jeho regulace je důležitá v případě, že někdo trpí prediabetem nebo cukrovkou.
Zdroje: