Dnes se společně zaměříme na úkony a přípravné procesy, které se vyplatí zvládnout večer před spaním, abyste měli druhý den hned od rána vytvořené optimální podmínky pro nastartování hubnoucího procesu.

Co tedy můžete pro zítřejší hubnutí udělat už dnes?

DEJTE SI ZDRAVOU, LEHKOU VEČEŘI

Vynechte těžká, smažená, tuky zahlcená a hodně solená jídla. Když zapomeneme na příval kalorií, pak se vám po takové večeři bude špatně spát a sůl způsobí zadržování vody v těle. Probudíte se unavení, oteklí a bez nálady. A to by nebyl ideální start do nového dne.

Lepší bude plátek libového masa se zeleninovým salátem.

VEČERNÍ CHUTĚ MĚJTE POD KONTROLOU

Je otázkou, jak dlouho po večeři chodíte spát, ale určitě řada z vás večer ještě dostane na něco chuť. Bývá to ideální příležitost, aby stolek v obýváku ovládly chipsy nebo pražené oříšky. Jenže ty by vás na zítřejší hubnutí moc dobře nepřipravily.

Radši si dejte banán nebo čerstvou zeleninu s trochou burákového másla. Každopádně byste měli dodržet pravidlo, že nebudete nic jíst hodinu před spaním. Jinak by totiž hrozilo, že probíhající trávicí procesy naruší kvalitu spánku.

Dobrá zpráva je, že večerní příjem kalorií by si podle odborníků měli hlídat především lidé mezi třicítkou a šedesátkou. U těch mladších nebo naopak starších je riziko nárůstu váhy přece jenom nižší. Pro jistotu na to ale nespoléhejte, každý organismus je jiný a určitě by nebylo dobré, abyste se v den šedesátých narozenin začali večer cpát fast foodem.

NAPLÁNUJTE SI, CO BUDETE RÁNO SNÍDAT

Možná je zdravá snídaně pro vás samozřejmostí, protože ve většině případů snídáte stále to samé, ale kdo má rád snídaně pestré, měl by nad jejich skladbou včas popřemýšlet a případně si vše předem nachystat. Namočte si ovesné vločky do vody či mléka, pokud přijdou na řadu míchaná vajíčka, můžete si ingredience (šunka, cibulka…) nakrájet předem a mít je připravené v lednici v uzavřené nádobě. Zkrátka a dobře – rozmyslete, které úkony můžete zvládnout v klidu večer, abyste ráno ušetřili drahocenný čas.

Snažte se také dodržet pravidlo, aby od posledního jídla dne uběhlo k tomu prvnímu dne nadcházejícího cca 12 hodin.

POHLÍDEJTE SI PITNÝ REŽIM

Většinou na vás ze všech stran útočí informace o tom, jak máte pít dostatečné množství vody. Určitě nebudeme rozporovat fakt, že adekvátní hydratace zajistí jak transport důležitých živin na místo určení, tak také odplavení odpadních látek a jejich vyloučení z těla. Příjem tekutin byste ovšem měli zintenzivnit během dne a ve večerních hodinách spíše přibrzdit. I močové cesty si potřebují odpočinout a vy rozhodně nechcete během noci několikrát vstávat, abyste si odskočili na toaletu.

PŘIPRAVTE SI OBĚD NA ZÍTRA

Mít hotový oběd v krabičce má řadu výhod. Především ušetříte peníze, protože stravování v restauracích dnes není vůbec levná záležitost. Současně přesně víte, co daná porce obsahuje, takže nehrozí žádné skryté kalorie. Odborníci se shodují, že pokrmy v restauracích jsou obecně kaloričtější než verze, kterou si připravíte doma. Navíc nemáte potřebnou kontrolu, protože většina restaurací neuvádí kalorickou hodnotu a dávky makroživin u jednotlivých porcí. Pokud si jídlo připravíte doma, zajistíte si také potřebnou ochranu před tím, že podlehnete nějaké chvilkové slabosti, případně časovému presu a skončíte ve fast foodu.

NASTAVTE SI V LOŽNICI SPRÁVNOU TEPLOTU

Všichni dobře víme, že v přetopené místnosti se špatně spí. Napadlo vás ale někdy, že nižší teplota v ložnici zvýší množství kalorií spálených během spánku? Ne, neděláme si legraci. Existuje dokonce studie, která prokázala, že lidé, kteří pravidelně spí při teplotě 19 °C, spálí během noci o 7 % více kalorií než ti, kteří mají v ložnici 24 stupňů. On to samozřejmě není nijak markantní rozdíl v množství vydané energie, ale nezapomeňte, že každá kalorie se počítá.

I kdybyste si vzali k srdci jen polovinu našich rad, budete zase o několik roků blíž k vytyčenému cíli a vaše šance, že jednoho dne protnete cílovou pásku, výrazně vzroste.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1471015314001433

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5746190/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3975627/