Dopad načasování jídla

Tato proměnná má velký význam pro hubnutí. Především se jedná o dobu, kdy jíme. Kdy a jak často tedy jíst, snažíte-li se zhubnout? Neexistují přesné časy, neboť se u každého trochu liší. Existuje však několik obecných doporučení pro načasování jídla. Velkou roli hrají časy večeře. Nejlepší dobou pro večeři jsou dvě až tři hodiny před spánkem. Jen tak poskytnete tělu dostatek času na trávení a podpoříte klidnější a kvalitnější spánek. Nedostatek kvalitního spánku totiž může vyvolat hormonální změny, které mají negativní vliv na hubnoucí procesy. Především v případě, že neustále nespíte. Bojujete-li navíc s kyselým refluxem, ležení s plným žaludkem jej ještě více zhoršuje a stěžuje tak spánek.

Jedna studie naznačuje, že naše cirkadiánní rytmy mohou pomoci tělu s efektivnějším spalováním kalorií, kontrolou hladiny glukózy v krvi a optimalizací trávení v dřívější denní dobu. Hubnutí by mohla ovlivnit konzumace jídla kolem 17 hodiny. Snáze se tak přiblížíte k vnitřním hodinám svého těla. Budete-li konzumovat večeři dříve, prodloužíte čas, kdy jste bez stravy. Tím zvýšíte spalování tuků a zlepšíte regulaci hormonů, které mají vliv na chuť k jídlu. Také lépe regulujete hladinu cukru v krvi.

Kdy jíst pro hubnutí?

Docela podstatný dopad jak na hubnutí, tak i na celkové zdraví, může mít vyladění časů, kdy budete jíst a úprava stravovacích návyků. Dopřejte si ranní snídani. Tím přerušíte půst od předchozího večera. Přerušením půstu dodáte tělu potřebnou energii na celé dopoledne. Konzumaci jídla upřednostňujte během první poloviny dne. Snažte se spotřebovat většinu kalorií a živin do poloviny odpoledne. Večeři si připravte brzy a jen lehkou. Ideálně kolem 17 hodiny, zvažte čas podle toho, kdy chodíte spát. Pokud chcete využívat výhody, které usnadňují hubnutí a spalování tuků, zlepšují metabolismus a pomáhají zvládat chutě k jídlu, ujistěte se, že mezi večeří a snídaní následujícího dne uplyne alespoň 12 hodin.

Pozdní konzumace jídla výrazným způsobem zvyšuje hlad, snižuje hladinu hormonu leptinu (snižuje chuť k jídlu), zvyšuje množství uloženého tuku a snižuje množství tuku spáleného. Pozdní stravování může změnit aktivitu genů, které mají za úkol spalování a ukládání tuků. Pozdí jídlo tedy podporuje přibývání na váze.

Zdroje:

EatingWell, NIH, Health Harvard Publish,