Snažím se pořád dokola zhubnout, kila se však vždycky vrátí. Hladovka a prášky na hubnutí sice mohou pomoct, tahle varianta je ale nezdravá a absolutně neudržitelná. Při cestě za zdravou postavou, ve které se budeme cítit sebevědomě, se nevyhneme ani úpravě jídelníčku, ani cvičení. A kardio jde s hubnutím ruku v ruce. 

Kardio: cvičení na hubnutí

Při aerobní fyzické aktivitě cvičíme střední intenzitou a po delší čas. Kardio cvičení je nezbytné pro efektivní spalování tuků a zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Při aerobním pohybu se totiž spaluje tuk a glukóza v těle za pomoci kyslíku. 

Mezi nejzákladnější aerobní cvičení patří samozřejmě aerobic. Skvělé kardio je ale také svižná chůze, cyklistika, plavání nebo spinning.

Jak často cvičit kardio?

Většina výzkumů doporučuje 150–300 minut mírného až intenzivního cvičení týdně nebo zhruba 20–40 minut kardia každý den. Studie ukazují, že čím více aerobního cvičení lidé dělají, tím více tělesného tuku mají tendenci ztrácet. Obecně také platí, že spalovat tuky začne tělo po 30 minutách aerobního pohybu.

Rozmanitost a pravidelnost

Aby bylo kardio cvičení efektivní, je dobré se zaměřit na rozmanitost tréninků. Místo zaměření se pouze na jeden druh sportu, například běhání, vyzkoušejte co nejvíce druhů cvičení. Kombinování různých druhů pohybu může pomoci udržet si motivaci a hlavně to ze sportu udělá spíš zábavu. 

Stejně tak důležitá je také pravidelnost cvičení, protože jen tou si udržíte chtěné výsledky. 

Kardio vs. silový trénink

Ačkoliv je kardio skvělým parťákem na hubnutí, je třeba myslet i na silový trénink a budování svalové hmoty, která zvyšuje bazální metabolismus. Ideální je střídat dny, kdy se věnujete kardio cvičení, se dny, kdy si zaposilujete. Kombinace kardio a silového tréninku nejenže zvýší vaši fyzickou kondici a pomůže s hubnutím, ale také zlepší vaši schopnost vykonávat běžné denní aktivity. 

Nejlepší kardio na hubnutí

Pokud nejste příznivci klasických sportů, jako je běh nebo cyklistika, a hledáte nějaké zábavnější kardio, vyzkoušejte třeba:

Hula Hoop

Veslování

Bruslení

Tanec

Longboard

Sportovní lezení

Frisbee

Zumba

Zdroje: https://www.healthline.com/nutrition/best-ways-to-burn-fat#cardio https://www.beaumont.org/services/weight-loss/cardiovascular-training-vs-strength-training-for-weight-loss https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33825676/