Většina lidí se snaží zhubnout a udržet zdravou váhu kvůli svému zdraví, vzhledu a sebevědomí. Na internetu si vyhledávají „rychlé a zázračné diety“, které slibují neuvěřitelné výsledky za krátkou dobu. Tyto diety mohou krátkodobě fungovat a může se zdát, že po nich opravdu hubneme. Dokud se ovšem nedostaví jojo efekt.

Co je to jojo efekt?

Pokud jsme v kalorickém deficitu, začne naše tělo čerpat energii z tuků a my začneme poměrně rychle hubnout. Pokud je kalorický deficit dlouhodobý, tělo začne energii brát i ze svalů a nakonec odkudkoliv, aby mělo z čeho žít. I to způsobí redukci váhy. Jakmile se pak po restriktivní dietě nebo jiném nezdravém způsobu hubnutí vrátíte do normálu, kila půjdou velice rychle zase nahoru. A co víc, pravděpodobně budete vážit ještě více, než když jste začínali s dietou. Až budete chtít znovu zhubnout, půjde to pak hůře. Jak si to představit?

Jak si to představit?

Dejme tomu, že mám běžný denní energetický příjem 2 000 kalorií. Budu-li chtít zhubnout, snížím tedy příjem na 1 800 kalorií. Něco se mi podaří zhubnout, ale mně to nebude stačit. Snížím tedy příjem kalorií na 1 500 denně a dosáhnu své ideální váhy. Když mi to stačí, řeknu si, že se postupně vrátím do normálu. Začnu přijímat 1 800 kalorií denně a nepřiměřeně naberu těžce shozená kila. Proč? Tělo na nedostatek příjmu energie reaguje tak, že zpomalí náš metabolismus a „zvykne si“ na nižší denní příjem. Když pak začneme jíst normálně, tělo se snaží co nejvíce energie navíc uložit do tuků, aby mělo rezervu pro případ, že opět nedostane dostatek jídla.

Jak zhubnout bez jojo efektu

Pokud chcete zhubnout udržitelně a zdravě, začněte tím, že si nastavíte správné priority. Je nutné přijmout fakt, že většina z nás by ráda měla nižší hmotnost, než je pro naše tělo zdravé a ideální. Pokud máte metr sedmdesát pět a svalnatou postavu, nemůžete čekat, že budete mít 45 kilo! Vaším cílem by nemělo být konkrétní číslo na váze, ale pocit silného, zdravého těla se sebevědomou myslí. 

Druhým krokem je uvědomění, že hubnout zdravě trvá dlouho. Pokud chcete, aby vaše zdravá hmotnost a pevná sexy postava nebyla jen dočasná, budete se muset zaměřit hned na několik faktorů:

Strava

Bez jídla se neobejdete. Velikým obloukem se vyhněte všem různým dietám, které jsou založené jen na konkrétních surovinách nebo restrikcích. Vaše strava by měla vyhovovat vám, měla by vám dodat všechny potřebné minerály a vitaminy, měla by být dostatečně pestrá a pro vás chutná. Každý zdravý jídelníček by měl obsahovat dostatek bílkovin, zdravých tuků a esenciálních látek, které udržují naše tělo ve správném chodu. Nezapomeňte také jíst dostatek zeleniny a ovoce. Jezte raději častěji a menší porce, nijak striktně se neomezujte, nad jídlem se spíše více zamýšlejte.

Pohyb

Bez pohybu to zkrátka nepůjde. Nemusíte ale v žádném případě běhat hned maratony, ve finále nám totiž stačí i opravdu málo. Chodit. Pokuste se co nejvíce chodit pěšky, pokud možno rychlejší chůzí. Sportujete-li rádi, můžete zkoušet nové aktivity a sporty a věnovat se tomu, aby váš pohyb byl rozmanitý. Ideální je kombinace aerobního a anaerobního pohybu.

Hydratace

Mnoho lidí při snaze o zdravý životní styl zapomíná na to, jak důležité je pít čistou vodu.  Dostatečný pitný režim je nezbytný pro správné fungování těla a podporu metabolismu. Snažte se pít alespoň 2 litry vody denně a vyhněte se sladkým nápojům a alkoholu.

Spánek a mentální zdraví

Další obrovsky důležitou složkou zdravého života je spánek a mentální zdraví. Při hubnutí jsou tyto dva faktory také nesmírně důležité. Dostatek kvalitního spánku podporuje náš metabolismus, a když se dobře vyspíme, nebudeme mít takovou chuť „dojídat se“ sladkým jídlem. Redukce stresu je stejně tak nezbytná, protože ze stresu někdo nemá chuť k jídlu a jiný ho zase zajídá. Pokud budeme pečovat o naše mentální zdraví s láskou, tělo se nám odmění tím, že bude silné, zdravé a skvěle vypadající. 

Nejlepší dieta bez jojo efektu

Jak je již zmíněno v předchozím textu, diety obecně většinou nenesou udržitelné výsledky. Existuje ovšem možná jedna z mála diet, která se nezaměřuje jen na hubnutí, ale spíše na celkové zdraví. Jedná se o středomořskou dietu. Středomořská dieta spočívá v konzumaci čerstvých potravin, jako jsou ovoce, zelenina, ryby, celozrnné produkty, ořechy a olivový olej. Omezuje cukry a zpracované potraviny a snaží se o to, aby byly produkty, které jíme, lokální, sezonní a plné nutričně důležitých látek. Také je ale podstatné to, aby nám naše jídlo chutnalo a dělalo nám dobře. A na to neexistuje obecný recept – takový jídelníček si musí každý vytvořit sám. 

Zdroje: https://www.bangkokhospital.com/en/content/lose-weight-without-yo-yo https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6917653/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9317652/