Některé tuky jsou pro správné fungování organismu jednoduše naprosto esenciální, jiné mohou vést ale i k vážným zdravotním důsledkům.
Párky a klobásky
Ať už jsou součástí vašich snídaňových pochoutek, nebo letního grilování, patří tato potravina mezi nejnezdravější tučné pokrmy. Obvykle jsou vyrobeny z vepřového masa s celou řadou koření, bylinek a dochucovadel. A i když do vašeho jídelníčku přidají i trochu bílkovin, především přinesou slušnou dávku tuku. Přičemž třetinu tvoří nasycené mastné kyseliny, což párky přesouvá na stranu nezdravých tuků. Mimoto zde najdete i vysoký obsah sodíku a dalších diskutovaných konzervačních látek.
Pokud se bez párků ve svém jídelníčku neobejdete a zkrátka si je rádi dopřejete, raději volte drůbeží anebo krůtí varianty, které tuku obsahují alespoň trochu méně.
Slanina
Tak bez slaniny si lidé často vůbec nedokážou představit svůj jídelníček a je jejich potěšením. Ale stejně jako párky či klobásky není slanina ideální volbou pro zdravé stravování. Také obsahuje nějaké menší množství proteinů, ale především se vyznačuje velkým množství nasycených tuků. Zdravější volbou je opět krůtí slanina, nejlépe bez dusitanů. Tu ale aby člověk v obchodě pohledal.
Ztužené tuky
Dalším nepřítelem vašeho zdravého jídelníčku jsou tuky ztužené, tedy takové, které prošly procesem ztužení (neboli hydrogenace) rostlinného oleje. Přemění tak tekutý olej na pevnou konzistenci a zajistí delší trvanlivost. Během tohoto procesu ale vznikají nezdravé transmastné kyseliny, které nepříznivě působí na zdraví cév a kardiovaskulárního systému vůbec.
Mezi ztužené tuky se řadí třeba tuk Hera, Omega nebo kokosový. Tyto produkty se mimo jiné velmi často používají v pekařství pro výrobu křehkého, a tedy lahodného pečiva. Proto si takové dobroty raději nedopřávejte na denní bázi.
Zmrzlina
Zmrzlinu byste v tomto seznamu pravděpodobně nečekali, že? Je to trochu podpásovka, protože zmrzlinu zkrátka milují všichni, a to nejen v letních horkých měsících. Ale ani tuto dobrůtku byste neměli zařazovat do svého jídelníčku často.
Zmrzlina je vyrobena ze dvou základních surovin, kterými jsou plnotučné mléko a smetana. Právě tyto produkty obsahují velké množství tuku, navíc nasyceného, ale i přidaného cukru, což na zmrzlinu vrhá stín nezdravého pokrmu.
Honí-li vás tedy mlsná nebo se chcete osvěžit, volte spíše zmrzlinové sorbety nebo mražený jogurt, popřípadě smetanové zmrzliny alespoň omezte.
Dresinky
Co jiného byste si v redukci váhy měli dopřávat než právě zeleninové a jiné saláty, no ne? Jenže to má jeden háček.
Saláty se stanou méně zdravými, jakmile je zalijete tunou dresinku, především toho průmyslově zpracovaného, plného tuku, cukru, soli a konzervačních látek.
Sahejte proto raději po vinaigrette na bázi olivového oleje nebo si připravte svou vlastní zálivku doma z kvalitních surovin.
Pečivo
A je to tu, po zmrzlině hned další nepřítel. Koblihy, croissanty nebo třeba sušenky. Lahůdky lákající svou sladkou chutí, neodolatelnými náplněmi, pocukrovaným svrškem nebo kousky čokolády jsou ale plné nezdravých tuků a přidaného cukru.
Pečivo se většinou vyrábí ze ztužených tuků. A i když je vyrobené z oleje, může pro svůj vysoký obsah cukru podporovat záněty v těle.
Přesto se ho nebudete chtít vzdát úplně, že? Proto ho alespoň omezte, popřípadě se pusťte do přípravy domácí varianty, kde můžete množství a druh tuku hravě ovlivnit. Navíc se pravděpodobně naučíte něco nového a třeba najdete i svůj nový koníček.
Červené maso
Jako bude pro někoho hrozivou zprávou, že by měl dát pozor na množství pečiva nebo zmrzliny ve svém jídelníčku, někdo se naopak zhrozí při zmínce o červeném mase. To je dobrým zdrojem bílkovin, které ve svém jídelníčku zaručeně chcete. Zároveň ale obsahuje vysoké množství tuků, a to zejména těch nasycených.
Americká kardiologická asociace navíc doporučuje, aby nasycené mastné kyseliny tvořily maximálně 6 procent denního příjmu kalorií, což je skutečně zlomek. Především pokud si rádi dopřáváte k snídani párky a slaninu, ke svačině si dáte croissant, obědový salát zalijete pořádnou dávkou dresinku a k večeři si pak dopřejete s rodinou v restauraci rib eye steak nebo hamburger.
Nevyřazujte proto červené maso z jídelníčku úplně, ale volte raději libové kusy masa s minimálně viditelným tukem a mleté maso s obsahem masa převyšujícím 90 procent.
Hot dogy
Hot dog neboli párek v rohlíku už hovoří sám za sebe, jak na tom bude vzhledem k množství tuku. Párky a klobásky už jsme tu měli, no ne?
Kůže z kuřete
Toto by vás pravděpodobně vůbec nenapadlo a třeba se na tuto část kuřátka těšíte při nedělním obědě nejvíce. A není divu, jedná se o nejchutnější část kuřete vůbec, pokud ho správně připravíte, tak bude i křupavá a naprosto lahodná.
Ale takto chutná je právě proto, že obsahuje vysoké množství tuku, konkrétně v cca 100 gramech se nachází 30 gramů nasycených mastných kyselin. Kůží z kuřete se vám ale asi nepodaří přejíst, a tak se nejedná o tak velký vykřičník, přesto je dobré to mít na paměti, pokud chcete žít zdravěji.
Smažené jídlo
A konečně! Na toto jste možná čekali. Smažené cibulové kroužky, smažené hranolky, smažený sýr a mnoho dalšího. Tuk zkrátka jídlu dodává tu správnou chuť a není divu, bez něho by se ani v těle nerozpustily vitaminy do vstřebatelné formy. Ale jak už bylo několikrát zmíněno, není tuk jako tuk. Smažená jídla se zkrátka rovnají nezdravému zdroji tuků a měli byste je opravdu omezit, chcete-li ulevit svému srdíčku a cévám.
Je dobré si uvědomit, že ne všechny tuky jsou špatné, naopak některé jsou pro správné fungování vašeho tělo nezbytné. Rozhodně se proto nevydávejte cestou nízkotučné diety, tento trend už je naštěstí pryč.
Dnes zmíněným potravinám a pokrmům se ale raději vyhýbejte nebo je alespoň omezte. Zařaďte naopak ořechy, semínka, avokádo nebo olivový olej, takové tuky, které vám pomohou utvořit vyváženou skladbu zdravého jídelníčku.
Při výběru potravin proto čtěte etikety a dbejte na obsah tuku, konkrétně nasycených tuků, transmastných kyselin, sodíku a přidaného cukru.
Zdravé stravování je zkrátka klíčem k udržení zdraví a vitality. Nikdo ve vyšším věku přece nechce řešit hladinu cholesterolu a držet lékařem nastavené přísné diety.
Zdroje:
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/224
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/saturated-fats