Jak se od sebe biologicky liší žena a muž

Vysvětlovat rozdíly mezi mužským a ženským tělem se může zdát úsměvné. Kromě těch vnějších však existují i ty, které si nemusíme uvědomovat úplně na první pohled, přesto ovšem existují. Muži a ženy jsou odlišní dokonce v mnoha fyziologických ohledech.

Především můžeme definovat rozdíly endokrinologické, kde sehrává roli vliv hormonů. Stejně tak se projevují rozdíly neurofyziologické. Za tím se skrývá především rozdílná stavba těla a odlišné „naprogramování“ mozku.

Základní fyziologický rozdíl mezi mužem a ženou tkví především ve schopnosti ženského těla otěhotnět. Svůj nezanedbatelný podíl na tomto procesu jednoznačně mají hormony, jako je estrogen či progesteron. Ženské pohlavní hormony dále ovlivňují mnoho procesů v organismu ženy.

Ženy a muži se ale liší například také ve vnímání doteků. Ženská kůže je tenčí a dámy mohou být proto na doteky a tlak až desetkrát citlivější než jejich protějšky. Muži ovšem mají za běžných okolností vyšší práh bolesti. Vlivem hormonálních odlišností také ale na druhou stranu žena bolest lépe snáší.

Stejně tak mají odlišný sluch. Něžné pohlaví lépe slyší vysoké frekvence zvuku, což je adaptace na dětský pláč. Rozumí i emocionálnímu podtextu a díky lepšímu propojení mozkových hemisfér umí současně mluvit i poslouchat. Stejně tak se vyznačuje i širokým periferním viděním a lepším vnímáním barev.

Zdroj: Youtube

Jaký přísun kalorií by měl mít muž a jaký žena

Z výše uvedeného stručného nastínění četných rozdílů vyplývá, že muži a ženy se liší v mnoha ohledech a přístup ke stravování a cvičení není výjimkou. A to ať už se rozhodnete zhubnout nebo budovat svalovou hmotu.

Spotřeba kalorií samozřejmě nesouvisí pouze s pohlavím. Svůj vliv má i věk, tělesná výška a také celková fyzická aktivita. Denní příjem kalorií by nám měl pokrýt jednak běžné fungování, ale i případný výdej v rámci sportu.

Kalorie vyjadřuje energii potřebnou k ohřátí jednoho gramu vody o jeden stupeň Celsia. Jde tedy o jakési „spalné teplo“ potraviny. Obvykle se hovoří o kaloriích, ale rozumí se tím kilokalorie. Další jednotkou může být i joule nebo kilojoule.

Pokud se snažíme zhubnout, je počítání kalorií jednoduše klíčové. Sníst musíme méně kalorií, než přijmeme. Kontrolovat bychom si platnost tohoto jednoduchého pravidla měli i v okamžiku, kdy si potřebujeme tělesnou hmotnost „jen“ udržet.

Kolik energie bychom při přepočtu na kalorie měli sníst? Orientačně lze říci, že hubnoucí žena by při běžné zátěži měla zkonzumovat 6 000 až 7 000 kJ za den, zatímco muž si může dovolit více, kolem 7 000 až 9 000 kJ denně. Tedy v přepočtu na kcal je to asi 1 500 kcal u žen a zhruba 2 200 kcal u mužů.

Jak má žena cvičit při nabírání svalové hmoty

Rozdílná mužská a ženská fyziognomie je patrná i z hlediska svalů a jejich nárůstu. Ženy se vyznačují menším podílem svalové hmoty obecně. Disponují dokonce jen asi dvěma třetinami síly a svalové hmoty oproti mužům. U žen by měly svaly být optimálně zastoupeny z 25 až 35 %, u mužů to opět může být více, kolem 33 až 43 % z celkové hmotnosti těla. Navíc charakteristicky dámy mají nižší podíl svalstva na horní polovině těla.

Pro ženy může být v konečném důsledku náročnější nabrat svaly než pro muže. Podmíněno je to hormonálně, muži mají až 20x vyšší hladinu testosteronu. Ten jim zaručuje přirozeně vyšší podíl svalů a umožňuje jim nabrat svalovou hmotu snáze a rychleji.

Žena však v principu nemusí cvičit jinak než muž. Pakliže jí vyhovuje silový trénink spojený se zvedáním činek, není důvod, proč by se ho měla vzdávat. Díky specifickému typu svalových vláken I a IIA, jichž má žena více, je odolnější vůči únavě a vytrvalejší. Do tohoto aspektu nicméně „promlouvají“ i změny v menstruačním cyklu, které mohou naopak znamenat únavu zvýšenou a přirozenou nechuť jít cvičit.

Díky výše zmíněným svalovým vláknům také platí, že ženy zvládají větší dávku námahy, jelikož se díky estrogenu, zjednodušeně řečeno, lépe regenerují. Mohou si tak dovolit vyšší počet opakování i zkrácení intervalů mezi odpočinkem a cvičením.

Z toho vyplývá, že dámy musejí tedy cvičit v konečném důsledku více než muži, aby se u nich nárůst svalové hmoty projevil. Což také znamená, pakliže se vrátíme k předešlým odstavcům, že se jim i hůř hubne, jelikož mají i pomalý metabolismus. Svalová hmota totiž i v klidovém stavu má vyšší spotřebu energie.

Co se stane, když má žena nadbytek svalů

V konečném důsledku tak je struktura tréninku velmi individuální. A záleží i na jeho výsledcích. S cvičením by to totiž rozhodně žena neměla přehnat, aby nepřekročila přirozený objem svalové hmoty, který je jejímu tělu vlastní. Stále by si totiž i v rámci hubnutí a dodržování zásad zdravého životního stylu mělo ženské tělo udržovat určitý podíl tělesného tuku. Zdravý není ani jeden extrém, tedy ani přehnané cvičení, ale ani hubnutí.

Tuková tkáň je důležitá, jelikož chrání orgány a pomáhá udržovat správnou termoregulaci. Zásadní je i pro svaly, srdce a mozek. Pokud se její podíl ocitne na úrovni 12 %, považuje se to za hraniční. Docílit této hodnoty mohou například profesionální závodnice v soutěžích Bikini Fitness, ale extrémní cvičení a diety mohou uškodit i běžné ženě.

Za tohoto stavu především hrozí ztráta menstruace a potíže s plodností, dále také zhoršená kvalita vlasů a pleti, migrény, náladovost a podrážděnost, nízký krevní tlak, zhoršená schopnost soustředění a také intolerance chladu, tedy pocit, že je vám stále zima.

Pokud pak navíc hovoříme až o nepřirozeném zvyšování hladin mužských pohlavních hormonů formou steroidů, lze říci, že žena kromě výrazného zvýšení objemu svalové hmoty získává i další mužské atributy. Objevují se tak znaky, jako jsou změny hlasu, vypadávání vlasů, růst tělesného ochlupení a další.

Zdroje:

https://www.learned.cz/userfiles/pdf/verejne-prednasky/rozdily-mezi-muzi-a-zenami.pdf

https://www.dm.cz/inspirace-a-poradenstvi/zdravi/denni-spotreba-kalorii-1937538

https://www.endocrine.org/news-and-advocacy/news-room/2021/biological-differences-between-females-males-need-to-be-considered-in-scientific-studies

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22353-estrogen

https://my.clevelandclinic.org/health/body/24562-progesterone