Proč je medvědí česnek zdravý?

Medvědí česnek je jedna z nejznámějších léčivých rostlin, která se v tradiční medicíně používá již od pradávna. Říká se, že nám ho příroda posílá, abychom zregenerovali tělo, vyčerpané po zimě. Objeví se časně na jaře a po pár týdnech zase odkvete a ztrácí svou typickou štiplavou chuť i léčivé účinky.

Medvědí česnek obsahuje bohatě vitamínu C, je tedy velmi dobré ho zařadit do jídelníčku pro zlepšení imunity po náročné zimě. 

Působí, podobně jako klasický česnek, jako antibiotikum a funguje jako prevence i lék. Babky bylinkářky medvědí česnek již po dlouhá léta používají v boji proti kvasinkám.

Další využití má česnek v podpoře krvetvorby. Obsahuje totiž množství železa, které je pro krvetvorbu zásadní. Aby toho nebylo málo, je medvědí česnek silný antioxidant, který pomáhá chránit cévy a udržovat krevní tlak v normální hladině.

Kdy roste medvědí česnek?

Česnek medvědí se obvykle objevuje koncem března, hned na začátku jara. Jedná se totiž o takzvaný jarní efemeroid - rostlinu, která vyroste rychle na začátku jara, když ještě ani stromy nemají listy. Vzhledem k rekordně teplému počasí v únoru, se ovšem nalézt dá už teď. Naleznete ho v lužních a listnatých lesech a má rád stinné prostředí a dostatečnou vlhkost. Jakmile začátkem jara začne růst, trvá to pouze pár týdnů a v dubnu nebo květnu začne odkvétat. 

Medvědí česnek - mapa výskytu

Medvědí česnek roste v Evropě v poměrně hojném množství, ve všech chráněných oblastech je ovšem jeho sběr přísně zakázaný. Seženete ho ovšem na většině farmářských trhů nebo v zelinářství. Konkrétní místa, kde česnek roste, jsou většinou tajná, dobře se mu ovšem daří na jihu Moravy, na Olomoucku a v Praze prý roste v Divoké Šárce. 

Pozor na záměnu s konvalinkou

Lékaři varují při sbírání medvědího česneku dbát zvýšenou pozornost tomu, abychom ho nezaměnili za konvalinku, která je jedovatá. Poměrně jednoduchý způsob, jak tyto dvě rostliny rozeznat, je čichnout si k ní. Konvalince voní pouze květ, medvědí česnek však voní po celé své délce. 

Konvalinka má také vždy dva listy rostoucí proti sobě ze společného stonku. U medvědího česneku listy vyrůstají přímo ze země. 

Zdroj: Youtube

Recept: Pesto z medvědího česneku

Pokud jste milovníky klasického bazalkového pesta, tohle si rozhodně zamilujete. K hrsti medvědího česneku přidejte sůl, pepř, olivový olej, piniové nebo jiné oříšky a hrst parmezánu. Vše dobře rozmixujte a máte fantastické pesto, které se hodí jako omáčka na těstoviny nebo jako pomazánka na chleba. 

Recept: Česnekový špenát

Ideální obměna klasického špenátu je právě s medvědím česnekem. Nakrájejte ho na drobné kousky, orestujte s cibulí a česnekem. Přidejte slunečnicová semínka, olej, prohřejte a nakonec vmíchejte vejce. Lahodná štiplavá chuť česneku potěší jako příloha k masu i jen tak.

Zdroje:
https://medvedi-cesnek.cz/ucinky/https://www.mdpi.com/1420-3049/27/24/8930
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6966105/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0981942823004709