Kořeny má v japonské tradici, kde ho využívají jako „anti-aging“ nápoj a hraje také důležitou roli při čajových obřadech. Jeho výjimečné účinky ale využívají vyznavači zdravého životního stylu po celém světě. Pomůže nejen navýšit antioxidační kapacitu organismu, ale i povzbudí, a je tak „chytrou“ alternativou kávy. Matcha totiž obsahuje L-theanin, který podporuje stav relaxace a zároveň „nakopává“ při únavě. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7796401/

Matcha prášek jako rychlý zdroj energie a zdraví

Matchu si nemusíte dopřávat jen ve formě čaje, ale i prášku – příprava je snadná a rychlá a mnoho influencerek zabývajících se hubnutím a zdravou stravou ho má na kuchyňské lince hned vedle ochucených proteinových prášků. Matcha prášek zlepšuje soustředění, paměť, harmonizuje tělo a pomáhá snížit oxidační stres. Je zdrojem aminokyselin, vitaminů, minerálů a antioxidantů. Je zajímavý tím, že dokáže zklidnit, ale zároveň dodat energii. Zásadní látkou v matcha prášku je epigalokatechingalát, také zvaný „EGCG“. EGCG je silný antioxidant. Kvalitní matcha prášek poznáte tak, že pochází z Japonska, obsahuje pouze 100% prášek v bio kvalitě, má zářivě zelenou barvu, jemnou chuť a je velmi jemně mletý, hladký.

Jak matcha pomáhá při hubnutí

Zdroj: Youtube

Jednou z nejpopulárnějších vlastností čaje matcha je jeho příznivý vliv na zrychlení metabolismu a spalování tuků při fyzické aktivitě. Zde jsou jeho nejzajímavější účinky z pohledu hubnutí:

· Podporuje metabolismus. Matcha obsahuje katechin EGCG, který tělu pomáhá spálit kalorie efektivněji.

· Snižuje chutě k jídlu, což vede k menšímu příjmu kalorií.

· Je zdrojem přirozené energie bez kalorií, což se hodí především při fyzické aktivitě za účelem redukce hmotnosti.

· Pomáhá z těla odstranit toxiny a škodlivé odpadní látky.

· Podporuje psychickou pohodu díky obsahu aminokyseliny L-theanin, která podporuje uklidnění mysli, a snižuje tak riziko emočního přejídání.

Podle této zahraniční studie zvyšují nápoje ze zeleného čaje matcha oxidaci tuků u žen při rychlé chůzi. Vědci zkoumali také účinky kontroly tělesné hmotnosti zeleného čaje matcha na muže při 30minutovém cyklistickém cvičení. Výtažek z čaje jim podávali den předem a hodinu před cvičením. Výsledky dopadly úspěšně, vědcům se podařilo prokázat, že zelený čaj opravdu pomáhá odbourávat tuky i u mužů.

Rozdíl mezi běžným zeleným čajem a matcha

Prášek matcha se získává jemným mletím mladých listů, které se před zpracováním suší a rozmělní na jemný prášek. V listech jsou koncentrovány živiny jako vitamín C, hořčík, chlorofyl a mnoho biologicky aktivních látek. Pro výrobu matcha čaje se tedy využívají celé zelené listy. Tradiční zelený čaj se po sklizni „jen“ suší ve formě listů, které se pak tvarují a louhují běžným způsobem. Matcha má tedy výraznější chuť a obsahuje více kofeinu.

Jak vylepšit jeho chuť

Kofein je základní složkou čajových nápojů a je zodpovědný za jejich výraznou a žádoucí chuť. Aby měl nápoj správnou chuť i účinky, je důležitá jeho správná příprava. Je však třeba počítat s tím, že ve své základní formě je jeho chuť intenzivní a pro mnoho lidí může být čaj příliš silný a hořký. Jednoduchým řešením je jeho chuť zjemnit mlékem nebo medem. Je tedy jen na vás, zda si ho více naředíte, nebo si připravíte silnější shot jako nakopávač před sportem či po bujaré noci. Nejjednodušší příprava je v šejkru, do kterého vsypete 1 lžičku matcha prášku, přilijte trochu studené vody a šálek vody do teploty 70 °C. Důkladně protřepete a zjemníte chuť pár kapkami ovocné šťávy, lžičkou medu nebo mandlovou smetanou.

Další použití čaje matcha

Prášek matcha je sice primárně určen na pití ve formě čaje, díky jeho chuti a barvě ho ale můžete použít i při pečení, přípravě zdravých svačinek nebo dezertů.

Jak snadno zakomponovat do jídel a nápojů matcha prášek?

Matcha latte: Připravte si oblíbené latte smícháním matcha prášku s teplým rostlinným mlékem „Barista“ a oslaďte dle chuti.

Matcha smoothie: Přidejte lžíci matcha prášku do smoothie z borůvek, banánu a jogurtového mléka. Hned máte dávku antioxidantů a energie navíc.

Matcha moučníky: Vyzkoušejte přidat matcha prášek do muffinů, cheesecaků, kokosových kuliček z kondenzovaného mléka či zelených lívanců pro zajímavou a lahodnou chuť. Nebo vytvořte raw dortík smícháním namočených datlí, mletých mandlí a matcha prášku. Nechte ztuhnout v lednici. Jednoduše přidejte také lžičku prášku do oblíbeného světlého těsta na sušenky pro jejich jedinečnou barvu a chuť.

Matcha proteinový nápoj: Přidejte lžíci matcha prášku do svého proteinového sportovního nápoje. Zvýšíte tím jeho nutriční hodnotu. Zvolte proteinový prášek s komplexním profilem aminokyselin jako je Super vegan protein od Iswari.

Matcha koktejly: Přidejte matcha prášek do nealkoholických párty koktejlů. Ve vysokých koktejlových skleničkách bude váš nápoj nejen zdravý, ale i fotogenický.

Matcha polevy: Ať už tvoříte polevu na dortíky, nebo chcete ozdobit velikonoční sušenky, přidejte do bílkové polevy lžičku matcha prášku. Přírodní barvivo jak vyšité.

Matcha chia pudink: Smíchejte kokosové mléko, chia semínka a matcha prášek a nechte v lednici nabobtnat přes noc. Podávejte jako dezert nebo svačinku.

Zahřívací nápoj plný antioxidantů: Rozmixujte rostlinné mléko s vodou do teploty 70 °C, přidejte 1 lžičku matcha prášku, ½ lžičky kurkumy, dle chuti skořici, zázvor a med.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7796401/

Ing. Kamila Metzová, lektorka zdravého vaření a životního stylu

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29345213/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15640470/