Low-fat dieta

Jedná se o stravu, která omezuje příjem tuků. Tuk sice patří do makroživin, které naše tělo potřebuje, ale ne v nadbytečné míře. K čemu je tuk potřebný? Tělo jej využívá pro stavbu buněčných membrán, tvorbu nervové tkáně nebo hormonů. Má za úkol napomáhat vstřebávání živin a vitamínů, které se v něm rozpouštějí. Tělo jej využívá jako zdroj energie. Přebytek pak ukládá pro pozdější využívání. Uložený tuk funguje jako izolant a chrání vnitřní orgány proti poškození. Pokud však konzumujeme stravu s vysokým obsahem tuků, mohou být tyto příčinou nárůstu naší hmotnosti.

Které tuky je vhodné minimalizovat?

Se zvýšenou hladinou cholesterolu a rizikem vzniku srdečních chorob a některých druhů rakoviny bývají spojovány trans-tuky. Ty se nacházejí především v potravinách zpracovaných.

Strava s nízkým obsahem tuků představuje jednu z hubnoucích strategií.

Kolik tuků by měl obsahovat náš jídelníček?

Dospělý člověk by měl získat 20-35 % denních kalorií z tuků. Sníte-li denně 2 000 kalorií, pak je to 44 – 77 gramů tuků. Zaměřte se především na rostlinnou stravu. Živočišná by měla být libová a nízkotučná. Chcete-li mít zdravé srdce, volte potraviny, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny (losos, ořechy, avokádo).

Tipy pro vaření s nízkým obsahem tuků

Pokud chcete vařit s nízkým obsahem tuků, nechte se inspirovat našimi tipy:

  • Připravujete-li drůbež, používejte ji bez kůže a viditelného tuku.
  • Upravujte maso pečením či grilováním na roštu. Tím umožníte tuku, aby mohl odkapávat z upravovaných pokrmů.
  • Neupravujte pokrmy smažením.
  • Při vaření nepoužívejte smetanu.
  • Připravujete-li dipy, používejte nízkotučné nebo odtučnělé jogurty místo kysané smetany nebo majonézy.

Low-carb dieta

Tato dieta omezuje konzumaci sacharidů. Zaměřuje se především na potraviny, které mají vyšší obsah bílkovin a zdravých tuků. Díky konzumaci sacharidů dochází k rychlejšímu zvyšování hladiny cukru v krvi. Tím se zvyšuje produkce inzulínu. Jeho vyšší množství může mít za následek hlad. Konzumací sacharidů přijímáte kalorie navíc a tím můžete přibírat na váze. Pokud sacharidy nahradíte bílkovinami a zdravými tuky, eliminujete množství inzulínu a navíc se budete cítit déle sytí.

Při nízkosacharidové dietě omezujete konzumaci sacharidů. Ty se dělí do několika skupin:

  • Jednoduché přírodní – mléčná laktóza nebo ovocná fruktóza.
  • Jednoduché rafinované – stolní cukr.
  • Komplexní přírodní – celá zrna.
  • Komplexní rafinované – bílá mouka a produkty z ní vyrobené.

Komplexní sacharidy, oproti rafinovaným, méně ovlivňují hladinu cukru. Kromě toho nabízejí i vlákninu.

Díky Low carb dietě snáze hubnete a nepřicházíte o svalovou hmotu. Také nemáte hlad.

Které potraviny přidat do jídelníčku při nízkosacharidové dietě?

Potravin, které jsou vhodné pro nízkosacharidovou dietu, je celá řada. Tyto jsou nejčastější: artyčoky, avokádo, vejce, chřest, ryby, květák, růžičková kapusta, houby, drůbeží maso, ořechy, mandlová mouka, sýry, olivy, rostlinné druhy olejů, quinoa, ovesné vločky, krevety, sója a produkty z ní vyrobené, seitan, mozzarella, cukety, dýně, sladké brambory.


Ať už si vyberete jeden nebo druhý způsob stravování, nezapomínejte, že pokud chcete ztratit nějaký ten kilogram, je potřeba také zařadit do svého programu pravidelnou fyzickou aktivitu a zdravý životní styl.


Zdroje:

Harvard Health Publishing, Mayo Clinic, WebMD, goodFOOD, Health,