Zpěvačku jsme zastihli na slavnostním brunchi, který pořádalo Levandulové údolí a kde se stoly prohýbaly pod tíhou nejrůznějších (nejen levandulových) dobrot. A tak nás zajímalo, jak moc se Leona Machálková hlídá v jídle, protože postavu má opravdu luxusní. Jak nám prozradila, není to zadarmo. Geny jsou sice jedna věc, ale bez zdravého jídelníčku a dřiny ve fitku by to prý nešlo.

Zdroj: VLM

„Myslím si, že je dobré mít i v jídle, které máme rádi, nějakou střídmost. Základem je podle mě připravovat si pokrmy z opravdu kvalitních ingrediencí a hlavně jíst hodně zeleniny. Přijde mi, že Češi na zeleninu stále tak trochu zapomínají. Přitom je v ní spousta vlákniny, minerálů a vitamínů. Strava je prostě základ všeho.“

„Vepřové koleno si dám jednou za rok“

Oblíbená česká zpěvačka a autorka nesmrtelného hitu Galaxie přání řekla, že si dá ráda i něco tučnějšího – její oblíbenou pochoutkou je například vařené vepřové koleno. Dopřeje si ho ale jednou za rok. Jinak ale vepřové maso moc nekonzumuje, raději si dává pravidelně čerstvé ryby, kvalitní hovězí z mladého býka a především kvanta zeleniny. „Důležitý je pak pohyb, pohyb a zase pohyb. Vždyť i naši předci se hýbali mnohem více, než to děláme my dnes. Já jsem byla dlouhou dobu po rodičích štíhlá, ale s věkem se postava ženy samozřejmě proměňuje,“ řekla pro Kondici.

Luxus v podobě volného času věnuje sportu

Nabádá ženy, aby zejména po menopauze začaly pravidelně cvičit. Vlivem hormonů se totiž po 40. roce zpomaluje metabolismus a tělo se začíná obalovat tukem, a to hlavně na bříšku. Leona Machálková si ale uvědomuje, že díky svojí umělecké profesi může sportu věnovat dostatek času. „Je mi jasné, že jiné ženy to tak třeba nemají. Mně navíc už odrostl syn, takže ubylo i mnoho rodičovských povinností. Chodím hrát hlavně tenis a klidně i čtyřikrát týdně zajdu posilovat do fitka.“ Díky tomu si pak může vzít na vystoupení jakýkoliv kostým, protože se ve svém těle cítí dobře a nemá potřebu zakrývat faldíky nebo povislé paže.

A dělá to tak dobře. Podle fitness trenérů by měl být právě silový trénink součástí pohybové aktivity u žen po menopauze. Věkem totiž dochází k řídnutí kostí, a hrozí tak vyšší riziko osteoporózy. Navíc po 40. až 50. roce začíná ubývat a zároveň ochabovat svalová hmota. Posilováním si tak ženy mohou udržet pěknou a pevnou postavu.

Kromě fyzické kondice je ale aktivní styl života důležitý i pro psychiku a duševní pohodu, což platí i u Leony Machálkové. „Sport mi dělá opravdu moc dobře na duši. Hlavně proto, že když se hýbu, tak mě potom nic nebolí, a to je pro člověka v mém věku skutečně k nezaplacení.“

Zdroje:

Autorský rozhovor pro časopis Kondice