Co se s tělem stane, když držíme hladovku?
Mnoho redukčních diet je založených na půstech nebo hladovce. To v podstatě znamená, že se omezí příjem kalorií na nulu a konzumuje se pouze čistá voda. Vzhledem k tomu, že v klidovém režimu spálíme přibližně jednu kalorii na počet našich kilogramů za hodinu, bazální energetický výdej u 75 kilového muže bude asi 1 800 kalorií za den. Pokud k tomu dotyčný muž žádný energetický výdej nebude mít, začne logicky poměrně rychle hubnout. To ale není vše. V těle se začne dít mnoho jiných změn, které za dočasných pár kilo dole rozhodně nestojí.
Po 6–10 hodinách půstu
Jakmile přestaneme jíst, naše tělo začne sahat po zásobách glukózy cirkulující v krvi. Glukóza je totiž nejrychlejší dostupný zdroj energie a pro tělo je přirozené se k ní uchýlit jako k první.
12–16 hodin půstu
Přibližně po dvanácti hodinách jsou zásoby sacharidů ve formě glykogenů v játrech a svalech vyčerpány. V tuto chvíli se náš metabolismus přenastavuje na hladovění a tělo se dostává do fáze glukoneogeneze. To je stav, kdy se zejména svalová tkáň a ketolátky začnou přeměňovat na glukózu, kterou nutně potřebuje náš mozek a červené krvinky. To znamená, že naše tělo začíná využívat své tukové zásoby.
16–18 hodin půstu
Po takové době půstu začíná proces autofagie. Je to samočisticí proces našeho těla, kdy se naše tělo snaží zbavit veškerých odpadních látek, například poškozených bílkovin, bakterií nebo dysfunkčních buněk.
24–32 hodin půstu
Po 24 hodinách jsou zcela vyčerpány glykogenové zásoby a tělo se musí spokojit s pálením tuků jako alternativního zdroje energie. Jako vedlejší produkt spalování tuků vznikají volné mastné kyseliny, ze kterých tělo vytvoří ketolátky. Ty slouží jako palivo pro náš mozek.
2 dny půstu
Po asi dvou dnech půstu začneme viditelně ztrácet na váze – jedná se ale spíš o iluzi. Je to z velké části kvůli tomu, že tělo přijde o tekutiny, to znamená, že jakmile se najíme, váha se nám vrátí. Trávicí trakt je zcela vyprázdněn a váha může klesnout i o 3 kg.
3 dny půstu
Člověk vydrží bez jídla mnoho dní, vždy je to ovšem na úkor nedostatku energie, zatemnění mysli, pocitů na omdlení a celkové pohody. Po třech dnech půstu nebo hladovění se tělo začne uchylovat k tomu, že začne brát energii ze svalové tkáně.
Nebezpečí hladovění
Ačkoliv někteří odborníci mohou půst doporučovat, vždy je důležité podstupovat ho pod dozorem lékaře, pít dostatek tekutin a hlavně hladovění nepřehánět.
Po třech dnech půstu může tělo začít využívat svalovou tkáň jako zdroj energie, což může vést k oslabení a úbytku svalové hmoty. To je zvláště nežádoucí, protože svaly jsou důležité pro udržení zdravého metabolismu. Navíc hladovění může oslabit imunitní systém, způsobit změny v elektrolytické rovnováze a zvýšit riziko jiných zdravotních problémů.
Je důležité si uvědomit, že přestože půst může přinést krátkodobou ztrátu hmotnosti, většina této ztráty je z vody a glykogenu a hmotnost se obvykle vrátí po obnovení běžného stravování. Proto je doporučeno podstupovat jakékoliv dlouhodobé půsty pod lékařským dohledem a ujistit se, že jsou prováděny bezpečně a zodpovědně.
Zdroje: https://runlovers.it/en/2023/what-happens-to-your-body-if-you-dont-eat-for-three-days/ https://www.verywellhealth.com/how-long-live-without-food-1132033 https://www.nzip.cz/clanek/1554-pust-a-detoxikace