Množství sacharidů, které by člověk měl přijímat, závisí na individuálních faktorech, jako je věk, pohlaví, fyzická aktivita a celkový zdravotní stav. Dietoložka Annalise Pratt upozorňuje: „Sacharidy mají špatnou reputaci. Ani při snaze zhubnout bychom ale neměli úplně eliminovat jejich příjem. Mnoho sacharidů obsahuje také vlákninu a další látky, které jsou pro nás nutričně důležité. Je potřeba najít takovou rovnováhu, abychom z jídla získali co nejvíce benefitů a udrželi naše tělo zdravé.“
Jaké sacharidy jsou při hubnutí vhodné?
Ne všechny sacharidy jsou stejné. Jednoduché sacharidy, které najdete například ve sladkostech, bílém pečivu nebo slazených nápojích, se rychle vstřebávají a mohou vést k nárůstu hmotnosti a problémům s glukózou v krvi. Složité sacharidy jsou pak součástí celozrnných produktů, luštěnin, ovoce a zeleniny. Vstřebávají se pomaleji, udrží nás déle syté a dodávají nám stabilní úroveň energie.
Kolik sacharidů při hubnutí jíst?
Odborníci se víceméně shodují na tom, že pro efektivní hubnutí bychom měli denně spálit o 500 kalorií více, než kolik jich sníme. Pokud jde o sacharidy, 100 až 150 gramů sacharidů denně by mělo být bezpečné a zdravé i pro ty, kteří se snaží redukovat váhu a shodit přebytečná kila.
Výpočet denních příjmů energie
Pokud si chcete vypočítat, kolik sacharidů byste vy osobně měli denně přijmout, vyzkoušejte si vyplnění kalkulačky DRI. Online kalkulačka používá vaši výšku, váhu, věk, pohlaví a úroveň aktivity k zobrazení vašeho BMI, doporučeného denního příjmu kalorií i konkrétních živin.
Čím víc aktivity, tím víc sacharidů
Pokud patříte mezi hodně aktivní jedince a pravidelně a intenzivně cvičíte, úroveň sacharidů, které budete muset přijímat, je mnohem vyšší. Pokud totiž vrcholoví sportovci nebudou mít v jídelníčku dostatek cukrů, při fyzických výkonech začnou místo nich spalovat bílkoviny, které tělo potřebuje k tvorbě svalů a jejich regeneraci.
Jsou nízkosacharidové diety bezpečné?
Nízkosacharidové diety, jako je ketodiet nebo Atkinsova dieta, se staly populárními díky rychlým výsledkům v hubnutí, které slibují. Přestože tyto diety mohou být efektivní pro krátkodobé snížení tělesné hmotnosti, je důležité zvážit i možné dlouhodobé účinky na zdraví.
Omezením příjmu sacharidů dochází ke snížené konzumaci vlákniny, která je pro funkci našeho metabolismu nezbytná. Pokud tělu nedodáme denně alespoň 130 g sacharidů, podepíše se to na funkci našemu mozku a silné únavě. Zároveň některé nízkosacharidové diety zvyšují příjem tuků, což může vést k problémům se zvýšeným cholesterolem.
Pokud tedy chcete hubnout zdravě a udržitelně, nebojte se sacharidy do svého jídelníčku přidat. Myslete ale na to, aby se jednalo o sacharidy kvalitní a aby vaše strava nestála pouze na nich – zdravý jídelníček by měl být co nejvíce pestrý, vyvážený a nutričně bohatý.