Kdy nestoupat na váhu
Vážit se může obecně být dost frustrující a odborníci to příliš nedoporučují. Většina z nás se totiž snaží dosáhnout váhy, která je výrazně nižší než naše zdravá hmotnost. Pokud navíc sportujeme a správně jíme, váha může začít přirozeně stoupat. Jestli se ovšem z nějakého důvodu zvážit potřebujete, dávejte si pozor na to, kdy tak uděláte. Existují totiž momenty, kdy byste se rozhodně vážit neměli. A nejde jen o momenty, kdy se zrovna pořádně přejíte. Vážit byste se neměli ani v těchto případech:
1. Po cvičení
I když by se mohlo zdát, že po intenzivním cvičení bude vaše váha nižší, opak je často pravdou. Vaše tělo může být dehydratované, což může ovlivnit výsledek vážení. Navíc svaly, které jste při cvičení namáhali, mohou zadržovat více vody – to může vést k vyššímu číslu na váze. Na druhou stranu může být ale zase váha po cvičení klidně trochu nižší, kvůli vodě, kterou jste vypotili. Je tedy lepší se vážit před cvičením nebo alespoň několik hodin po něm.
2. Po jídle
Vážení se bezprostředně po jídle není dobrý nápad, protože váha jídla a tekutin, které jste právě přijali, se projeví na celkové hmotnosti. Ideální čas na vážení je ráno na lačno a po ranním močení, kdy máte nejpřesnější představu o své reálné váze.
3. Týden před menstruací
Asi týden před menstruací se v těle ženy začne zvyšovat hormon progesteron. Změna hormonálních hladin může vést k zadržování vody a nadýmání, které způsobuje dočasné zvýšení hmotnosti. Pokud se chcete vyhnout zbytečnému stresu, vyhněte se vážení i během menstruace a před ní.
4. Když máte zácpu
Pokud vás už několik dní trápí zácpa, můžete si všimnout nabírání na hmotnosti. To ovšem není způsobeno tukem, ale zvýšeným množstvím stolice v tlustém střevě. Pokud máte tedy zažívací problémy, jako je zácpa nebo nadýmání, raději na váhu nestoupejte, číslo bude relativní.
5. Když jste ve stresu
Stres může ovlivnit mnoho aspektů našeho života včetně naší váhy. Když jsme ve stresu, může tělo zadržovat více vody a produkovat více hormonů, například kortizolu, které ovlivňují hmotnost. Proto je lepší se vážit, když jsme v klidu a uvolnění.
6. Po víkendu nebo dovolené
To souvisí také se stresem. Pokud jste si dopřáli dovolenou plnou skvělého jídla nebo víkend, kdy jste šli za zábavou, netrapte se zbytečným vážením se, vaše váha totiž pravděpodobně stoupla a stres, který si způsobíte výčitkami, situaci ještě zhorší.
7. Po nemoci
Pokud jste byli nemocní, zejména pokud jste trpěli zvracením nebo průjmem, vaše tělo může být dehydratované a vyčerpané. To může ovlivnit vaši váhu a poskytnout nepravdivý obraz o skutečné hmotnosti. Počkejte několik dní po zotavení, než se zvážíte.
8. Po cestě letadlem
Pokud letíte čtyři nebo více hodin letadlem, může se to odrazit na váze. Dlouhý let totiž způsobuje nerovnováhu tekutin a elektrolytů, což může vést k mírnému zvýšení hmotnosti. Raději si tedy nestoupejte na váhu bezprostředně po letu.
Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/327326#overview https://www.medicalnewstoday.com/articles/best-time-to-weigh-yourself#accurate-equipment https://www.womenshealthmag.com/weight-loss/a19952068/jet-lag-weight-gain/