Ve svém videu MŮJ PŘÍBĚH, jak jsem zhubla 20 kg, se Kateřina Fričová rozpovídala o své cestě za vysněnou postavou, která byla rozhodně velmi klikatá. Už jako dítě byla velice aktivní, věnovala se sportovnímu aerobiku a závodně tancovala, což jí dalo pevný svalový základ.

Zdroj: Youtube

Kalorické tabulky a anorexie

„V šestnácti jsem poprvé začala cvičit ve fitku,“ vzpomíná Kateřina ve videu. „Když mě posilování začalo bavit, uvědomila jsem si, že k dosažení vysněné postavy musím dbát i na stravu. Rozhodla jsem se jíst co nejméně, protože jsem neznala význam bílkovin, sacharidů a tuků.“ Kateřina se v té době stala obětí nebezpečného trendu, který propagoval extrémní omezení kalorií a přehnaný důraz na vzhled těla. „Sledovala jsem videa, kde fitnessky jedly jen 800 až 1 000 kalorií denně, a myslela si, že to je zdravé. Já sama jsem jedla 800 kalorií denně, to je hrozné,“ dodává s odstupem času.

Amerika a 20 kilo nahoře

„Pak jsem měla možnost studovat rok v Americe, kde se všechno obrátilo vzhůru nohama a já přibrala dvacet kilogramů,“ popisuje Kateřina další část svého příběhu. „Přestože jsem měla silnou vůli, jídlo bylo všudypřítomné a já, konečně šťastná, jsem jedla desetkrát více než dříve.“ Tento přístup způsobil jojo efekt a Kateřina rychle nabrala na váze. „Asi po půl roce jsem začala dělat atletiku, což mi pomohlo trochu zhubnout, ale stále to nebylo ideální. Ve Spojených státech je běžné všude cestovat autem, pěšky se nechodí ani na pětiminutovou vzdálenost,“ vysvětluje.

Záchvatové přejídání a obrat k lepšímu

Po návratu do České republiky Kateřina čelila dalšímu problému: záchvatovému přejídání. „Celý den jsem se snažila jíst zdravě, ale večer jsem neodolala a snědla neuvěřitelné množství jídla,“ popisuje své boje.

Přelom nastal během karantény, když se zavřela fitness centra: „To mi neskutečně pomohlo. Začala jsem se více soustředit sama na sebe, chodila jsem běhat a začala zkoušet i jiné aktivity než jen posilování ve fitku.“ Hlavně ale pochopila to nejdůležitější: Při cestě za vysněnou a zdravou postavou je absolutně nezbytná dobře nastavená a opečovávaná psychika, správná strava, dostatek spánku a různorodý pohyb, který se snaží nepřehánět.

Dnes vypadá fitness influencerka jako z reklamy na dokonalou postavu a hlavně se ve svém těle cítí sebevědomě, zdravě a celkově dobře. A jak toho podle Kateřiny dosáhnout?

8 000 kroků denně a pravidlo 80/20

Kateřina Fričová ve svých videích zmiňuje několik tipů, které jí samotné v hubnutí pomohly. Jako první doporučuje stravu ve formě 80/20. To v jednoduchosti znamená, že váš jídelníček bude z 80 % tvořen hlavně zdravou stravou, ve zbylých dvaceti procentech si influencerka dopřeje cokoliv, na co má chuť, a nevyčítá si to. Buď si dá každý den kousek oblíbené čokolády, nebo jí dva dny pouze zdravě a třetí si dopřeje fastfood nebo něco nezdravého.

Dieta 80/20 je podle mnohých studií i odborníků dobrým způsobem, záleží ale samozřejmě na tom, z čeho se jídelníček celkově skládá. Z největší části bychom měli jíst hodně zeleniny, celozrnné potraviny, proteiny a zdravé tuky například ve formě ryb. Mezi zbývajících 20 % stravy se pak počítá alkohol, sladkosti jako například zmrzlina nebo palačinky nebo třeba nějaký fast food.

„Typ číslo dvě je hodně pohybu,“ radí Kateřina Fričová, „ideální je přes den udělat třeba 8 až 10 000 kroků.“ 

Jak zhubnout udržitelně? Nepřehánět to a vyhnout se dietám

Jako třetí radu k efektivnímu a udržitelnému hubnutí radí Kateřina Fričová, abychom to nepřeháněli s cvičením. Stačí totiž chodit cvičit třikrát nebo čtyřikrát týdně a snažit se kombinovat aerobní a anaerobní pohyb. 

Dále je pak podle fitness influencerky nezbytné, abychom jedli co nejvíce takzvaných „whole foods“. V češtině je tento typ jídla označovaný jako celistvá rostlinná strava. Ta obsahuje hlavně obiloviny, zeleninu a ovoce, ořechy, luštěniny, semínka a jiné zdravé a nezpracované suroviny.

Hlavní je podle Kateřiny najít si vlastní způsob stravování a pohybu, který nám individuálně bude vyhovovat. Není třeba držet žádné ketodiety nebo chodit do fitka sedmkrát týdně, důležité je přistupovat ke svému tělu ohleduplně a zdravě a neklást si příliš vysoké nároky. 

Zdroje:
https://www.instagram.com/katerinafric/?hl=cs
https://www.youtube.com/watch?v=TNulO2oLGJ0&t=187s https://biolekar.cz/proc-konzumovat-whole-food/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9189580/