Možná se k vám doneslo, že drobná semínka rostliny Nigella sativa pomáhají vyhrát boj s nadváhou. Jsou to pouhé marketingové sliby, nebo vědecky podložená fakta?

Co je vlastně kalonji?

Černý kmín není v rámci bylinkářství žádným nováčkem. Tradiční medicína mnoha zemí s ním pracuje již po staletí. Obsahuje totiž cenné antioxidanty, vitaminy, minerály a další látky posilující zdraví. Díky provedeným studiím tak víme, že kalonji snižuje hladinu škodlivého HDL cholesterolu a celkově upravuje cholesterolový profil. Při lokální aplikaci má antibakteriální účinky a efektivně působí například při kožních stafylokokových infekcích. Příznivě ovlivňuje činnost jater a ceněné jsou i jeho protizánětlivé účinky. V posledních letech se navíc začalo hodně mluvit o jeho schopnosti snižovat tělesnou hmotnost.

Známe mechanismus účinku?

Pokud má něco opravdu fungovat, pak zcela logicky chceme vědět, jakým způsobem. V případě černého kmínu můžeme počítat hned s několika zajímavými účinky:

·       snižuje chuť k jídlu,

·       podporuje činnost metabolismu,

·       stimuluje spalování tuků,

·       napomáhá správné regulaci krevního cukru.

To je v podstatě hned několik zásahů do černého. Když máte menší apetit, tolik toho nesníte. Pokud bude současně váš metabolismus výkonnější a stimulovaný k využití tukových rezerv, pak vznikají takřka ideální podmínky pro snížení hmotnosti. A díky rovnováze krevního cukru si nemusíte dělat starosti s nekontrolovatelnými chutěmi, které by případně vše výše uvedené zametly pod koberec. Protože když uspořádáte nájezd na lednici, následky kalorické bomby budou nedozírné.

V posledních letech publikovala řada renomovaných vědeckých časopisů výsledky studií, které poukazují na schopnost kalonji pokořit nadváhu či obezitu prostřednictvím snížené chuti k jídlu a zvýšeného spalování tuků.

Jak kalonji užívat?

Konzumovat můžete buď semínka samotná – lze je přidávat do salátů, snídaňových kaší či jogurtu. Existuje ale také olej vyráběný z kalonji a ten nachází využití v přípravě pokrmů. Používá se ale i lokálně, neboť díky svým protizánětlivým účinkům blahodárně působí na pleť a vlasy. Setkat se navíc můžete i s doporučením, abyste semínka nechali namočená ve vodě a tu pak vypili. Případně se nabízí možnost přimíchat drcená semena do smoothie nebo jiných nápojů.

Mnohem koncentrovanější formou jsou pak speciální výživové doplňky. Na našem trhu běžně zakoupíte kapsle s drceným práškem ze semínek černého kmínu, případně kapsle obsahující už přímo kmínový olej.

Hrozí nějaké vedlejší účinky?

Co se týče rizika vedlejších účinků, pak černý kmín používaný jako přísada v jídle nemá obvykle vůbec žádné nežádoucí účinky. Suplementační forma je podle odborníků u zdravých lidí bezpečná při užívání po dobu až tří měsíců. V tuto chvíli ovšem nejsou dostupné informace o tom, zda delší doba užívání nemůže vést k nějakým negativním efektům. Vždy navíc musíte sami vyzkoušet, jak bude vaše tělo reagovat. Citlivější lidé zaznamenali během suplementace žaludeční nevolnosti, zvracení či zácpu.

Dále je tu pak otázka lékových interakcí, na kterou nesmíte zapomínat ani při užívání výživových doplňků. Černý kmín není vhodné kombinovat s:

·       léky na cukrovku, protože může snižovat hladinu cukru v krvi a ta by pak v kombinaci s léky mohla být příliš nízká,

·       imunosupresivy, neboť kalonji stimuluje činnost imunitního systému a mohl by narušovat účinnost léků podávaných například pacientům po transplantacích,

·       léky snižujícími srážlivost krve, protože má sám o sobě podobný účinek a tím pádem hrozí zvýšené riziko krvácení,

·       antihypertenzivy, tzn. léky na snížení krevního tlaku – černý kmín může snižovat tlak krve, interakce s příslušnými léky by tedy mohla vést k jeho nadměrnému poklesu,

·       sedativy – jejich účinek může být užíváním kalonji zesílený a hrozí nadměrná ospalost, případně zpomalení dechové frekvence,

·       diuretiky, protože tyto léky mohou snížit hladinu draslíku a stejný účinek se dá očekávat i od černého kmínu, opět tedy riskujete nadměrné snížení hladiny v tomto případě velmi důležitého minerálu.

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky na předpis, určitě užívání kalonji konzultujte s lékařem.

Co byste ještě měli vědět?

Samozřejmě nesmíte zapomenout na základní pravidlo hubnutí, kterým je kalorický deficit. Jedině na základě skutečnosti, že budete vydávat více energie, než přijmete, můžete snižovat svou váhu. Efekt hubnutí je ovšem při dodržení tohoto pravidla možné zintenzivnit použitím celé řady přírodních prostředků, mezi něž kalonji rozhodně patří.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9288173/

https://www.onlymyhealth.com/how-to-use-kalonji-seeds-for-weight-loss-1697823383

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37551386/