Snídaně

Znáte lepší a výživnější snídani, než jsou vajíčka? Dají se připravit na stovky různých způsobů, jsou velmi chutná a vesměs i levná. Za jedno vejce dáte asi 3-6 korun. Pokud chcete, aby byla vajíčková snídaně zdravější, místo klasického pečiva si k vejcím dejte celozrnnou tortillu. Přidat můžete i sýr dle výběru, zeleninu, pálivou omáčku nebo cokoliv, na co máte chuť. 

Ingredience:
2 vejce (cca 6 korun)

1 ks tortilly (asi 10 korun)

20 g chedaru (asi 7 korun)

1 rajče (asi 7 korun)

1 lžička másla (cca 2 Kč)

Postup:

Zdroj: Youtube

Pokud chcete, aby byla vajíčka nádherně krémová, oddělte bílky od žloutků. Nejdříve na pánvi rozehřejte máslo a přidejte pouze bílky. Míchejte, dokud trochu neztvrdou a přidejte žloutky. Vypněte pánev a promíchejte - žloutky zůstanou krásně tekuté, bílky budou hotové. Tortilu rozehřejte na pánvi nebo v horkovzdušné fritéze. Přidejte na ni míchaná vejce, posypte sýrem a přidejte nakrájené rajče. 

Tato snídaně vyjde dohromady zhruba na 32 korun. Pokud chcete cenu ještě snížit, zvolte levnější variantu pečiva nebo eidam místo cheddaru. Přidat můžete například i pálivou omáčku, myslete ale na to, že tím jídlu přidáváte kalorie.

Oběd

Co je nejčastějším obědem sportovců? Pravděpodobně kuře s rýží. Pokud však chcete tento pokrm trochu ozvláštnit bez toho, abyste za něj utratili milion, můžete vyzkoušet například smaženou rýži s kuřecím masem. Jídlo je to levné, chutné a velice výživné. Přidat můžete i čerstvou zeleninu, pokud ale chcete ušetřit, bohatě postačí zelenina mražená. 

Ingredience:

150 g kuřecích prsou (asi 25 korun)

1 vejce (asi 3 koruny)

80 g rýže (asi 4 koruny)

5 g olivového oleje (asi 3 koruny)

česnek (asi 1 koruna)

zázvor (asi 1 koruna)

1 cibule (asi 2 koruny)

20 g sojovky (asi 2 koruny)

150 g mražené zeleniny (asi 8 korun)

Postup:

Rýži uvařte v rýžovaru nebo dle návodu. Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky a lehce nechte na pánvi zatáhnout. Pak ho dejte stranou. Na troše oleje osmažte cibulku a zeleninovou směs. Pak přidejte česnek, trošku zázvoru a rýži. Nechte chvíli smažit, pak si udělejte na části pánve místo a osmažte vejce. Vejce promíchejte s rýží, přidejte kuřecí maso a můžete podávat. Dochuťte sojovkou a/nebo pálivou omáčkou. S celým plnohodnotným obědem se vejdete do padesáti korun. Pokud se vám však podaří koupit například kuře ve slevě, 150 gramová porce kuřecích prsou vás vyjde klidně na 14 korun. Celé jídlo jinak stojí asi 50 korun.

Svačina

Ovesné vločky jsou výbornou svačinou, která zasytí a dodá tělu potřebné živiny. Dejte je den předem do lednice, aby dostatečně změkly a zvlhly. Podávat je můžete s oblíbeným sušeným nebo čerstvým ovocem. Pokud chcete přidat bílkoviny navíc, připravte je s tvarohem nebo řeckým jogurtem, přidat můžete i oblíbené koření, například skořici. Tato svačinka navíc vychází neuvěřitelně levně.

Ingredience: 

50 g ovesných vloček (cca 3 Kč)

1 banán (cca 5 Kč)

3 datle (cca 5 Kč)

1 odměrka proteinu (cca 20 Kč)

100 g tvarohu (cca 10 Kč)

Postup:

Vločky den předem namočte do trochy vody a nechte přes noc v lednici. Na svačinu pak jen smíchejte všechny ingredience s vločkami. Protein můžete samozřejmě vynechat, pokud však chcete, aby vás svačina opravdu dobře zasytila, neváhejte ho použít. I když je jeho cena poměrně vysoká, v poměru se surovinami s kvalitními bílkovinami vyjde opravdu levně. Svačina vás tak bude stát cca 43 korun.

Večeře

Málokomu se chce k večeři připravovat složité pokrmy, proto je v tomto výběru večeře absolutně primitivní. Toasty vybírejte celozrnné, šunku zase s vysokým obsahem masa.

Ingredience: 

4 toasy (asi 8 korun)

100 g šunky (asi 25 korun)

40 g chedaru (asi 14 korun)

Postup je v tomto případě zbytečné popisovat, toasty si můžete připravit buď na pánvi, v toastovači nebo v topinkovači. Toto snadné jídlo vyjde asi na 47 korun.

Tento denní jídelníček vás dohromady vyjde na 172 korun. Taková částka by vám v restauraci nestačila ani na jedno hlavní jídlo, v tomto případě se však zasytíte na celý den a nebudete mít chuť se dojídat dalšími zbytečnými chody, pochoutkami nebo sladkostmi.

Zdroje: https://www.youtube.com/watch?v=aBXeEbwdh7g https://www.delish.com/cooking/recipe-ideas/g3166/cheap-easy-recipes/ https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/cheap-eat-recipes