Jak je to možné? Zlepšují metabolizaci sacharidů, pomáhají zvyšovat spalování tuků či výdej energie. Také snižují pocit hladu. Kromě toho působí jako nezbytné katalyzátory v některých metabolických procesech. Ty mohou přímo i nepřímo ovlivňovat schopnost našeho těla zbavovat se nadbytečného tuku. Některé z vitamínů mají schopnost pomoci urychlit metabolismus, zlepší oxidaci tuků nebo inzulínové funkce. Které z nich to tedy jsou?

Vitamíny skupiny B

Do této skupiny patří B1 – thiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin, B6 – pyridoxin, B7 – biotin, B9 – folát a B12 kobalamin.

Vitamíny skupiny B jsou potřebné pro nastartování metabolismu, především bílkovin, tuků a sacharidů. Stravu přeměňují na energii, místo toho, aby byla ukládána ve formě tuků.

Kde nalezneme vitamíny skupiny B? Bohatými zdroji jsou luštěniny, vejce, mléko, libové druhy masa, banány nebo brambory.

Vitamín C

Pomáhá redukovat břišní tuk. Má zásadní roli během procesu metabolismu tuků. Díky tomu také podporuje redukci břišního tuku. Pokud však chcete využít jeho optimálních funkcí, je potřeba, aby byl začleněný do vyvážené stravy a zapomínat nesmíte ani na pravidelný pohyb.

Vitamín D

Ten může pomoci s ovlivněním ukládání a rozkladu tukových buněk. Také má vliv na regulaci hladiny hormonů, které mají na starost ukládání tuků. V kterých potravinách naleznete vitamín D? Do jídelníčku zařaďte tučné druhy ryby, vaječné žloutky nebo potraviny s obsahem vitamínu D.

Vitamín E

Pomáhá v prevenci proti hromadění tuku, především pak v oblasti břicha. Jakým způsobem? Inhibuje enzymy, které způsobují ukládání tuku. Kromě toho se jedná o silný antioxidant. Má za úkol pomáhat v boji proti oxidačnímu stresu. Dojde-li k jeho snížení, efektivněji se spaluje tuk.

Tipy, jak si udržet zdravou váhu

Pokud se vám podaří zhubnout, je potřeba dodržovat některé zásady, které vám pomohou udržet si váhu pod kontrolou. Co tedy dělat a na co si dát pozor?

Eliminace konzumace nezdravých potravin

Nebudete-li dodržovat zdravou a vyváženou stravu, kila půjdou opět nahoru. Snažte se z jídelníčku vyřadit balené potraviny a takové, které mají vysoký obsah tuků a cukrů. Konzumací zdravých potravin bráníte přejídání.

Dobrý spánek

Stabilní váhu podpoří také dobrý a kvalitní spánek. Zklidní a uvolní tělo. Dodá sílu a energii pro fyzickou aktivitu. Ta je důležitá pro spalování kalorií. Spánek navíc zrychluje metabolismus a podporuje duševní zdraví. To jsou faktory, které mají na hubnutí blahodárný vliv.

Dostatečná hydratace

Zdravou váhu si udržíte také dostatečnou hydratací. Voda zrychluje metabolismus, potlačí chuť k jídlu a pomáhá při cvičení. Dostatečný přísun vody brání dehydrataci a pomáhá udržet zdravou váhu pod kontrolou.

Zdroje:

Forbes, The Silhouette Clinic,
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamins-to-boost-metabolism#b-vitamins

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Thiamin-HealthProfessional/