Zdravá strava

Není důležité jen jíst zdravé potraviny, ale také vhodně velké porce. Co by měly zdravé pokrmy obsahovat? Především jsou to bílkoviny, ovoce a zelenina, zdravé tuky a vláknina. Větší množství bílkovin zaměstná tělo déle při jejich štěpení. Díky tomu se budete cítit déle sytí. Také spotřebujete větší množství energie. Vhodnou volbou se jeví středomořská strava, která je zaměřená především na potraviny rostlinného původu, obiloviny a zdravé tuky. Nechcete-li hladovět nebo držet nějakou omezující dietu, snižte kalorický příjem. Také existují potraviny, které metabolismus urychlí. Mezi stimulátory metabolismu patří kapsaicin obsažený v pálivých paprikách, káva nebo zelený čaj.

Správný čas k jídlu

Není důležité jen to, co jíte, ale také, kdy jíte. Tělo reaguje odlišně na stejný počet kalorií konzumovaný v různou dobu. Čím dříve jíte, tím lépe. To je asi špatná zpráva pro všechny noční jedlíky. Pracujete-li na noční směny, možná máte tendenci přibírat na váze, i když se stravujete zdravě a vyváženě. Důležité je se snažit jíst pravidelně během dne. Tím potlačíte hlad a zabráníte nočnímu přejídání.

Cvičení jako denní rutina

Během týdne si rozvrhněte jak aerobní cvičení (chůze, jogging, běh, turistika, jízda na kole, plavání, přeskoky přes švihadlo), které spálí více kalorií a je dobré pro srdce, tak i odporový trénink, který buduje a udržuje svalovou hmotu. Budování svalů díky fyzické aktivitě může pomoci zrychlit metabolismus. Tuk potřebuje, oproti svalům, méně energie. Aktivní cvičení by během týdne mělo trvat alespoň 150 minut.

Eliminace stresu

Pokud tělo prochází stresem, metabolismus stagnuje. Zkuste se zbavit stresu tím, že budete dělat něco, co vás baví. Zkuste relaxaci, meditaci nebo jógu. Pomoci by mohla také procházka přírodou. Hubnutí ztěžuje vysoká hladina stresového hormonu kortizolu. Kromě toho vás může stres nutit k tomu, že sníte všechno, co uvidíte.


Zdroje:

ClevelandClinic, Health,