Zdroj: Youtube

Ať už se na stárnutí díváte jakkoliv, pravda je, že s přibývajícím věkem a s nástupem menopauzy se naše tělo zpomaluje a obaluje tukem. Abychom shodily nějaké to kilo do džín, už nám nestačí vynechat dortík k nedělní kávě a přidat si o jeden trénink týdně navíc. Péče o tělo stojí mnohem více úsilí, pokud chceme zůstat v dobré kondici.

Jak zhubnout břicho po čtyřicítce

Po čtyřicítce už máme většinou odrostlejší, samostatnější děti, a tím pádem i více času na sebe. Zalézt si s knížkou ke krbu zní sice lákavě, jenže pokud si chceme udržet váhu nebo zhubnout, musíme se hlavně hýbat! Že to není fér? Bohužel je to fakt. Pokud už nám bylo čtyřicet, spálíme v průměru o 30 % méně energie než v době, kdy nám bylo dvacet. Jakýkoliv tuk, který přijmeme, má navíc tendenci usazovat se na břiše a dělat nám nežádoucí faldy, které jsme dřív možná vůbec nemusely řešit. Mít bříško jako ploché jako přistávací dráhu je tak čím dál více těžší. Zatímco ve dvaceti jsme možná zvládly propařit celou noc a k snídani si dát XXL menu z „mekáče“, aniž by se to na naší postavě vůbec nějak projevilo, o dvě dekády později se musíme v jídelníčku mnohem více hlídat a být na sebe zkrátka přísnější. A nejde jenom o jídlo. Pokud si chceme udržet štíhlý pas, pružné tělo a nemít „boky jako skříň“, pak musíme přidat i pravidelný pohyb, bez něj to vážně nepůjde. Jak vyzrát na zpomalující se metabolismus? Zaměřte se na následujících 7 kroků.

Pravidelné cvičení

Je přirozené, že s věkem začínají ochabovat svaly, protože se mění svalová tkáň. Svalová hmota klesá po třicátém roce věku přibližně o 3–8 %. Ženy první známky ochabování vnímají nejčastěji v oblasti paží a tricepsů a zbytečně se vzdávají tílek. Povislejším se stává ale i zadeček. Pravidelný pohyb je tak nezbytností, která nás udržuje fit. Když se naučíte hned po ránu vyběhnout, vyrazit se psem na intenzivní procházku nebo si klidně doma u televize zacvičit pilates, nastartujete tím metabolismus a zvýšíte energetický výdej. Alespoň dvakrát až třikrát do týdne zařaďte aerobní cvičení, jako je rychlá chůze, běh, plavání nebo jízda na kole – je potřeba vydržet u něj alespoň 45 minut. Kromě toho posilujte, buď s vlastní vahou, kettlebellem, odporovací gumou, činkami a dalšími pomůckami. Posilování pomáhá budovat svalovou hmotu, která pak spotřebovává kalorie, i když jsme v klidovém režimu. Co říkáte na to, najít si trenéra a začít chodit do fitka na posilovací stroje? Fitness trenéři se shodují, že po čtyřicítce je silový trénink pro ženy velmi žádoucí. Fyzická aktivita je důležitá i pro zdraví kostí, které po menopauze řídnou a zvyšuje se tak riziko osteoporózy.

Vyvážený jídelníček

Tato studie uvádí, že menopauza je vysoce rizikové období pro ženy kvůli přibírání na váze. Pamatuji si na jeden z dílů dříve oblíbeného seriálu Zoufalé manželky, v němž si herečka Teri Hatcher coby Susan Mayerová stěžuje, že po čtyřicítce musela zapomenout na spoustu věcí, které jí dříve dělaly radost. Třeba jíst hranolky. A něco na tom opravdu je. Kvůli zpomalenému metabolismu bychom si měly hlídat nejenom množství jídla, ale také jeho složení. Jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, bílkoviny a zdravé tuky nám může pomoct udržet metabolismus na pochodu. Hlídat bychom si měly především příjem sacharidů, a to hlavně ve večerních hodinách. A dobré je taky nevynechávat snídani. To správné jídlo po ránu dokáže pěkně nastartovat metabolismus, který je s věkem línější. Na rohlík s máslem zapomeňte a vsaďte raději na ovesnou kaši, jogurt s ovocem nebo plátek žitného chleba s tvrdým sýrem.

Dostatek spánku

Jsme společnost s chronickým nedostatkem spánku. Průzkumy ukazují, že spíme v průměru 6,8 hodiny oproti doporučovaným 8–9 hodinám. Přibližně 30 % dospělých uvádí, že spí méně než 6 hodin denně. Vliv spánku nametabolismus je přitom zcela zásadní. Nejspíš si pamatujete na dobu, kdy jste coby studentka zvládla propařit klidně dvě noci za sebou, aniž by to na těle zanechalo viditelné stopy. Ve třiceti už se večírky začaly nepříjemně podepisovat na našem vzhledu, kromě únavy to ale pořád ještě šlo. Ve čtyřiceti bychom si ale měly dávat velký pozor na to, kolik hodin denně naspíme a zvážit každou vypitou skleničku alkoholu, který má na náš spánek prokazatelně negativní vliv. Pokud spíme méně než 7 hodin denně, narušuje se tím hormonální rovnováha a snižuje metabolická rychlost. Tělo má navíc při nedostatku spánku tendence ukládat si tukové zásoby.

Dostatečný pitný režim

Voda, voda a zase voda. To je alfou a omegou naší péče o sebe samé po čtyřicítce. Naše pleť potřebuje dostatečně zavlažovat, aby zůstala pevná a hydratovaná, a naše tělo bude mít bez dostatku vody sklony k zavodňování, což vede k otokům v obličeji. Pití dostatečného množství vody je klíčové pro udržení optimálního metabolismu. Doporučuje se pít minimálně osm sklenic vody nebo minerálky denně.

Omezení stresu

Ženskou hormonální rovnováhu ovlivňuje po čtyřicítce dokonce i stres. Občas se rozčílit je v pořádku, chronický stres se ale u žen v tomto věku projevuje v podobě tzv. stresového břicha – tedy nebezpečného viscelárního tuku, který není jenom estetickým problémem, ale především zdravotním. Viscelární tuk totiž obaluje životně důležité orgány a negativně ovlivňuje jejich funkce. Naučme se proto nebrat život tolik vážně a házet nepodstatné věci za hlavu. Do života zařazujte relaxační techniky, jako je jóga, meditace, sauna, otužování nebo hluboké dýchání – to pomáhá snížit stres a podpořit zdravý metabolismus.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6947726/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2804956/

https://restarthubnuti.cz/hubnuti-po-40-pet-triku-pro-zrale-zeny-jak-

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-zhubnout-po-ctyricitce-5-pravidel-ktera-musite-dodrzet-44884