Dříve se jim říkalo „negativní kalorie“. Jsou to jídla, jež mají počet kalorií nižší, než je energie, kterou naše tělo vynaloží, aby je spálilo. Prakticky ovšem jde o potraviny, které zasytí hlad i chutě, mají malé množství kalorií a můžete si jich dát v podstatě, kolik chcete, bez hrůzy z toho, že nechtěně přiberete. Které potraviny sem patří?

Vodní meloun

Léto je skoro za rohem a vodní meloun k němu neodmyslitelně patří. Věděli jste ale, že se meloun také perfektně hodí do diety? Hrstka nakrájeného melounu obsahuje pouze asi 46 kalorií a hlavně je meloun tvořen převážně vodou. 

Toto ovoce také obsahuje množství antioxidantů, draslíku a vitaminu C. Ideální je dát si meloun po cvičení – má relativně malý obsah vlákniny, tudíž je pro náš žaludek snadné ho strávit, hydratuje a dodá elektrolyty, které ztrácíme pocením.

Popcorn

Domácí popcorn je ideální svačinka nejen při hubnutí. Jeden šálek popcornu má pouze 31 kalorií, 1 gram bílkovin a 1 gram vlákniny. Nespoléhejte se však na kupovaný popcorn, který většinou obsahuje velké množství soli, másla a tuku. Raději si připravte domácí popcorn, který si dochutíte podle sebe. 

Mrkev

Mrkev je další výbornou volbou pro ty, kdo chtějí jíst zdravě a zároveň dbát na příjem kalorií. Jedna středně velká mrkev obsahuje jen asi 25 kalorií, ale je bohatá na vitamín A a další antioxidanty, které jsou důležité pro zdraví očí a kůže. Mrkev je také skvělým zdrojem vlákniny, což pomáhá udržovat dlouhodobý pocit sytosti.

Ředkvičky

Ředkvičky dodají vašim jídlům křupavost a svěžest bez přidání mnoha kalorií. Sto gramů ředkviček obsahuje pouze 16 kalorií. Jsou bohaté na vitamín C a některé důležité minerály jako draslík, který pomáhá regulovat krevní tlak.

Grapefruit

Grapefruit je známý pro své pozitivní účinky na hubnutí a metabolismus. Polovina středně velkého grapefruitu obsahuje asi 52 kalorií a poskytuje robustní dávku vitamínu C. Jíst grapefruit k snídani nebo svačině může pomoci zvýšit úroveň hydratace a podporovat pocit sytosti díky jeho vysokému obsahu vody a vlákniny.

Kurkuma

Ačkoliv kurkuma sama o sobě není potravina, kterou byste jedli ve velkém množství, je to významné koření, pokud jde o podporu metabolismu a zdraví. Přidání kurkumy do jídla může pomoci podpořit trávení a navíc má protizánětlivé účinky.

Řasy

Řasy, jako jsou nori nebo wakame, jsou velmi nízkokalorické a nabízejí bohatý zdroj minerálů jako jód, který je klíčový pro správnou funkci štítné žlázy. Jsou také dobrým zdrojem vitamínů skupiny B.

Špenát

Listová zelenina je obecně skvělým zdrojem vitaminů a minerálů a obsahuje velmi málo kalorií. Jeden svazek špenátu má 78 kalorií, 10 gramů bílkovin a téměř osm gramů vlákniny. 

Jalapeños

Kromě velmi nízkého obsahu kalorií v sobě mají chilli papričky také kapsaicin, sloučeninu, která významně pomáhá spalovat tuky a zrychluje náš metabolismus.

Řeřicha

Pokud jste milovníky řeřichy, máme pro vás dobrou zprávu. Jedná se totiž o poctivou superpotravinu. Šálek řeřichy obsahuje pouze 4 kalorie, má ovšem velké množství celé řady velmi důležitých živin, například fosfor, draslík nebo vápník. 

Zdroje: https://www.eatthis.com/foods-you-can-eat-without-gaining-weight/ https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170068/nutrients https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168462/nutrients