Co způsobuje chutě na sladké?

Pokud vás pravidelně přepadávají chutě na sladké, nemůžete se dočkat, až rozbalíte tabulku čokolády a zakousnete se do ní, nebo nemůžete projít ulicí, aniž byste se nezastavili v kavárně pro dortík, můžete si postupem času zadělat na pěknou závislost a nepříjemné zdravotní problémy spojené s přibýváním na váze. Chcete se těchto chutí zbavit? V první řadě si ohlídejte jídelníček. Příčinou může být kalorický deficit, špatné rozložení nebo úplná absence živin v jídelníčku, nedostatek bílkovin, nebo naopak přebytek jednoduchých cukrů. Neustálá chuť na sladké se může objevovat i ve chvíli, kdy nepravidelně jíte, celý den vydržíte bez jídla a pak spořádáte velkou porci. Na vině bude ale celkový životní styl a psychický stav. S chutěmi na sladké se nejspíš budete potýkat ve chvíli, kdy zažijete silný stres, velkou fyzickou zátěž nebo trpíte únavou a nedostatkem spánku. V neposlední řadě můžete sladkým zahánět pocit osamění nebo citové problémy.

Zažeňte chutě na sladké a dodržujte pitný režim!

Ne nadarmo se občas říká, že hlad je převlečená žízeň. Stejně tak tomu může být v případě touhy po něčem sladkém. Nejdřív ze všeho byste měli sáhnout po sklenici vody. Voda blahodárně prospívá našemu organismu, a proto je dobré mít vždy po ruce lahev s touto tekutinou. Neodcházejte z domova bez pití v ruce, nejlépe právě bez vody. Mějte na stole džbánek s vodou, abyste ji měli stále na očích a po ruce. Obyčejná voda vás dostatečně neuspokojí? Pak sáhněte po jednom z následujících nápojů, které nejenže zaženou žízeň a mají nízký obsah cukru, ale i skvěle chutnají.

1.       Ovocné a bylinné čaje

Překonat chutě na sladké by vám mohly pomoci bylinné čaje, díky kterým ještě ke všemu dodáte tělu dávku vitaminů a antioxidantů. Podpořte organismus sezonními bylinkami a využijte jejich sílu – udělejte si čaj například z čerstvých kopřiv, heřmánku, lípy nebo bezu. K zahnání chutě na sladké ale skvěle poslouží i ovocné čaje nebo rooibos, které jsou mírně nasládlé a lahodné.

2.       Kombucha

Nebaví vás pití obyčejné vody? Slazené nápoje bohužel nepřinášejí našemu organismu žádné benefity a celkově by naši touhu po sladkém ještě více podpořily. Roztočily by tak bludný kruh, ze kterého je velmi těžké uniknout. Sladké totiž podporuje další chuť na sladké. I v tomto případě ale máte na výběr. Zkuste sáhnout po fermentovaném nápoji kombucha plném vitaminů a probiotik, která přispívají ke zdravějšímu mikrobiomu a regulaci hladiny cukru v krvi. Vždy sáhněte po kombuše s obsahem živých bakterií a kyseliny octové. I když samotný popis tohoto fermentovaného nápoje nezní úplně vábně, vězte, že se jedná o velmi chutnou limonádu, kterou si snadno oblíbíte.

3.       Matcha

Pití čaje je super, ale matcha je úplně jiná liga. Tento křiklavě zelený nápoj se připravuje z najemno rozemletých lístků zeleného čaje. Je ale několikrát silnější než zelený čaj samotný. Matcha je pro vysoký obsah kofeinu známá jako účinný nakopávač, obsahuje ale také L-Theanin a aminokyseliny, které podporují dobrou náladu a pohodu, zároveň snižuje stres a úzkosti, které jsou častými spouštěči právě chutě na sladké. Mnozí lidé mají s matchou docela komplikovaný vztah, nebojte se ale tento nabušený nápoj vyzkoušet. Uvidíte, že vám přinese jen benefity a skvělý pocit – a ještě si na něm pochutnáte.

4.       Voda s ovocem

Pijte vodu. To jste od nás už slyšeli. Samotná voda se může zdát trochu jednotvárná a nudná. Zkuste ji někdy obohatit o lahodnou příchuť lesním ovocem, citrusy nebo třeba melounem. Připravte si s sebou do práce, na cesty nebo prostě jen na doma na stůl vodu s vyluhovaným ovocem. Získáte tak naprosto osvěžující nápoj s příjemným aroma a nasládlou příchutí, přitom bez přidaných cukrů. Tato vychytávka vás potěší především v letních měsících. Nebojte se do vody přidat snítku bylinky, kterou najdete na zahrádce – mátu nebo rozmarýn. Hrajte si různými ovocnými kombinacemi a užívejte si každý doušek.

5.       Shoty s jablečným octem

Jablečný ocet je poslední dobou často skloňován ve spojitosti s regulací hladiny cukru v krvi. Vyzkoušejte si doma připravit tzv. shoty jablečného octa zředěného vodou, můžete je lehce dochutit nebo dosladit stévií. Tím, že jablečný ocet napomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, je nápomocný při zvládání chutě na sladké. Kyselina octová, která je základem jablečného octa, zpomaluje trávení sacharidů, což vede k pomalejšímu uvolňování glukózy do krevního řečiště. A právě tento proces pomáhá zmírnit výkyvy cukru v krvi.

Zdroje:

MACKOVÁ, Kristýna, et al. Vliv výživy člověka na zvládání stresu. 2017.

ŠEFČÍKOVÁ, Miroslava, et al. Tekutiny a lidský organismus. Urologie pro praxi, 2014, 15.2: 86–88.

https://www.atlaso.cz/jak-potlacit-chut-na-sladke/

FUCHSOVÁ, Anežka, et al. Snížení příjmu sacharidů v souvislosti s redukcí tělesné hmotnosti. 2020.

https://www.eatthis.com/best-drinks-crush-sugar-cravings/