Proč přestat kouřit?

Přestanete-li kouřit, budete mít silnější plíce a bude se vám lépe dýchat. Omladíte svoji pleť. Vaše zuby získají bělejší barvu. Pokud sportujete, podáte lepší výkony.

Proč přibíráte na váze, když přestanete kouřit?

Důvodů je hned několik. Mezi jinými je to vliv nikotinu na naše tělo. Nikotin nacházející se v cigaretách zrychluje metabolismus. Zvyšuje počet kalorií, které tělo potřebuje, pokud je v klidu, o 7-15 %. Navíc cigarety snižují chuť k jídlu. Pokud tedy přestáváte kouřit, můžete pociťovat větší hlad. Vzhledem k tomu, že kouření je zvyk, přestanete-li kouřit, můžete začít toužit po potravinách s vyšším obsahem kalorií, které vnímáte jako náhradu cigaret. Díky nim pak přibíráte na váze. Někteří kuřáci se vyrovnávají s chybějícím nikotinem vyšším příjmem jídla. Tím zvyšují i kalorický příjem.

Úsilí a dostatečné nasazení

Někdy může být obtížné přestat kouřit a zároveň si hlídat váhu, neboť obojí vyžaduje velké úsilí a pevnou vůli. Nejprve je potřeba se soustředit na odvykání kouření. Touha po cigaretách bývá vždy největší a nejvýraznější v prvních dnech. Čím déle nekouříte, tím se nutkání zmenšuje. Je potřeba si připravovat zdravou stravu. Předem si naplánujte zdravá jídla. Do jídelníčku zařaďte více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Při jídle si kontrolujte svoje porce. Jídlo si dávejte na menší talíř, sníte tak menší porce. Nebudete se zbytečně přejídat. Pozor dejte na potraviny zpracované. Naučte se všímavé stravování – udělejte si na jídlo dostatek času. Zaměřte se na to, co jíte, zda máte opravdu hlad nebo jídlo používáte k tomu, abyste naplnili svoje potřeby.

Přírůstek hmotnosti snižuje také aktivní pohyb. Pravidelné cvičení pomáhá snižovat úzkost, zlepšuje náladu, snižuje vysoký krevní tlak. Pokud zůstanete fyzicky aktivní, lépe budete zvládat stres. Cvičení navíc spaluje kalorie. Pomůže vám tedy hubnout a kontrolovat váhu. Nastartuje váš metabolismus a přirozeným způsobem jej urychlí. Postačí cvičení jen 10 minut každý den.

Klíčová ve vaší snaze je motivace. Také můžete využít podpůrnou skupinu nebo podpůrné prostředky – žvýkačky či náplasti. Mějte pevnou vůli a ve své snaze vytrvejte.


Zdroje:

BetterHealth, WebMD, MedlinePlus, NIH,