Grilovačky a párty

Grilování patří k oblíbeným ‚letním sportům‘. Grilovaná jídla sama o sobě až takový problém nepředstavují, horší je, kolik toho za odpoledne nebo večer sníme. Pochoutky se grilují postupně, takže si na talíř nakládáme jednu za druhou a dostaneme tak do sebe násobně více kalorií, než kdybychom si dali běžný oběd či večeři. Aby se vaše návštěva
u známých nezvrhla v nekontrolovatelné jezení, pomůže představit si, že jste na slavnostní večeři o několika chodech. Na grilovačku ani party také nikdy nechoďte hladoví.

Svačina před akcí

Před návštěvou si dejte malý kousek sýra se zeleninou, neochucené kefírové mléko či hrst oříšků. Pokud nemáte po ruce vůbec nic, dopřejte si aspoň pořádnou sklenici vlažné vody, i ta vám na chvíli zaplní žaludek. Výrazně tak snížíte riziko, že se přejíte. Malá svačinka je víc než vhodná i v případě, že budete pít alkohol – kvůli prázdnému žaludku by vám totiž nejen rychle stoupl do hlavy, ale také rozjel chutě na všechno.

Začněte salátem – 1. chod

Dejte si jako předkrm před hlavním jídlem salát nebo kousky zeleniny s dipem či hummusem. Zelenina obsahuje vlákninu, takže vám nejen zaplní žaludek, ale pomůže na sebe navázat i potenciálně karcinogenní látky, které se s grilováním často spojují.

Zdroj: Youtube

Jídlo jako skládačka – 2. chod

Z různých doporučení určitě víte, z čeho by se měl skládat váš obědový nebo večeřový talíř (1/4 bílkovina, 1/4 příloha a 1/2 zelenina). Snažte se těchto doporučení držet. Bílkovina, v tomto případě hlavně grilované maso, by měla zabrat 1/4 talíře. Porce by měla odpovídat zhruba vaší dlani bez prstů. Jestliže si dáváte rybu, může být větší – jako dlaň s prsty. Je-li to možné, vyberte si maso méně tučné, ideálně drůbeží nebo hovězí. Jako přílohu si zvolte brambory, kousek chleba nebo ji úplně vynechejte. Doporučit můžeme i grilované kukuřičné klasy, žampiony nebo grilované batáty a jinou zeleninu. Talíř můžete doplnit ještě čerstvou zeleninou nebo jiným druhem salátu. Mějte na paměti, že jste právě snědli plnohodnotnou večeři a není potřeba chodit si přidávat.

Omáčkám se raději vyhněte

Vyhněte se kupovaným grilovaným omáčkám a jiným dochucovadlům, která často obsahují velké množství soli a cukru. Lepší je hořčice bez přídavku siřičitanů nebo kvalitní kečup. Vhodné jsou i domácí dipy na bázi jogurtu či tvarohu, těm s majonézou se ale raději vyhněte.

Jako dezert ovoce – 3. chod

Pokud se ve vašem břiše přece jen najde místo na sladkou tečku, dejte si kopeček ovocného sorbetu nebo jen kousek ovoce.

Pivo, víno, drinky

Orosené drinky, ať už si je dáte při západu slunce na pláži, nebo na "grilovačce" s přáteli, si mnoho z nás spojuje s představou ideální dovolené. Jejich kalorická hodnota se ale často blíží lehké večeři. Přitom obvykle nezůstaneme jen u jednoho. Gram alkoholu obsahuje přibližně 30 kJ, což je téměř dvakrát více než gram základních makronutrientů – bílkovin a sacharidů. Oproti nim nám ale alkohol nepřináší žádné živiny, naopak jde o toxin.

Alkohol navíc krátkodobě zvyšuje hlad a chuť na nezdravé pochutiny s přemírou tuku a cukru, proto si k němu tak rádi dáváme třeba chipsy nebo slané tyčinky. Také nás dehydratuje, takže pak žízeň namísto vody často hasíme sladkými nápoji, což představuje další zbytečné kalorie. Nejlepší rada stran alkoholu tedy zní: Opatrně s ním.

Před akcí upravte jídelníček

Jestliže nechceme po alkoholu přibírat, musíme jeho energetickou hodnotu chtě nechtě zahrnout do našeho denního energetického příjmu, zkrátka s ním v jídelníčku počítat. Pokud víte, že vás večer čeká party, kde si nejspíš dopřejete hned několik drinků, snažte si přes den v jídelníčku snížit příjem sacharidů v hlavních jídlech, vynechat všechny slazené nápoje, ale zachovat si nebo i lehce navýšit množství bílkovin. Na party si pak místo uzenin, tučných sýrů, chipsů a chlebíčků dejte spíš čerstvou, pečenou či grilovanou zeleninu a trochu nepražených oříšků. A hlavně nezapomínejte na vodu. Platí pravidlo, že za každou sklenku alkoholu byste měli vypít sklenici vody.

Uberte tekuté kalorie

A jaký drink si vybrat? Největší kalorickou bombou jsou piva (čím víc stupňů, tím vyšší obsah alkoholu i kalorií) a koktejly. Jestliže holdujete pivu, zůstaňte u jednoho či dvou a určitě si k němu nedávejte tatarák s topinkami, nakládaný hermelín nebo langoše. Pozor, ani nealkoholická piva a ochucené birelly nejsou bez kalorií, ačkoli se to tak může na první pohled zdát. Bez rizika nejsou ani dnes celkem oblíbené cidery, které ve čtyřech deci mohou obsahovat až 1000 kJ.

Z pohledu kalorií je nejlepší variantou bílé víno, ideálně ve formě střiku v poměru 1 : 1 nebo 1 : 2 ve prospěch sodovky. Méně kalorické je také prosecco, ale ani to byste neměli pít po lahvích. Pokud vás láká koktejl, vyzkoušejte Bloody Mary. Neobsahuje přidaný cukr, zato v něm najdete kapsaicin, který se běžně přidává i do spalovačů tuků.

Když si drinky mícháte sami

Ostatní alkoholické koktejly bývají kalorické nejen kvůli obsahu cukru, jenž se do drinků přidává samostatně nebo ve formě sirupů, džusů nebo coly, ale v některých drincích najdete i několik druhů alkoholu, což jejich energetickou hodnotu ještě zvyšuje. A to nemluvíme o kaloriích z tučného kokosového mléka nebo smetany. Jestliže můžete přípravu drinků ovlivnit, máme pro vás pár tipů, jak kalorie v drincích snížit. Místo klasické coly použijte variantu zero, tučné kokosové mléko nahraďte kokosovým nápojem, cukr syntetickým sladidlem erythritolem a například v gin-toniku použijte tonik s polovičním obsahem cukru.

Zdroje: