Tři základní somatotypy

Ve 40. letech 20. století přišel psycholog doktor William Sheldon s myšlenkou tří somatotypů:

Ektomorf – je hubený, útlý, křehký a nedostatečně osvalený.

Endomorf – je kulatý, zavalitý a má nadváhu.

Mezomorf – má široká ramena, úzký pas a boky, je svalnatý a atletické postavy.

Barbara Honeyman Heath Roll a Lindsay Carter vyvinuli metodu, která se používá i v současnosti:

Endomorf – je relativně tučný typ, má tendenci tuk hromadit v bocích na břiše a ve stehnech. Může se u něj objevovat náchylnost k inzulínové rezistenci – buňky nemohou účinně odebírat glukózu nacházející se v krvi a slinivka tento nedostatek kompenzuje vyšší produkcí inzulínu. Tento typ si musí hlídat příjem sacharidů ze stravy.

Mezomorf – je typ, který disponuje větší svalovou hmotou a má tvar těla přesýpacích hodin. Jeho postava je středně velká.

Ektomorf – má malé množství jak tělesného tuku, tak i svalové hmoty v poměru ke své výšce. Má tenkou a dlouhou postavu. Ramena jsou užší, než boky. Mívá často obtíže s přibýváním na váze. Jeho tělo zvládá větší přísun sacharidů.

Co zařadit do jídelníčku podle typu těla?

Budete-li se stravovat podle typu vaší postavy, můžete tělo efektivněji zásobit a třeba se vám podaří i zbavit se nějakého toho kilogramu přebytečné váhy. Neexistuje však příliš mnoho výzkumů a odborníci stále diskutují o účinnosti stravy podle typu těla.

Ektomorf – konzumace makroživin by měla být pro tento typ rozdělena takto: sacharidy – bílkoviny – tuky: 45 – 35 – 20. Konzumujte střídmě bílkovin, méně tuků a více sacharidů.

Mezomorf – tento typ si může dovolit rozdělit kalorie rovnoměrně mezi makroživiny. Nemusí dávat něčemu přednost a naopak si něco upírat.

Endomorf – konzumaci kalorií rozdělí takto: sacharidy – bílkoviny – tuky: 20 – 40 – 40.

A co cvičení?

Kromě jídelníčku se různé somatotypy mohou řídit i doporučením na fyzickou aktivitu.

Ektomorf – tento somatotyp možná tíhne ke sportovním aktivitám vytrvalostního charakteru. Patří mezi ně třeba běh. Přidat však může také odporový trénink (cvičení vlastní vahou, vzpírání). Tyto cviky pomáhají budovat pevné a štíhlé svaly. Vysoce účinný je také intenzivní intervalový trénink. Podporuje procvičování anaerobních a aerobních kardio systémů a budování svalové hmoty.

Mesomorf – velmi snadné pro tento somatotyp bývají sportovní aktivity vyžadující rychlost a sílu (fotbal, hokej). Dobrá je změna cvičení každých několik měsíců. Vyhnete se tak zaběhnuté rutině a udržíte se v té nejlepší kondici.

Endomorf – chcete-li stimulovat extra spalování tuků, které bude probíhat i po cvičení, přidejte do své tréninkové rutiny HIIT trénink. Pomůže vám zvýšit výdrž a vytrvalost.


Zdroje: PrecisionNutrition, Everyday Health,