Císařovna Alžběta Rakouská je všem známá především z filmů Sissi (psáno se dvěma „s“) s Romy Schneiderovou v hlavní roli. Ta opravdová Sisi (podepisovala se jen s jedním „s“) v mnohém předběhla svou dobu, byla velkou sportovkyní a proslula rovněž svými dietami. Zakládala si na svém vzhledu a na štíhlé postavě. My si z jejích diet a sportovních aktivit vybereme jen ty, které by pro nás mohly být inspirativní a mohly by prospět našemu zdraví.

Sisi byla zastánkyní takzvaného přerušovaného půstu, který znamená po dobu alespoň 14 hodin (pozdě večer, přes noc a brzy ráno) nejíst. I dnes je taková životospráva velmi populární a dopřává vnitřním orgánům klid na regeneraci. Sisi praktikovala dinner cancelling (zrušení večeře), nejedla později než v pět nebo šest hodin večer. Kdo se chce nechat inspirovat, přitom se ale potřebuje najíst i později, zeštíhlujícího efektu dosáhne posunutím snídaně na pozdější dobu. Alžběta pečlivě dbala na skladbu svého jídelníčku a kvalitu jednotlivých potravin. Ráda pila mléko: kravské, ovčí, kozí i oslí. Různé druhy mléka, sýrů a jogurtů jsou oblíbené i v dnešní době, kdy si je můžeme pořídit dokonce v biokvalitě. Sisi měla v Schönbrunnu svou vlastní farmu, zvířata musela pocházet z těch nejlepších chovů, být výborně a zdravě živena a řádně očkována. Ve švýcarských horách jedla obzvlášť ráda syrovátku, která je nízkokalorická, příznivě ovlivňuje metabolismus, (především činnost střev) a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Kromě mléčných výrobků čerpala Sisi bílkoviny i z vajec a masa, jedla ovšem vždy velmi střídmě. U moře, kam tato vášnivá cestovatelka často zavítala, si ráda dopřávala ryby a mořské plody. Také milovala ovoce a zeleninu, především sezónní a co nejblíže zdroji – tedy čerstvou, v jižních krajích hlavně citrusy. Obzvlášť jí chutnala šťáva z vymačkaných pomerančů. I my si můžeme dopřát výborné ovoce, ať už plody exotické nebo domácí sklizeň.

Svůj den začínala Alžběta cvičením (vstávala velmi brzy, v létě v 5 hodin a v zimě v 6 hodin). Ve všech palácích, kde bydlela, nechala zřídit tělocvičnu: v Hofburgu, Schönbrunnu, v Hermově vile v oboře v Lainzu, ve svém snovém paláci Achilleion na řeckém ostrově Korfu, dokonce i v hotelu Strauch u Starnberského jezera, kam téměř každoročně jezdila trávit část léta. Cvičila na žebřinách, na hrazdě, na bradlech, posilovala s kužely i s činkami, zavěšovala se na kruhy a skákala přes švihadlo. Nechávala si umístit gymnastické náčiní mezi velká zrcadla, aby mohla kontrolovat správnost a ladnost svých pohybů. Kruhy asi doma zavěšené nemáme, ale chceme-li se nechat inspirovat, přes švihadlo můžeme skákat kdekoli, na zahradě nebo v parku. Sisi také ráda cvičila venku na čerstvém vzduchu. Hrazdu měla i na hoře Jainzen nedaleko Císařské vily v lázních Ischl. Při cvičení se kochala výhledem na Dachstein. S nesmírnou obratností uměla skákat i na visuté hrazdě. Jednou když s dvorní dámou Irmou Sztárayovou potkali jednoho starého cirkusáka, který jim předváděl nejrůznější kousky, svěřila císařovna hraběnce, že by to zvládla také, a to už jí bylo okolo šedesátky.

Chceme-li se nechat inspirovat Alžbětinými cviky a nemáme-li k dispozici hrazdu nebo bradla, můžeme využít například těžkou stoličku. Posadíme se na její přední okraj, rukama se podržíme postranních okrajů stoličky a nohy skrčené v kolenou přitáhneme k hrudníku, pak je pomalu natahujeme dopředu, a nakonec je úplně propneme, zároveň zakláníme tělo dozadu, až se dostaneme do vodorovné polohy. Setrváme tak několik sekund. Pomalu se vrátíme do výchozí pozice a cvik můžeme opakovat.

Císařovna cvičila každý den přibližně hodinu – většinou ráno nebo večer (někdy cvičila jak ráno, tak večer). Měla přímo železnou disciplínu. Chtěla udržet své tělo pružné. V mládí potřebovala mít kondici, pevné svaly a sílu zejména kvůli jezdeckému sportu – a v pozdějším věku cvičila hlavně kvůli udržení štíhlé linie. Sportem a pohybem také odbourávala stres. Život jí přinesl mnoho tragédií.

Po ranním cvičení, koupeli, masáži a péči o tělo a vlasy se Alžběta do svých asi pětačtyřiceti let intenzivně věnovala jízdě na koni, později šermovala nebo se vydávala na dlouhé procházky. Nejraději do hor nebo kopců, ale někdy i po rovině. Ujít 20 kilometrů pro ni nebyl žádný problém. Svižná pěší chůze v přírodě je zdraví velice prospěšná – i touto její zálibou se můžeme nechat inspirovat. 

Když byla Sisi u jezera nebo moře, chodila si zaplavat. A koupat se chodila i ve městech – do plováren. Jednalo se přitom o aktivitu pro ženy její doby velmi netradiční. Také plavání nám může zlepšit náladu, posílí naše zádové svaly a přispěje i k celkové relaxaci. 

Možná překvapí, že císařovna v posledním roce svého života dokonce vyzkoušela i jízdu na bicyklu. V dopisech řešila, jestli se tím dát také zhubnout. Rovněž výlet na kole nám za příjemných jarních dnů může zpestřit víkendový program.

Zdroj: autorský text, Dagmar Beňaková: Záliby císařovny Sisi.

Dagmar Beňaková se dlouhodobě věnuje císařovně Sissi a je autorkou knihy Záliby císařovny Sisi.