1. Špatně nastavený cíl

Podle Petra Havlíčka je základní chybou při hubnutí nepochopení a honba za určitým cílem nebo výsledkem. To znamená například: „Potřebuji zhubnout pět kilo do svatebních šatů” nebo „vejít se do plavek z minulého roku do dovolené.” Cíle, které si stanovujeme, musí být realistické. A základním cílem, kvůli kterému se snažíme zhubnout, nemůže být určitá váha nebo vzezření. Základním cílem by měl být podle Havlíčka proces a cesta. To znamená, že nás bude bavit se starat sami o sebe, hýbat se a zdravě jíst, protože nám to bude dělat fyzicky i psychicky dobře –tím si vytvoříme zdravý vztah sami k sobě. 

Zdroj: Youtube

2. Podlehnutí emotivním příběhům

Personifikace a snaha se připodobnit nějakým svým ideálům je druhou velmi častou chybou při hubnutí. To, že na někoho něco funguje, neznamená, že to bude tak i u vás, naopak si můžete ublížit a zbytečně se trápit, protože vaše tělesná podstata je jiná. 

Na internetu a sociálních sítích se dočtete tisíce různých emotivních historek o tom, jak někdo nějakou zázračnou dietou zhubl ve velmi krátké době desítky kilo. Je možné, že někomu nějaká dieta život báječně změnila, důležité je ale uvědomit si, že pro každého z nás funguje něco jiného. Nesnažte se tedy nikoho napodobovat.

3. Komerční diety

Třetí chybou jsou podle Petra Havlíčka komerční diety, které slibují rychlé výsledky. Ty totiž nejsou nikdy udržitelné, protože pokud se pak vrátíte do svého normálního režimu, okamžitě se dostaví jojo efekt. „Je důležité se vyhnout dietám, které jsou propagovány za lákavou cenu a slibují neuvěřitelné výsledky,” říká Havlíček. 

Aby bylo hubnutí zdravé a udržitelné, je nevyhnutelné, abychom se věnovali všem složkám zdravého životního stylu.

4. Zcestná představa o naší postavě

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že to, jak vypadáme, není dáno pouze tím, kolik a co jíme. Množství našeho tělesného tuku rozhodně nezávisí pouze na naší stravě. Vliv na naši váhu má kromě jídelníčku také pohyb, psychika, vztah k sobě samému, dostatek spánku, genetika a celkový zdravotní stav. Je chybou si myslet, že stravou vyřešíme vše a k hubnutí stačí nejíst. Každý jsme velice individuální a s takovým přístupem bychom také měli k našemu tělu přistupovat.

Zdroje:
https://petrhavlicek.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=TWD4iTMRxPU
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-diet-mistakes