Co je vlastně zdravá váha?

Zdravá váha je mnohdy úplně jiná, než bychom si představovali. Mít zdravou hmotnost totiž neznamená, že byste měli vážit stejně jako před dvaceti lety, vážit jako vaše sestřenice z druhého kolene nebo jako vaše matka, když byla mladá. Zdravá hmotnost je velice individuální záležitost, která závisí na mnoha faktorech, jejím cílem je ale to, aby naše orgány mohly efektivně fungovat.

Existují dva základní způsoby, jak zjistit naši optimální hmotnost. Prvním z nich je výpočet BMI –Body Mass Index –, který porovnává výšku s váhou. Ten je pak implikován ještě na pohlaví a věk. Ideální BMI je 18,5–24,9. Cokoliv pod těmito hodnotami je považováno za podvýživu. Za obézního je pak považován člověk s BMI vyšším než 30.

Více o výpočtu BMI

Problém je ovšem v tom, že BMI nepočítá s břišním tukem. Příliš mnoho břišního tuku totiž může zvýšit riziko srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky 2. typu. Měření obvodu pasu je tedy druhým základním způsobem, jak předvídat riziko nadváhy. Obecně se uvádí, že normální hodnoty obvodu pasu u žen jsou do 80 cm a u mužů do 94 cm.

Hubnutí a cukrovka

Při cukrovce může mít hubnutí přebytečných kil výrazně pozitivní vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi, a snížit tak riziko komplikací s diabetem spojených. Ve většině případů však zhubnout neznamená, že shodíme hodně kil. Pouhých 5–10 % ztráty váhy může výrazně podpořit zdraví a celkovou pohodu. U člověka, který váží 90 kilogramů, to znamená 4,5 až 9 kilogramů. Po dosažení optimální a zdravé váhy navíc lidé s cukrovkou mohou zjistit, že je hladina cukru v krvi snadněji zvládnutelná, a po zhubnutí dokonce potřebují i méně léků.

Jak zhubnout s cukrovkou?

Lidé, které diabetes trápí, se nemohou hnát do žádných populárních redukčních diet, které slibují zázraky. Tyto diety totiž velmi často stojí na intenzivním omezování příjmu potravy, což pro pacienty s cukrovkou může představovat obrovské riziko. Jak tedy zhubnout na zdravou váhu bez toho, abychom naše tělo vystavovali zbytečnému nebezpečí?

Vyvážený jídelníček

Základem je vždy vyvážená strava. Nenuťte se jíst něco, co vám nechutná, ale v nezdravých věcech se držte zkrátka. Snažte se vytvořit si jídelníček, který budete s chutí dodržovat klidně celý život. Zkoušejte, jaký poměr bílkovin a vlákniny vám bude dělat dobře, a vybírejte jídla, která jsou zdravá a zasytí vás. Jídelníček by měl být v ideálním případě co nejvíce rozmanitý, lokální a také sezonní.

Fyzická aktivita

Stejně tak jako u stravy, i fyzická aktivita by vám měla dělat dobře a měli byste se do ní vrhat s chutí. Pokud to tak není, možná sport, který děláte, není zrovna pro vás. Do týdenního plánu se pokuste zařadit kombinaci aerobních a anaerobních aktivit a každý den se snažte chodit pěšky. Výborně fungují také běžné denní aktivity, jako je například úklid, věšení prádla, procházka se psem nebo třeba hnětení těsta. I při takových činnostech se totiž hýbeme a „nakopáváme“ metabolismus sacharidů.

Spánek, pitný režim a realistické cíle

Nejen při hubnutí je nesmírně důležité, abychom pili dostatek vody a hydratovali se, abychom dostatečně spali a redukovali stres. Co je ale velmi důležité, je i to, abychom na sebe nebyli příliš tvrdí. Všichni máme občas tendenci nastavit si nedosažitelné cíle a být na sebe přísní nebo se dokonce trestat, když jich nedosáhneme. To ovšem může být až destruktivní.

Je tedy nezbytné zaměřit se i na to, abychom si nastavili cíle, kterých dosáhneme poměrně snadno. Pokud má být hubnutí udržitelné, bude trvat déle a bude vyžadovat sílu vůle i psychickou podporu našich blízkých. Výsledkem ale bude to nejdůležitější: zdraví a celková pohoda. 

Zdroje: https://www.cdc.gov/diabetes/managing/healthy-weight.html https://www.healthline.com/health/diabetes/can-skinny-people-get-diabetes https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34274065/